Home Architecture Design Fuzja szkła, koloru i natury
Fuzja szkła, koloru i natury
0

Fuzja szkła, koloru i natury

0
0

Drewno, kolor i szkło to dobre połączenie. Wiedzą o tym architekci z Colliers Define, którzy zaprojektowali wnętrza biura PepsiCo, giganta branży spożywczej, w biurowcu Brain Park, inwestycji Echo Investment w Krakowie.

Granat, błękit paryski, turkus, oranż, żółć, czerwień. Wydaje się, że wymienione kolory łączy intensywność, bo na palecie barw są sobie przeciwstawne. Zespół z Colliers Define podjął się zadania polegającego na stworzeniu harmonijnego wnętrza biura PepsiCo z wykorzystaniem takiej gamy barw.

Projektowanie kolorem…
Projektanci musieli uporać się z faktem, że operują kolorami intensywnymi i kontrastowymi. Zadecydowali, że nie stworzą wnętrz utrzymanych w jednej barwie, bo mogłyby one ocierać się o kicz i męczyć przebywających w nich ludzi. W trosce o pracowników i udany efekt aranżacji wprowadzili więc do wnętrz drewno i jasne, neutralne kolory, stanowiące tło. Jednocześnie, dzięki umiejętnie użytym przeszkleniom, wpuścili do pomieszczeń światło oraz przestrzeń.

…i szkłem
Szklane przegrody od dawna stanowią niezbędny element współczesnej architektury. Są jej ważną składową niezależnie od tego, czy mówimy o przeszkleniach zewnętrznych, czy wewnętrznych. Im więcej przeszkleń zewnętrznych, tym więcej światła wpada do wnętrz, a im więcej szklanych przestrzeni wewnątrz budynku, tym więcej przestrzeni, co również jest istotną cechą wpływającą na korzystanie z danego budynku. Gdy patrzy się od wewnątrz kompleksu Brain Park na miasto Kraków – dobro kultury wpisane na listę UNESCO, tłumaczenie zasadności jak najpełniejszego korzystania z widoku tego rodzaju staje się truizmem. Wprowadzone do konstrukcji budynku przeszklenia zaoferowały pracownikom i interesantom biur PepsiCo żywe obrazy codziennie zmieniającego się miasta ze wzgórzem wawelskim w tle, widok zatem okazały. Ten krajobraz to jeszcze jeden powód, dla którego wybór projektantów w zakresie kolorystyki i materiałów wykończeniowych okazał się dobrym posunięciem – neutralne barwy stanowią piękne tło dla rozciągającej się za oknem panoramy. Szklane ściany wewnętrzne dostarczone przez firmę CreoConcept także pełnią znaczącą rolę w projekcie. Funkcjonalnie szkło stanowi przegrodę zarówno optyczną, jak i akustyczną. W biurach PepsiCo zastosowano systemy Silence, które pozwalają na większe wyciszenie wnętrza – z tego powodu wydzielono nimi przestrzenie do spotkań i konferencji, które wymagają podwyższonego poziomu prywatności. Zastosowanie szklanych ścian w przestrzeni biur PepsiCo pokazuje zalety tego rozwiązania – kompozycyjnie ściany stanowią współczesny sposób oddzielenia przestrzeni o różnych charakterach, które jednocześnie pozostają wizualnie otwarte, wpuszczając do pomieszczeń światło i stwarzając wrażenie przestrzenności.

Symbioza z naturą
Wnętrza biur PepsiCo zostały dopełnione przez żywe rośliny, które doskonale współgrają zarówno z naturalnymi materiałami i neutralnym tłem, jak i z żywymi elementami wystroju i kolorem ścian. Roślinność na równi ze szklanymi ścianami dzieli biuro. Efekt zwielokrotni się w czasie, dzięki czemu powstaną osobne strefy, w których produktywność pracowników wzrośnie. Nie sposób uciec od wrażenia, że rośliny współdziałają z przeszkleniami w kreowaniu wysokiego komfortu w pracy, ale i możliwości odbywania spotkań. Rośliny czerpią korzyść z faktu, że ściany szklane dają im światło, a z drugiej strony obecność roślin wzmacnia atuty przeszkleń, choćby w zakresie budowania lepszej akustyki pomieszczeń. Realizacja w krakowskim budynku Brain Park zaprojektowana przez Colliers Define, na potrzeby której firma CreoConcept dostarczyła ściany szklane, to fuzja szkła, koloru i natury, w której dobrze się pracuje, ale także po prostu przebywa.

open