Home IT&BIM CLEARTECH WYGRYWA 50% WIĘCEJ PRZETARGÓW DZIĘKI SZYBSZEMU PRZEDMIAROWANIU
CLEARTECH WYGRYWA 50% WIĘCEJ PRZETARGÓW DZIĘKI SZYBSZEMU PRZEDMIAROWANIU
0

CLEARTECH WYGRYWA 50% WIĘCEJ PRZETARGÓW DZIĘKI SZYBSZEMU PRZEDMIAROWANIU

0
0

ClearTech Engineered Solutions to pochodzące z Dublinu przedsiębiorstwo specjalizujące się w zagadnieniach związanych z projektowaniem i wykonawstwem elementów cięgien w konstrukcjach kablobetonowych. Korzystanie z tej technologii pozwala zmniejszyć wykorzystanie zarówno betonu, jak i zbrojenia, wpływając pozytywnie na środowisko i ograniczając ślad węglowy projektowanych budynków. W efekcie, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na tę technologię, firma ClearTech nie miała możliwości, aby chociaż odpowiadać na wszystkie zapytania ofertowe.

 Rozwiązaniem problemów, z jakimi mierzył się ClearTech, okazało się oprogramowanie Bluebeam Revu, którego wdrożenie pozwoliło zwiększyć szybkość i precyzję wykonywanych przedmiarów. Program stał się cyfrowym centrum działań firmy, integrującym w swoim środowisku zagadnienia takie jak estymacja kosztów, opisywanie elementów czy komunikacja uwag między stronami zaangażowanymi w projekt. Pełni również funkcję platformy do zarządzania cyfrową dokumentacją oraz do kontroli i zapewniania jakości. Revu pozwoliło firmie zaoszczędzić tysiące euro na wydrukach i wsparło zieloną rewolucję, przenosząc koordynację projektów w sferę cyfrową. Ponadto wykorzystanie narzędzi w Bluebeam Revu pozwoliło szybciej oznaczać zmiany w projekcie, skrócić czas potrzebny na analizę dokumentacji oraz zmniejszyć ryzyko błędów projektowych.

Czym jest ClearTech?
ClearTech Engineered Solutions powstało w 2010 roku, w samym środku kryzysu gospodarczego. Feargal Cleary, założyciel firmy, od początku zdawał sobie sprawę, że tradycyjne metody budowlane wkrótce ustąpią miejsca zrównoważonym środowiskowo technologiom. Podczas gdy najwięksi gracze na rynku zwalniali pracowników i zmniejszali budżety, Cleary postawił sobie za cel zbudowanie firmy mniejszej, ale za to innowacyjnej i działającej elastycznie; pierwszego w Irlandii przedsiębiorstwa zajmującego się kablobetonem.

Technologia wykonywania kablobetonu polega na umiejscowieniu stalowych cięgien w specjalnych rurkach, zalaniu ich betonem i następnie naciągnięciu cięgien po stwardnieniu mieszanki. Otrzymana konstrukcja jeszcze lepiej wykorzystuje wytrzymałość betonu na ściskanie oraz stali na rozciąganie, łącząc ze sobą charakterystyki obydwu tych materiałów. Dzięki temu, stosując niższy przekrój elementu, osiągamy tę samą wytrzymałość, oszczędzając materiał i zmniejszając ślad węglowy. Po dekadzie realizacji dużych projektów przedsiębiorstwo pozostaje niewielką firmą wykonawczą z zespołem 20 etatowych pracowników. ClearTech jest jednak o wiele efektywniejsza w pozyskiwaniu prestiżowych klientów, między innymi dzięki wykorzystaniu programu Blubeam Revu.

Wychodząc naprzeciw cyfryzacji
Kolejne realizacje i reputacja firmy sprawiły, że w 2018 roku ClearTech zaczął otrzymywać więcej zapytań przetargowych niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystkie informacje projektowe były w formacie PDF, brakowało jednak narzędzi do ich analizy pod kątem pomiarów i tworzenia zestawień ilościowych. 

Ponadto zespół ClearTech nadal korzystał z wydruków dokumentów, marnując czas na ich wykonywanie, by następnie spędzić godziny na ręcznym zaznaczaniu i mierzeniu rysunków. Ten czasochłonny proces był również przyczyną popełniania błędów skutkujących niedokładnymi kosztorysami i koniecznością ich wielokrotnego poprawiania. Jeśli Clear- Tech miał szybko odpowiadać na zapytania przetargowe, musiał zmienić proces ich tworzenia.

Odpowiedzią okazało się oprogramowanie Bluebeam Revu. W trakcie szybkiego wdrożenia zespół został przeszkolony w zakresie wykonywania cyfrowych przedmiarów z wykorzystaniem automatycznych narzędzi pomiarowych oraz eksportu metadanych z Revu.

Rezultaty były natychmiastowe: dzięki temu, że zespół mógł zacząć pracę natychmiast po otrzymaniu zapytania, a samo przygotowanie oferty trwało krócej, więcej czasu pozostało na przyjrzenie się nowym projektom lub udoskonalenie procesów w firmie. Dodatkowo budżet na druk został zmniejszony o dwie trzecie, co samo w sobie pozwoliło zaoszczędzić tysiące euro.

