1. Home
  2. Builder Green
  3. Pierwsze farmy fotowoltaiczne Ghelamco są gotowe. Deweloper zasili swoje budynki czystą energią elektryczną
Pierwsze farmy fotowoltaiczne Ghelamco są gotowe. Deweloper zasili swoje budynki czystą energią elektryczną
0

Pierwsze farmy fotowoltaiczne Ghelamco są gotowe. Deweloper zasili swoje budynki czystą energią elektryczną

0

Ghelamco ukończyło budowę swoich trzech pierwszych farm fotowoltaicznych w ramach ogłoszonego w maju tego roku programu osiągnięcia neutralności energetycznej. Już wkrótce rozpocznie się na nich produkcja czystej energii elektrycznej. To pierwszy tego typu, przełomowy projekt w Polsce, wpisujący się w strategię ESG dewelopera i jednocześnie odpowiedź na kryzys energetyczny w Europie.

Farmy fotowoltaiczne o mocy blisko 3 MW powstały w trzech lokalizacjach na terenie województwa opolskiego. Ghelamco dąży w pierwszej kolejności do zapewnienia zapotrzebowania energetycznego dla wieżowca Warsaw UNIT. Dzięki zastosowaniu czystej energii emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50%, a w zakresie zużycia mediów aż o 70%.

Własne farmy fotowoltaiczne to jeden z kluczowych elementów naszej strategii ESG, obok szeregu rozwiązań takich jak inteligentne systemy do zarządzania energią, platforma Signal OS dla najemców czy zastosowanie niskoemisyjnych materiałów budowlanych. Pomoże nam to w realizacji celu jakim jest osiągnięcie neutralności energetycznej do 2025 roku. Szczególnego znaczenia te działania nabierają w kontekście obecnego kryzysu energetycznego w Polsce i Europie. Uniezależnienie się od energetyki konwencjonalnej i zwrot w kierunku czystej energii ze źródeł odnawialnych ma wymiar nie tylko ekologiczny, ale też strategiczny dla niezakłóconego funkcjonowania biznesu – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Ponad 200-metrowy wieżowiec Ghelamco przy rondzie Daszyńskiego to już dziś jeden z najbardziej ekologicznych biurowców na świecie, który otrzymał jako pierwszy wysokościowiec w Polsce certyfikat BREEAM na najwyższym możliwym poziomie – Outstanding. Każdego dnia 40 000 czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego Building Energy Management System dba o optymalizację zużycia energii w wieżowcu. Dzięki temu oraz wielu innym wdrożonym rozwiązaniom technologicznym, średnie zużycie energii w Warsaw UNIT jest o blisko 30% mniejsze niż w porównywalnych biurowych budynkach wysokościowych. Ghelamco daje również możliwość czynnego uczestniczenia w procesie zrównoważonego gospodarowania mediami swoim najemcom, za pomocą aplikacji mobilnej, która jest częścią autorskiego systemu operacyjnego Signal OS.

Zasilany w 100% czystą energią Warsaw UNIT to nasz pierwszy, ale nie ostatni krok w celu redukcji emisji CO2. Nasza strategia zmierza ku temu, aby energią produkowaną z własnych odnawialnych źródeł zasilać całe biurowce, prowadzone obecnie inwestycje Ghelamco, jak również nasze własne biuro. Jest to podejście mocno skupione na zrównoważonym rozwoju organizacji ale i budowanych produktów, co należy postrzegać jako bardzo odpowiedzialne i wyjątkowe na polskim rynku. Już teraz planujemy inwestycje w kolejne instalacje fotowoltaiczne, ale również analizujemy inne alternatywne źródła energii odnawialnej – zapowiada Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland.

Docelowo w pierwszym etapie inwestycji Ghelamco wybuduje 11 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW. Umowa na ich realizację została podpisana z polską firmą Revolt Energy.