Home Biznes i Ludzie BIURO ZE STALOWYM CHARAKTEREM
BIURO ZE STALOWYM CHARAKTEREM
0

BIURO ZE STALOWYM CHARAKTEREM

0
0

Bardzo mi zależy, aby w Mostostalu Puławy tworzyć atmosferę rodzinną, a do tego przyczyniają się między innymi odpowiednie warunki w pracy, poprzez które wyraża się dbałość o pracownika.

– rozmowa z prezesem Zarządu Mostostal Puławy Tadeuszem Rybakiem.

Grzegorz Przepiórka: Panie Prezesie, na początek zarysujmy ramy. Od kiedy funkcjonuje nowy dom pracy Mostostalu Puławy przy ul. Budowlanych 5?

Tadeusz Rybak: Budowę nowej siedziby rozpoczęliśmy dwa lata temu, a ukończyliśmy na przełomie 2021 i 2022 roku. Zrealizowana inwestycja stanowiła niejako trzeci etap tworzenia zaplecza biurowego, gdyż biura Mostostalu Puławy były już rozbudowywane w latach 80. Nowe pomieszczenia biurowe zasiedlamy od niespełna pół roku.

G.P.: Jak, pokrótce, wyglądała droga od idei do jej materializacji?

T.R.: Sam pomysł zrodził się z konieczności. Jeszcze przed pandemią doszliśmy do wniosku, że zaczyna nam brakować substancji biurowej. Mostostal Puławy, szczególnie od lat 90., dynamicznie się rozwija. Wykonaliśmy wiele inwestycji warsztatowych, przemysłowych, m.in. rozbudowaliśmy o około 3 tys. m2 halę do produkcji konstrukcji stalowych, wykonaliśmy nowy ciąg czyszcząco-malarski z nową malarnią, jak również budynek serwisowy dla naszego sprzętu transportowego oraz dźwigowego. Inwestycje pociągały wzrost zatrudnienia, tak pracowników produkcyjnych, jak i biurowych.

G.P.: Jaka aura i jakie warunki pracy zostały stworzone w nowym biurowcu?

T.R.: Bardzo mi zależy, aby w Mostostalu Puławy tworzyć atmosferę rodzinną, a do tego przyczyniają się między innymi odpowiednie warunki w pracy, poprzez które wyraża się dbałość o pracownika. Warunki powinny być jak najlepsze, ponieważ w miejscu zatrudnienia spędzamy dziennie minimum osiem godzin. Aby nasi pracownicy czuli się komfortowo, zadbaliśmy zarówno o ergonomię, jak i estetykę nowego biurowca. Stworzyliśmy cały szereg udogodnień składających się na komfort tego miejsca, wśród nich można wymienić sale telekonferencyjne wyposażone w nowoczesne multimedia, wygodne i funkcjonalne meble, kondygnacje o wysokości 3,2 metra, ogrzewanie ściennopodłogowe, ekologiczne materiały, wentylację oraz klimatyzację. Ponadto dysponujemy bezobsługową recepcją, która usprawnia logistykę spotkań z klientami i partnerami. Mamy też żywą zieloną ścianę, która czyni to biuro bardziej przyjaznym człowiekowi oraz daje interesujący wizualnie efekt.

G.P.: Jak dużą placówką jest nowe biuro Mostostalu Puławy? Z jakich materiałów powstał ten obiekt?

T.R.: Kubatura nowego obiektu liczy niespełna 3 tys. m3. Budynek ma trzy kondygnacje. Szkielet został wykonany w konstrukcji stalowej, co było dość oczywistym rozwiązaniem, gdyż jako firma zajmujemy się stalą. Użycie tego materiału determinowała też specyfika biurowca. Poszczególne piętra są przesunięte względem siebie o określony kąt, a taka koncepcja wymagała mocnej konstrukcji stalowej. Z zewnątrz nie widać stalowego charakteru naszej siedziby, jednakże staraliśmy się go ujawnić poprzez pewne elementy, jak choćby stężenia konstrukcyjne, które są widoczne w niektórych oknach. Charakterystycznym elementem jest ponadto elewacja, która została wykonana głównie z lekkich i trwałych spieków, płyt o wymiarach 3 x 1 m. W części zastosowaliśmy blachę cortenową o grubości 1,2 mm, która czyni oblicze naszej siedziby jeszcze bardziej trendy.

