Home Biznes i Ludzie BRANŻA BUDOWLANA ZAPŁACIŁA 2,8 mld zł PODATKU CIT
BRANŻA BUDOWLANA ZAPŁACIŁA 2,8 mld zł PODATKU CIT
0

BRANŻA BUDOWLANA ZAPŁACIŁA 2,8 mld zł PODATKU CIT

0
0

Według najnowszego raportu opublikowanego we wrześniu 2022 r. przez platformę. Polityka Insight – „Liderzy CIT. Jak polskie firmy płacą podatki” w latach 2012–2020 branża budowlana odprowadziła do budżetu państwa ok. 2,8 mld zł podatku dochodowego od osób prawnych. Według raportu branża budowlana zapłaciła od 2012 r. większe podatki niż firmy telekomunikacyjne i transportowe.

Siedemdziesiąt procent wartości kontraktów budowlanych realizowanych dla sektora publicznego trafia z powrotem do skarbu państwa w formie podatków CIT, VAT, PIT, świadczeń ZUS, podatków pośrednich oraz opłat administracyjnych – mówi Jan Styliński, Prezes Związku Pracodawców Budownictwa.

Budownictwo w coraz większym stopniu zasila budżet państwa

– Pięć firm budowlanych z rankingu liderów CIT (raport Polityki Insight) zwiększało każdego roku średniorocznie dochody budżetowe z CIT o 15 proc. W ciągu 9 lat – od 2012 r. do 2020 r. – wpływy skarbu państwa z CIT odprowadzane przez branżę budowlaną zwiększyły się ponad dwukrotnie – wynika z raportu – podkreśla Jan Styliński. Dane wskazują także, że największymi płatnikami tego podatku w budownictwie są przedsiębiorstwa prywatne i działające w kraju od wielu lat, ugruntowanej pozycji – dodaje.

Największym płatnikiem podatku CIT wśród firm budowlanych działających na krajowym rynku jest polski Budimex. Jak podaje raport, w latach 2012–2020 największy wykonawca odprowadził 718 mln zł skumulowanego podatku CIT. Zaraz za nim plasują się inne największe firmy budowlane i deweloperskie, takie jak: Strabag, Dom Development, Panattoni Development Europe i Atal. Budimex znalazł się również w grupie 6 firm z najwyższym średniorocznym wzrostem płatności podatku CIT od 2012 r. Każdego roku polski wykonawca budowlany odprowadzał średnio podatek wyższy o 26,6 mln zł. Podatek CIT, który największy polski generalny wykonawca odprowadził za sam 2020 r., wyniósł 213 mln zł.

Budownictwo płaci większe podatki niż telekomunikacja i transport

Jak dalej wynika z raportu Polityki Insight, w 2020 r. największą kwotę podatku CIT, równą 4,1 mld zł, uiściły podmioty prowadzące finansową działalność usługową, z wyłączeniem ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych. Branża budowlana w 2020 r. zapłaciła natomiast 735 mln zł podatku CIT. Dla porównania za ten sam okres 614 mln zł podatku dochodowego od osób prawnych uiściły podmioty świadczące usługi telekomunikacyjne oraz 517 mln zł – branża transportu lądowego.

Źródło: Budimex i raport Polityki Insight zatytułowany „Liderzy CIT. Jak polskie firmy płacą podatki”.

open