Home Builder Green NOWY BIUROWIEC PZU
NOWY BIUROWIEC PZU
0

NOWY BIUROWIEC PZU

0
0

przestrzeń przyjazna dla środowiska i pracowników

2500 ton CO2 – tyle emituje w ciągu roku tysiąc samochodów i o tyle PZU zredukuje ślad węglowy dzięki przeprowadzce do PZU Park, wieżowca przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Przeniesienie siedziby firmy do najbardziej ekologicznego biurowca w stolicy to zarówno wyraz troski o środowisko, jak i inwestycja w dobrostan pracowników zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Uniwersalny cel

Ideą zaprojektowania nowego biura było stworzenie funkcjonalnej, inkluzywnej przestrzeni, w której każdy pracownik będzie mógł znaleźć miejsce odpowiadające ściśle jego potrzebom. Wyzwanie było spore, bo biurowiec to miejsce pracy dla ponad 4,5 tys. pracowników Grupy PZU.

Dlatego w PZU Park, poza przestrzenią do pracy, zaprojektowano ponad 400 pomieszczeń takich jak kabiny akustyczne, pokoje relaksu, sale spotkań i pokoje projektowe wyposażone w zestawy do wideokonferencji. Szczególnie te ostatnie są bardzo ważne w wejściu firmy w tryb pracy hybrydowej. Ponadto PZU może pochwalić się własnym centrum konferencyjno-prasowym, szkoleniowym oraz siłownią w biurowcu.

– Cieszymy się, że budynek spełnia najwyższe standardy, jeśli chodzi o warunki, komfort i bezpieczeństwo pracy. Przyjazne środowisko wspierające dobrostan pracowników, ekologiczne rozwiązania oraz fakt, że z obiektu w pełni będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami, są dla nas niezwykle ważne. W ten sposób chcemy dać dobry przykład i promować rozwiązania ESG wśród naszych kontrahentów, klientów, partnerów społecznych oraz pracowników – mówi Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie, odpowiedzialna za obszar nieruchomości w PZU, a także nadzorująca Biuro Zrównoważonego Rozwoju.

Lokalizacja biurowca ma zachęcić pracowników, by korzystali z usług komunikacji miejskiej (rondo Daszyńskiego to 3 tys. połączeń komunikacyjnych dziennie) lub przyjeżdżali do pracy rowerem. Decyzję o wyborze tego środka transportu może ułatwić dostęp do parkingu rowerowego i szatnia z zapleczem sanitarnym.

Wyjątkowe udogodnienia

Pracownicy centrali PZU zyskali rozwiązania znacznie ułatwiające ich pracę. Grzegorz Rosiak, dyrektor Biura Administracji PZU, podkreśla zalety zastosowania nowoczesnego systemu druku podążającego. – Pracownicy mogą autoryzować wydruk, nie obawiając się o bezpieczeństwo poufnych informacji zawartych w dokumentach. Wdrożenie tzw. follow me printing gwarantuje wydruk w dowolnym miejscu i czasie oraz sprawne zarządzanie zadaniami. System pozwolił nam również na znaczną redukcję liczby drukarek. To wymierna korzyść, jeśli chodzi o generowanie elektroodpadów, a także oszczędność zużycia energii – wyjaśnia Grzegorz Rosiak.

Podobnie było zresztą z nabiurkowymi telefonami. Ich miejsce zastąpiła aplikacja nabiurkowa, dzięki której znacząco zredukowaliśmy liczbę aparatów telefonicznych oraz ograniczyliśmy koszty zużycia energii.

Tak” dla zielonej transformacji

Aspekt ekologiczny nowego biurowca był niezwykle ważny dla PZU. Dlatego do wykończenia pomieszczeń użyto m.in. niskoemisyjnych farb, materiałów pochodzących z recyklingu oraz mających certyfikat FSC. Za pomocą kilku rozwiązań zadbano o dobrą jakość powietrza w budynku. Po pierwsze: w biurowym lobby umieszczono imponującą, zieloną ścianę, na której znalazło się ponad 6 tys. roślin – w ciągu doby wytwarzają one tyle tlenu, że wystarcza dla 150 osób! Po drugie: specjalny system wentylacji dostarcza do wnętrz nawet 30 proc. więcej świeżego powietrza niż wymagają przyjęte normy. I wreszcie po trzecie: wykorzystanie adiabatycznych nawilżaczy pozwala utworzyć zdrowe środowisko pracy, w którym pracownicy nie muszą zmagać się z konsekwencjami syndromu chorego budynku.

Oszczędność na szeroką skalę

Szczelna fasada, materiał odbijający promienie słoneczne na dachu oraz inne rozwiązania technologiczne gwarantują, że PZU Park będzie zużywał nawet 30 proc. mniej energii niż bazowy budynek zaprojektowany na potrzeby certyfikacji LEED. – Krokiem w stronę większej gospodarności w zużyciu zasobów jest zastosowanie systemu odzyskiwania wody szarej i gromadzenia wody deszczowej. To pozwala zaoszczędzić aż 63 proc. wody pitnej. Pomaga w tym również odpowiednio dobrana roślinność na zewnątrz, która nie wymaga podlewania wodą z sieci miejskiej. Biurowiec korzysta z energii w 100 proc. pochodzącej ze źródeł odnawialnych – dodaje Mariusz Flisiuk, dyrektor Biura Nieruchomości PZU.

Flagowy projekt

PZU Park łączy w sobie wszystko, co powinien mieć nowoczesny, ekologiczny biurowiec. Firma Skanska, która zbudowała wieżowiec, podkreśla, że niezwykle istotne było stworzenie przestrzeni zdrowej, komfortowej i bezpiecznej. Mnogość proekologicznych rozwiązań jednocześnie wpływających na wellbeing pracowników potwierdzają nie tylko liczne certyfikaty takie jak LEED Platinum, WELL Gold Core & Shell, a także WELL HealthSafety Rating, ale również nagroda Prime Property Prize 2021 w kategorii Zielony budynek.

open