Home Architecture Design CIRCLE WOOD HOUSE
CIRCLE WOOD HOUSE
0

CIRCLE WOOD HOUSE

0
0

Circle Wood House pracowni Mobius Architekci to projekt domu skąpanego w naturze, którego oświetlenie determinuje spojrzenie na jego niepowtarzalną formę. Dom przyjął kształt owalnej bryły wyciosanej w pniu. Architekt Przemek Olczyk we współpracy z L&L Luce&Light wybrał okrągłe oprawy oświetlenia zewnętrznego, w każdym detalu dopełniając swoją koncepcję.

Lampy Rondò 3.2 emitują naturalną barwę światła, dzięki czemu skierowane na elewację wykonaną z eleganckiego, egzotycznego drewna Okume, nie zafałszowują jej prawdziwego koloru. Jednocześnie właściwie dobrane światło wizualne ociepla i podkreśla przytulność domu.

Za sprawą materiałów, kolorystki i formy, budynek organicznie zanurza się w naturalny krajobraz puszczy. Istotny jest tu dialog architektury z otoczeniem oraz intymność obcowania z przyrodą. Atrium harmonijnie sączy przyrodę do wnętrza domu, pełnego światła dziennego i przestronnych przeszkleń. Wyzwaniem było umiejętne rozjaśnienie wyciętych stref zewnętrznych po zmierzchu, tak nie zaburzyć spokoju i zarazem subtelnie podkreślić wyjątkowość prywatnej przestrzeni galeryjnej. Światło w przestrzeniach otwartych skierowane jest w płaszczyźnie poziomej, a jego emisja jest przemyślana i kontrolowana. Lampy nie generują zbędnego oświetlenia skierowanego w górę. Niwelują w ten sposób ryzyko wystąpienia zjawiska zanieczyszczenia świetlnego, które polega na nadmiernym oświetleniu budynków i przestrzeń wokół nich, co powoduje dyskomfort widzenia, utrudnia obserwację nieba i ma negatywny wpływ na faunę oraz florę.

Oświetlenie domu Circle Wood House zostało zaprojektowane w szacunku do otoczenia oraz wpisanego w koncepcję domu ekosystemu człowieka z naturą. Świadome przeciwdziałanie zanieczyszczeniu świetlnemu to znane na świecie, ale innowacyjne w Polsce podejście w kształtowaniu przestrzeni, w które od lat ze swoimi rozwiązaniami wpisuje się L&L Luce&Light.


open