Home News Finał Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA Edycja 2021/22 po raz pierwszy w Gdańsku
Finał Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA Edycja 2021/22 po raz pierwszy w Gdańsku
0

Finał Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA Edycja 2021/22 po raz pierwszy w Gdańsku

0
0

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA to dwa flagowe projekty konkursowe, teoretyczny i praktyczny, Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, które regularnie poruszają nowe wątki w ważnych dla współczesności tematach i wartościach w myśleniu o architekturze. Do tej pory finał wydarzenia odbywał się w Warszawie. W tym roku, 13 października 2022 (czwartek), odbędzie się w Gdańsku – w NOMUS, najmłodszym muzeum sztuki współczesnej w Polsce.

Po raz pierwszy na uroczystą prezentację nagrodzonych projektów Fundacja wraz z profesorem Piotrem Lorensem – Architektem Miasta Gdańska oraz dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej profesor Lucyną Nyką zaprasza do Trójmiasta. Podczas wydarzenia odbędzie się publiczna prezentacja pracy „Stocznia System” Cezarego Adamowiczowa, laureata stypendium oraz premiera książki „Mimesis” zwyciężczyni konkursu teoretycznego Anny Jarugi-Rozdolskiej. Wydarzenie zainicjuje uroczyste obchody Jubileuszu X-lecia Fundacji.

Konkurs TEORIA Edycja 2021/22

Po raz dziewiąty odbędzie się premiera dwujęzycznej książki z serii „Architektura Kultury – Kultura Architektury”. W tym roku Jury Konkursu TEORIA pod przewodnictwem Ewy P. Porębskiej w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Piotr Sarzyński i Marta A. Urbańska za najlepszą, teoretyczną pracę uznało „Mimesis” Anny Jarugi-Rozdolskiej. Autorka jest absolwentką Wydziału Budownictwa, Architektury i Inż. Środowiska Politechniki Łódzkiej, a obecnie kontynuuje naukę w ramach doktoratu realizowanego w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej. Tekst „Mimesis” doceniony za styl i surrealistyczne grafiki podejmuje temat świata wirtualnego i jego konsekwencji dla architektury.

Stypendium PRAKTYKA z „Warsztatami z Mentorem” Edycja 2021/22

Stypendium PRAKTYKA Fundacja zorganizowała po raz siódmy, jednak po raz pierwszy w nowej formule rozpoczynające się stacjonarnymi, 2-dniowymi „Warsztatami z Mentorem”, które zorganizowano pod koniec marca na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Mentorem warsztatów został prof. Piotr Lorens – Architekt Miasta Gdańska, a terenem konkursowych zmagań fragment postindustrialnych terenów hal i pochylni wchodzących w skład dawnej Stoczni Gdańskiej na terenie tzw. Młodego Miasta. Spośród 20 uczestniczek i uczestników warsztatów przyznano stypendium Cezaremu Adamowiczowi na rozwój pomysłu „StoczniaSystem”. Laureat jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. „Niezwykle ciekawą i spójną kontynuacją idei tradycji przemysłowego dziedzictwa Stoczni Gdańskiej” autor zaprezentuje premierowo przed publicznością i jury. Jury Stypendium PRAKTYKA w składzie: Aleksandra Wasilkowska, Dorota Szlachcic, Jakub Wacławek, Maciej Frąckowiak, Konrad Grabowiecki, Agnieszka Olędzka, poszerzone w Edycji 2021/22 o skład: prof. Piotr Lorens, Iza Burda, Marcin Goncikowski, prof. Ewa Kuryłowicz, prof. Lucyna Nyka i Tomasz Sowiński doceniło również prace: „Stocznia Gdańska działa” Kamila Kajdasa i Marka Grąbczewskiego, „Wejście” Pawła Bussolda, „Gdańsk dźwiga ogród” Dominika Sędzickiego i Mai Karoń oraz „Nowy dok” Marii Jankowskiej .

Więcej informacji o Konkursie TEORIA i Stypendium PRAKTYKA Edycja 2021/2022 na stroniewww.fundacja-sk.pl oraz na social mediach Fundacji.

13 października 2022 r. (czwartek), godzina 16:00, NOMUS Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Jaracza 14, Gdańsk.

open