Home News ACCIONA podsumowuje 2022 rok w branży nieruchomości
ACCIONA podsumowuje 2022 rok w branży nieruchomości
0

ACCIONA podsumowuje 2022 rok w branży nieruchomości

0
0

Powiedzieć, że rok 2022 był dla branży nieruchomości czy deweloperskiej wymagający, to jak nie powiedzieć nic. I chociaż początek roku nie wieścił aż tak skomplikowanych scenariuszy, to wielu przedsiębiorstwom tuż po wybuchu wojny w Ukrainie oraz przy wciąż rosnących kosztach operacyjnych i inflacji, przyszło zweryfikować plany i zmierzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Są jednak firmy, które wyzwania traktują jako element rozwoju i mimo przeciwności rynkowych mogą pochwalić się niejednym, tegorocznym sukcesem. Jedną z nich jest ACCIONA – deweloper, który działa na warszawskim rynku od 30 lat.

Eksperci od rynku nieruchomości nie pozostawiają złudzeń – rok 2022 był czasem pełnym wyzwań, ale nie tylko dla samej branży, a dla nas wszystkich. Galopująca inflacja, drożyzna, słaba złotówka to kwestie, które odbiły się na kieszeniach wielu Polaków. Jednak to, co kluczowe dla branży deweloperskiej, to zmiana koniunktury na rynku mieszkaniowym rok do roku. – Po niezwykle dynamicznym 2021 roku, ten obecny był dla wielu deweloperów niemalże jak kubeł zimnej wody – dane mówią nawet o 40 proc. spadku sprzedaży mieszkań. Wraz z rosnącymi stopami procentowymi, nastąpił spadek zdolności kredytowej Polaków. Tym samym ograniczony dostęp do kredytów hipotecznych zamroził wielu osobom marzenia o własnym mieszkaniu. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej (BIK) między październikiem 2021 a październikiem 2022 roku wartość złożonych zapytań do banków o kredyty mieszkaniowe spadła o 68,7 proc. Wniosków o kredyty także było drastycznie mniej – aż 67,2 proc. mniej porównując październik 2022 do października 2021. Deweloperzy mierzyli się w tym roku nie tylko z ograniczonym i malejącym z miesiąca na miesiąc popytem, ale także z rosnącymi cenami materiałów budowlanych i robocizny, przerwanymi łańcuchami dostaw, które sprawiły, że znacząco zmniejszyła się także liczba rozpoczętych w tym roku budów – mówi Katarzyna Unold, Dyrektorka Zarządzająca ACCIONA.

Nieprzerwane inwestycje i plany na przyszłość

Pomimo wielu kłopotów w całej branży, ACCIONA udało się wyjść obronną ręką z wielu podjętych wcześniej przedsięwzięć. Pierwszym z nich jest ukończenie pierwszego etapu sprzedaży U-City Residence – inwestycji zlokalizowanej w dzielnicy Warszawa Ursus – Gołąbki, przy ul. Henryka Brodatego 10-14. Kolejnym sukcesem dla firmy (także sprzedażowym) jest osiedle BLANCO, które powstaje sprawnie niemalże w centrum Pruszkowa. Możliwość dalszych prac nad inwestycjami planowanymi w Warszawie i Trójmieście, kolejne projekty, w tym także te związane z ekspansją regionalną, to również jeden z priorytetów ACCIONA na 2023 rok:

Zapewnienie stabilności i dalszego rozwoju firmy w Polsce poprzez realizację nowych inwestycji to jeden z naszych corocznych celów. Nie inaczej będzie też w tym nadchodzącym. Plany ekspansji na kolejne regiony to też nie chwilowy pomysł, a działanie, którego realizacji podjęliśmy się już kilka lat temu – sam proces, od idei do wdrożenia i wyjścia z projektem na rynek trwa, ale nastawiamy się, że 2023 będzie obfitował w nowości w naszym portfolio. Przed nami też kontynuacja osiedla w dzielnicy Warszawa-Ursus, nowa inwestycja na Białołęce, inwestycja premium przy gdańskiej starówce oraz nowe osiedle mieszkaniowe w Gdyni. Każda z nich to dowód na to, że wyzwania stawiane przez rynek są dla nas napędem, nie zmartwieniem – dodaje ekspertka ACCIONA.

Działalność charytatywna i pro bono

ACCIONA aktywnie angażuje się także we wsparcie lokalnych społeczności czy ważnych akcji społecznych. Tuż po wybuchu wojny w Ukrainie ACCIONA przy współpracy z Bankiem Żywności SOS zorganizowała zbiórkę artykułów spożywczych na rzecz potrzebujących, głównie przybyszów zza wschodniej granicy. W ramach wspierania postaw proekologicznych wśród najmłodszych firma wzięła udział w cyklu warsztatów ekologicznych w jednej ze szkół w Legionowie oraz dofinansowała jedną z warszawskich szkół podstawowych, przekazując środki dla lokalnego Uczniowskiego Klubu Sportowego m.in. na zakup strojów sportowych. W ostatnim czasie sama Katarzyna Unold wsparła działalność Fundacji Akogo? oraz Klinikę Budzik Ewy Błaszczyk, włączając się w wydawany od kilku lat kalendarz charytatywny. Planowana jest też kolejna zbiórka żywności dla osób najbardziej potrzebujących. ACCIONA w 2021 roku wyszła z inicjatywą niestandardowej wiechy budowlanej, łączącej w sobie radość zespołu z zakończenia budowy, jak i z pomagania innym poprzez dołączanie do wybranych inicjatyw charytatywnych – ten pomysł będzie kontynuowany przez dewelopera – niebawem wiecha BLANCO.

W firmie od lat realizowany jest niestandardowy sposób prowadzenia działalności, który wykracza poza interesy ekonomiczne. Podejście to doceniają zarówno pracownicy, jak i klienci, podwykonawcy czy też partnerzy biznesowi. Działania ACCIONA od lat skupiają się na człowieku i jego potrzebach, zgodnie z mottem całej grupy: Business as unusual.

open