Home Komentarze STAWIAMY NA KLUCZOWE SEKTORY
STAWIAMY NA KLUCZOWE SEKTORY
0

STAWIAMY NA KLUCZOWE SEKTORY

0
0

„Za nami rok dynamicznego wzrostu przychodów i utrzymanej, choć nie bez wyzwań, rentowności. Rok 2023 poświęcimy na dalsze doskonalenie struktur zarządzania projektami, intensywne szkolenia oraz mocniejsze wejście w sektory przemysłu, obronności czy energetyki” – komentuje JAROSŁAW WIELOPOLSKI.

Rok 2022 już dawno za nami, jednak jego wpływ będzie odczuwalny jeszcze długo. Do tradycyjnych wyzwań, w postaci chaotycznie wdrażanych ustaw i rozporządzeń, regulacyjnego pośpiechu czy niesłabnącej pomysłowości autorów rozwiązań podatkowych, doszły przecież nowe. Wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny, napięcia w relacjach z Unią Europejską czy wreszcie wysoka inflacja tworzą wyjątkowo wymagające warunki makro.

Na szczęście jednak gospodarczo Polska dobrze wykorzystała czas pokoju. Pod względem tempa rozwoju niezmiennie należymy do światowej czołówki. Można się spodziewać, że dalszy wzrost napędzać będzie m.in. sektor zbrojeniowy, przed którym wydarzenia ostatniego roku otworzyły nowe możliwości.

Wszystkie te okoliczności wywierają silny wpływ na biznes inżynieryjny. Znacząca część realizowanych w Multiconsult Polska projektów powstaje w sektorach kolejowym i drogowym. Oczkiem w głowie rządzących pozostają zwłaszcza drogi – przecięcie wstęgi na nowo oddanym do użytku odcinku zawsze wygląda dobrze, tym bardziej w roku wyborczym. I tak, korzystając z bezkonkurencyjnego doświadczenia w dużych inwestycjach, GDDKiA sprawnie radzi sobie z budową kolejnych odcinków dróg. Znacznie gorzej wygląda jednak sytuacja w segmencie kolejowym. Bez inwestycji CPK mielibyśmy kłopot z pełnym obłożeniem naszych projektantów. Na szczęście widać tu już znaczącą poprawę.

Ponadto przy tak wysokiej inflacji żadnego segmentu rynku nie omija najbardziej, w mojej ocenie, palący problem – godziwa wycena i waloryzacja kontraktów. Wystarczyłoby przecież przyjąć zaproponowaną przez FIDIC lub SIDIR metodę kalkulacji waloryzacji kontraktów inwestycyjnych. Wygląda jednak na to, że proste rozwiązania wcale nie są łatwe do wdrożenia. Budżet, jak widać, nie jest z gumy, nawet w roku wyborczym. Sytuacji nie poprawiają też trudności w relacjach z Unią Europejską. Mnożone przez decydentów blokady prawne postrzegam jako zwykłą zasłonę dymną, mającą przesłonić faktyczny brak odpowiednich środków finansowych.

Pomimo okoliczności mamy za sobą rok dynamicznego wzrostu przychodów i utrzymanej, choć nie bez wyzwań, rentowności. Rok 2023 poświęcimy na dalsze doskonalenie struktur zarządzania projektami, intensywne szkolenia oraz mocniejsze wejście w sektory przemysłu, obronności czy energetyki. Planujemy też zwiększenie udziału projektów z sektora niepublicznego, w którym kwestia ceny nie spycha na dalszy plan doświadczenia i jakości. Już na poziomie samych kontraktów z naszymi partnerami w firmach budowlanych dostrzegamy, że dobrze wykonana praca opłaca się wszystkim stronom. Tymczasem zamówienia publiczne wciąż wydają się koncentrować przede wszystkim na spełnieniu biurokratycznych norm.

Nie łudzimy się, że realizacja projektów dla inwestorów prywatnych to zajęcie łatwe i nieskomplikowane, jednak odważnie podejmujemy się tego zadania. Możemy się poszczycić zespołem doświadczonych fachowców – jesteśmy jedną z największych firm projektowych na polskim rynku i chcemy nadal wzmacniać naszą pozycję. Nie mamy żadnych kompleksów. Potrafimy pracować z najbardziej wymagającymi partnerami zarówno w Polsce, jak i w Norwegii czy gdziekolwiek na świecie.

Trudne czasy wymagają silnych ludzi i silnych firm. A my właśnie tacy jesteśmy. Mam przekonanie, że Polska jest w stanie nadal intensywnie się rozwijać i inwestować w infrastrukturę, która będzie służyć następnym pokoleniom. Coraz bardziej świadoma swojej roli w tym przedsięwzięciu jest także branża inżynieryjna, gotowa wnieść swój znaczący, jeśli nie wręcz kluczowy wkład.


JAROSŁAW WIELOPOLSKI

Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający Multiconsult Polska od 2015 r. Ze spółką związany jest od 10 lat, a pracę w jej strukturach rozpoczynał, budując dział kolejowy. Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie zawodowe. Członek Zespołu Doradców Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Rady Ekspertów przy Ministrze Infrastruktury, współzałożyciel ZOPI. Absolwent AMP w IESE Business School. Laureat Srebrnej Statuetki Polski Herkules 2022.

open