Home IT&BIM BEZ RYZYKA NIEDOKŁADNOŚCI
BEZ RYZYKA NIEDOKŁADNOŚCI
0

BEZ RYZYKA NIEDOKŁADNOŚCI

0
0

Najlepszym sposobem eliminacji ryzyka niedokładności w modelu powykonawczym jest skanowanie laserowe.

MARZENA LISIECKA-KAWALSKA
Prezes AEC Design

Coraz częstszym wymogiem inwestorów podczas zawierania kontraktów jest dostarczenie dokumentacji powykonawczej z idealnym odzwierciedleniem obiektu. Co za tym idzie, generalni wykonawcy są też świadomi zakresu kar za błędy w dokumentacji przekazanej inwestorowi.

Modelowanie z dokumentacji 2D nie jest efektywne i zbyt często pojawiają się znaczące różnice w stosunku do sposobu wykonania, zwłaszcza w zakresie instalacji. Oczywistym wyborem staje się zlecanie opracowania modelu powykonawczego na podstawie skanowania i chmury punktów.

Chmura punktów po skanowaniu (po lewej) i model powykonawczy

Jesteśmy skuteczni i elastyczni
W AEC Design podczas pracy nad modelem niejednokrotnie bywamy na budowie. Związane jest to z potrzebą wielokrotnego skanowania wykonanego już zakresu robót, przed ich zakryciem i na etapie odbiorów częściowych. Oczywiście nie możemy też zakłócać rytmu budowy, a wizyty wymagają dobrej logistyki po obu stronach.

Chmura punktów z nałożonym modelem

Dzięki temu, że posiadamy własny sprzęt do skanowania, jesteśmy skuteczni i elastyczni, zarówno pod względem koordynacji naszych działań, jak i harmonogramu prac budowlanych. Ostatecznie powstaje też dokumentacja 2D, która następnie jest przekazywana generalnemu wykonawcy i inwestorowi.

Model opracowuje zespół naszych inżynierów, ekspertów BIM z wieloletnim doświadczeniem projektowym na całym świecie. Dzięki temu dajemy gwarancję na jego najwyższy poziom precyzji.

open