Home Komentarze Dla efektywnego budownictwa
Dla efektywnego budownictwa
0

Dla efektywnego budownictwa

0
0

Innowacje, bliskość klienta i zaangażowanie pracowników – to trzy mocne filary, dzięki którym Doka Polska pnie się w górę i buduje solidne fundamenty zrównoważonego rozwoju, wyznaczające ścieżkę biznesową marki. I choć rok 2022 był dla branży budowlanej niezwykle trudny, my nie zamierzamy zwalniać tempa”. Komentarz KRZYSZTOFA MIĘTKIEGO, Dyrektora Generalnego Doka Polska.

Od wielu lat uważnie wsłuchujemy się w potrzeby klientów i tworzymy z nimi długofalowe relacje, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko i elastycznie reagować na wymagania na każdym etapie realizowanego projektu. Wyzwania, które niosą za sobą kolejne realizacje naszych partnerów, od zawsze stanowiły dla nas inspirację do rozwijania dotychczasowych i tworzenia nowych produktów oraz usług. Dzięki temu nieustannie wzbogacamy bazę Doka o systemy, które stanowią wymierną wartość dodaną dla odbiorców.

Branża budowlana od lat rozwija się dynamicznie, a możliwości obecnych czasów mogą pomóc jej dogonić pozostałe gałęzie przemysłu. Dzisiaj nawet „budowlanka” może, a nawet powinna zostać objęta automatyzacją, cyfryzacją i industrializacją, które nie tylko zniwelowałyby ciężar fizycznej pracy, ale także zachęciłyby młodych ludzi do zatrudniania się na budowie i pomogłyby im w poznaniu jej merytorycznej części. W odpowiedzi na te wyzwania już dzisiaj pokazujemy pionierskie systemy w dziedzinie techniki deskowań do zautomatyzowanego układania stropowego systemu panelowego. Dostrzegliśmy też możliwości, jakie dają cyfrowe narzędzia, i chętnie korzystamy z dobrodziejstw nowoczesnej technologii, wspierając klientów takimi rozwiązaniami jak: Concremote – do monitorowania dojrzałości betonu, Easy Formwork Planner 2.0 – do tworzenia trójwymiarowych rysunków deskowań i kalkulacji potrzebnych elementów na budowie, aplikacja do zarządzania sprzętem myDoka, platforma zakupowa shop.doka.com i wiele innych. Wszystkie nowinki prezentowaliśmy na tegorocznych targach bauma w Monachium.

Automatyzacja na budowie nie pominęła także cyfryzacji danych, dlatego nieustannie wspieramy i rozwijamy technologię BIM. Dzięki dostępowi do cyfrowych informacji dzisiejszy, linearny układ procesu budowlanego w przyszłości będzie mógł przeobrazić się w system działań równoległych, który będzie współdzielić jednakowe bazy danych. Pozwoli to wyeliminować potencjalne kolizje i błędy różnych uczestników projektu, co bezpośrednio przełoży się na oszczędność czasu, zasobów i kosztów. Innowacje pozwolą też na kolejne ruchy w tworzeniu jeszcze bezpieczniejszych warunków pracy na budowach, które są dla nas absolutnie priorytetowe. Jesteśmy dumni z faktu, że w zakresie poziomu zabezpieczeń związanych z systemami szalunkowymi możemy cieszyć się prestiżową pozycją lidera. W kolejnych latach nadal zamierzamy rozwijać ten sektor produktów i usług.

Ważnym elementem strategii firmy na kolejne lata jest kontynuacja wzmacniania społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspólnie, w 60 krajach działalności spółki Doka, postawiliśmy sobie za cel, aby do 2040 r. osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla. Już dzisiaj obliczyliśmy ślad węglowy dla ponad 6000 naszych artykułów, w którym to uwzględniamy cały cykl życia produktu: od wytworzenia, przez logistykę, czyszczenie z naprawami, aż po utylizację. Ponadprzeciętna długowieczność systemów Doka, która stała się możliwa dzięki zastosowaniu ocynkowania, wysokiej jakości sklejki Xlife i innowacyjnego zabezpieczania dźwigarów, pozwala racjonalniej korzystać z zasobów naturalnych.

Widzę, jak dużo zrobiliśmy dla efektywnego i bezpiecznego budownictwa, które dodatkowo nie przymyka oka na dobro środowiska. Cieszę się, że nowoczesne technologie dają nam coraz więcej możliwości do kreatywnego i skutecznego działania.


KRZYSZTOF MIĘTKI

Dyrektor Generalny Doka Polska, od ponad 20 lat związany z branżą budowlaną. Przez większość życia zawodowego pełnił w tej spółce szereg istotnych funkcji: począwszy od rozwoju działu operacyjnego, zakupowego, przez handel, opiekę nad kluczowymi klientami, aż po dział e-commerce. Dzisiaj swoje ogromne doświadczenie i bogatą wiedzę wykorzystuje w zarządzaniu całą spółką Doka w naszym kraju.

open