Home News Unibep SA podała wyniki za III kwartały 2022 r.
Unibep SA podała wyniki za III kwartały 2022 r.
0

Unibep SA podała wyniki za III kwartały 2022 r.

0
0

Przy sprzedaży na poziomie ok. 1,6 mld zł (wzrost rok do roku o 47 proc.) Grupa Kapitałowa Unibep uzyskała ok. 49 mln zł zysku netto (wzrost o ok. 97 proc. rdr) – takie wyniki spółka osiągnęła za III kwartały 2022 r. – Tak dobre dane finansowe są zasługą głównie Unidevelopment SA, która w dalszym ciągu korzysta na ubiegłorocznej koniunkturze – komentuje Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA. W Grupie Unibep łączny portfel zamówień na IV kwartał 2022 r. i lata kolejne w części budowlano-infrastrukturalnej wynosi ok. 3,4 mld zł. To o 960 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ostatnie miesiące to trudny czas dla branży budowlanej, biorąc pod uwagę niekorzystną sytuację gospodarczą w kraju (m.in. wysokie ceny materiałów i usług oraz koszty energii, a także wysoka inflacja) i geopolityczną, związaną z wojną w Ukrainie.

– Obecnie naszym celem operacyjnym jest obrona wyniku na każdym prowadzonym przez nas projekcie budowlanym – mówi Leszek Gołąbiecki. – Przy obecnej sytuacji jest to bardzo trudne. Od wielu miesięcy rozmawiamy z naszymi wszystkimi klientami o dopłatach, które mają na celu waloryzację kontraktów, uwzględniającą wzrost cen. Cieszy nas zrozumienie większości inwestorów, z którymi poszukujemy rozwiązań pozwalających wszystkim stronom procesu budowlanego na realizację założonych celów biznesowych. Ale trzeba też powiedzieć, że nie ze wszystkimi inwestorami udaje się nam porozumieć, co bezpośrednio wpływa na rentowność niektórych projektów.

Grupa Unibep to zdywersyfikowana grupa kapitałowa, w skład której wchodzą podmioty z różnych segmentów branży budowlanej. Obecnie najlepiej sobie radzi nowo powołany segment energetyczno-przemysłowy, który w portfelu zleceń ma ok. 710 mln zł. – Cieszy nas dynamiczny rozwój tego segmentu. Obecnie prowadzimy już 13 projektów na terenie całego kraju. Warto dodać, że w portfelu jest coraz więcej zleceń z segmentu energetycznego – zawarliśmy chociażby kontrakty na zmianę kotłów w PEC w Ełku i budowę kotłowni w PEC w Hajnówce. Można powiedzieć, że już dziś aktywnie włączyliśmy się w transformację energetyczną naszego kraju – mówi Leszek Gołąbiecki.

Segment infrastrukturalny ma portfel umów na poziomie ok. 950 mln zł, a największy segment działalności Grupy Unibep – generalne wykonawstwo posiada zlecenia na ok. 1,6 mld zł.

– Tylko w 2022 roku podpisaliśmy kontrakty na kwotę ok. 2,7 mld zł. Należy zauważyć, że tegoroczne umowy dają szansę na uzyskanie wyższej rentowności naszego biznesu – dodaje prezes Unibep SA. – Ale jak już mówiłem łatwo nie będzie.

W związku z wysoką inflacją i ograniczeniem akcji dotyczącej kredytów hipotecznych, Leszek Gołąbiecki zwraca uwagę na stabilną sytuację dewelopera w Grupie Unibep. – W obliczu obecnej sytuacji rynkowej szczególnie duże znaczenie dla Unidevelopment SA mają projekty wieloetapowe – tłumaczy.

Podkreśla, że w banku ziemi Unidevelopment ma obecnie grunty w Warszawie, Poznaniu, Radomiu i Trójmieście pozwalające na wybudowanie ponad 5 tys. lokali. Bieżący portfel gruntów gwarantuje zrównoważony rozwój spółki w kolejnych latach i stwarza przestrzeń do realizacji kolejnych inwestycji.

– Jak spojrzymy na nasz portfel zamówień, można z dumą powiedzieć: mamy co robić. Chcę jednak podkreślić, że niezależnie od okoliczności i kłopotów od lat niezmiennymi priorytetami działalności Grupy Unibep pozostaje wysoka jakość naszych usług i produktów, terminowość realizacji, dbanie o zadowolenie naszych klientów oraz stabilność firmy, w tym w obszarze finansów, a także troska o kadrę oraz środowisko naturalne – kończy Leszek Gołąbiecki.

Raport za III 2022 r. dostępny jest na www.unibep.pl w zakładce „Relacje inwestorskie”.

open