Niedługo potem firma ClearTech zaczęła używać Revu również do innych zadań. Zespół zaczął zarządzać wszystkimi plikami PDF wewnątrz programu, również tymi niezwiązanymi z pracami projektowymi.

Rozszerzenie zakresu stosowania Bluebeam Revu
Jedną z funkcji programu używaną przez inżynierów firmy jest Overlay. Projekty zmieniają się szybko, a śledzenie zmian i upewnienie się, że wszyscy korzystają z najnowszych informacji, może być wyzwaniem. Ponieważ projekt może składać się z kilkuset rewizji, pracownicy Clear-Tech korzystają z narzędzia pozwalającego nałożyć na siebie dokumentację i automatycznie podświetlić zmiany pomiędzy plikami, dzięki czemu wszystkie zmiany są natychmiast widoczne.

– Zwykle drukowaliśmy dwa rysunki, najnowszy oraz poprzednią wersję,  i przeglądaliśmy je – mówi Thiago Tamm, inżynier z firmy ClearTech. – Przejrzenie tych rysunków w celu ich porównania zajmowało ponad pół dnia. Ale dzięki Bluebeam Revu mogę to teraz zrobić w mniej niż 25 minut.

Korzystanie z narzędzia do porównywania pozwala na niemal natychmiastowe udostępnianie aktualnych rewizji, a Bluebeam Revu stanowi platformę z godnymi zaufania i aktualnymi danymi i rysunkami. Komunikacja pomiędzy głównym biurem, osobami pracującymi zdalnie oraz tymi na placu budowy jest szybsza, prostsza i bardziej precyzyjna. To wszystko obniża koszty dzięki minimalizacji opóźnień oraz zmniejszeniu ryzyka błędów i kosztownych przeróbek.

Tamm podkreśla również, że dzięki opartemu o rozwiązania chmurowe środowisku Bluebeam Cloud komunikacja między biurem a placem budowy odbywa się na bieżąco, a wykonawca zawsze korzysta z aktualnej rewizji projektu.

ClearTech korzysta z Revu również, aby analizować z inżynierami na budowie kluczowe wskaźniki wydajności oraz czas potrzebny na poszczególne czynności. W efekcie możliwe jest dokładniejsze określenie kosztów pracy, jak również ilości zużywanego betonu i stali. Dane z każdego projektu zwiększają świadomość firmy o procesach, dzięki czemu możliwa jest ich optymalizacja i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów zarówno materiałowych, jak i ludzkich.

– Dzięki korzystaniu z niestandardowych zestawień jesteśmy w stanie dokładnie zrozumieć, z jakich zasobów korzystamy na miejscu, w którym momencie czego potrzebujemy i kiedy poszczególne elementy będą potrzebne na placu budowy – podkreśla Cleary. Dzięki temu, że Revu stanowi centralny zbiór danych, jest również wykorzystywany w procesach QA (Quality Assurance, czyli procesach zapewnienia jakości) oraz QC (Quality Control, czyli kontroli jakości). Po części z powodu skrupulatnego prowadzenia dokumentacji w ClearTech, ale również z konieczności spełnienia wymogów wynikających z dokumentu Building  Control Amendment Regulations (BCAR). Te irlandzkie przepisy wymagają kontroli materiałów używanych w budownictwie, a ich celem jest zwiększenie przejrzystości pomiędzy firmami budowlanymi, właścicielami obiektów i ich mieszkańcami.

Mniej marnotrawstwa, oszczędność pieniędzy, przesuwanie granic
Odkąd ClearTech zaczął używać Revu do swoich szacunków, ograniczył straty, poprawił jakość dokumentacji i komunikację oraz zwiększył przejrzystość wśród interesariuszy.

Zgodnie z szacunkami ClearTech, od początku używania programu Bluebeam Revu do zarządzania dokumentacją, komunikacji i wykonywania kosztorysów firma pozyskała dodatkowe 50% projektów. Udało się to właśnie dzięki ulepszeniu wewnętrznych procesów. Zrealizowane zostały prace dla takich klientów jak Salesforce, Facebook i Amazon.

Od tego czasu firma ClearTech rozpoczęła działalność na skalę międzynarodową, realizując projekty w Arabii Saudyjskiej, Wietnamie, na Filipinach, w Malezji i Indonezji, gdzie niedawno otworzyła biuro, aby skupić się na rozwoju działalności w tym regionie.

Dziś ClearTech działa szybciej, sprawniej i odnosi większe sukcesy niż kiedykolwiek – stał się firmą, którą Cleary wyobrażał sobie, gdy zakładał ją 10 lat temu.

– To, co teraz obserwujemy, to możliwość planowania i patrzenia w przyszłość oraz ciągły napływ nowych projektów, które wcześniej nie były dla nas dostępne – twierdzi. – Właśnie to obserwujemy teraz, kiedy zaczęliśmy korzystać z Bluebeam.

W Polsce autoryzowanym dystrybutorem Bluebeam Revu jest firma WSC, Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu: bluebeam@wsc.pl, www.wsc.pl.

 

PQ
open