G.P.: Istniało kilka pomysłów na stworzenie reprezentatywnej części budynku administracyjnego. Ostatecznie wygrał ten ze wspomnianą przed chwilą przekręconą środkową kondygnacją. Dlaczego akurat taki wariant?

T.R.: Kiedy budynek ma 100 pięter, to architektonicznie daje wiele możliwości. W przypadku naszego biura ich spektrum było ograniczone, niemniej jednak zależało nam na aspekcie wizerunkowym. Poszukiwaliśmy pomysłu na uzyskanie ciekawej bryły. Przestawienia w obrębie kondygnacji uznaliśmy za optymalny zabieg. Pierwsza jest nieznacznie przesunięta, druga zaś o o dość spory kąt. Dodatkowo na drugiej kondygnacji, w wyniku zastosowanego rozwiązania, uzyskaliśmy balkony ze szklanymi balustradami.

G.P.: Jaki team użytkuje tę przestrzeń?

T.R.: Z nowego biura korzystają m.in. pracownicy dwóch zespołów: działu zakupów, który zajmuje się głównie pozyskiwaniem usług eksportowych, oraz biura realizacji produkcji. Te dwa działy ostatnio bardzo mocno nam się rozwinęły.

G.P.: Oprócz tworzenia komfortowych warunków pracy, w jaki jeszcze sposób wyraża się troska o pracowników w firmie Mostostal Puławy?

T.R.: Chcemy tworzyć warunki nie tylko w pracy, ale i poza pracą. Oprócz różnych osłon socjalnych, jak ubezpieczenia, pożyczki nieoprocentowane dla pracowników, którzy remontują mieszkania bądź budują domy, staramy się tworzyć propozycje i udogodnienia w zakresie spędzania wolnego czasu. W firmie funkcjonują trzy sekcje, m.in. żeglarska. Kilku jej członków zdobyło już patenty. Ponadto posiadamy jachty na Adriatyku, które udostępniamy naszym pracownikom bezpłatnie w ramach wyjazdów urlopowych. Drugą sekcję tworzą kolarze. Warto wspomnieć, że Mostostal od ponad 20 lat sponsoruje drużynę kolarską w Puławach. Działa także sekcja narciarska, co roku grupą 40–50 pracowników wyjeżdżamy w polskie góry, by szusować.

G.P.: Jakimi siłami obecnie dysponujecie?

T.R.: W Grupie Mostostal Puławy działa m.in. spółka Mezap, zajmująca się produkcją urządzeń ciśnieniowych, w której zatrudnionych jest około 250 osób, oraz firma energetyczna Energezap, której siły liczą około 120 pracowników. W samym Mostostalu Puławy stan zatrudnienia waha się pomiędzy 650–700 pracowników.

G.P.: Wspomniał Pan, że zespół Mostostalu Puławy jest sukcesywnie rozbudowywany. Kogo poszukujecie?

T.R.: Jeśli chodzi o pracowników nadzoru, pracowników z wyższym wykształceniem, to głównie celujemy w tzw. absolwentów szkół politechnicznych, inżynierów budowlanych, ale również inżynierów mechaników, gdyż tam, gdzie nie trzeba uprawnień budowlanych, korzystamy z pracowników tej specjalności. Sprawdzają się chociażby przy budowie elektrowni czy fabryk chemii.

W zakresie produkcji poszukujemy zaś spawaczy wszelkich specjalności, monterów konstrukcji stalowych, jak również rurociągów i urządzeń. To jest bardzo ciekawy zawód, ale również wymagający odpowiedzialności i wiedzy, chociażby znajomości rysunku. Potrzebujemy pracowników wykazujących się takimi cechami i kompetencjami. Niekiedy przyjmujemy też osoby z niewielkim doświadczeniem, którym umożliwiamy zdobycie wiedzy i umiejętności w naszej firmie. Przykładowo monter wykazujący się zdolnościami manualnymi może zostać spawaczem, a to już otwiera spore możliwości, gdyż realizujemy szereg bardzo interesujących kontraktów w całej Europie Zachodniej.

open