Home News ENERGOOSZCZĘDNE… JAK SZKŁO! CZYLI KILKA SŁÓW O CIEPLE, OSZCZĘDNOŚCIACH I EKOLOGII
ENERGOOSZCZĘDNE… JAK SZKŁO! CZYLI KILKA SŁÓW O CIEPLE, OSZCZĘDNOŚCIACH I EKOLOGII
0

ENERGOOSZCZĘDNE… JAK SZKŁO! CZYLI KILKA SŁÓW O CIEPLE, OSZCZĘDNOŚCIACH I EKOLOGII

0
0

Siedząc w zaciszu własnego domu, podziwiając piękną panoramę przez okna, często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają jakość oraz właściwości zastosowanych przeszkleń. Szyba może przecież stanowić nawet 90% całej powierzchni okna, a to oznacza, że na jej tafli spoczywa naprawdę niemała odpowiedzialność. Obecnie, kiedy ceny energii rosną w zastraszającym tempie, a źródła grzewcze pracują często ze zdwojoną mocą, od pakietów szybowych wymagamy znacznie więcej niż tylko dostarczania nam pięknych widoków. Najlepsze dostępne rozwiązania stają dziś na straży energooszczędności, komfortu termicznego, a do tego troszczą się o dobro planety.

Choć duża liczba okien (czy ich ponadprzeciętne wymiary) we współczesnych projektach architektonicznych nie jest już niczym nowym, jeszcze nie do końca jesteśmy świadomi korzyści płynących z takiego zabiegu architektonicznego. Estetyka nie jest jedyną zaletą tego typu konstrukcji. Dzięki przeszkleniom przestrzeń staje się bardziej otwarta i przestronna, co bez wątpienia wpływa na jakość życia domowników. Większa ilość światła zaglądającego do wnętrz, to naturalny sposób na dogrzanie budynku, co docenimy zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Benefity widać jak na dłoni. Mniejsza potrzeba korzystania z dodatkowych źródeł ciepła to niezaprzeczalna korzyść finansowa dla mieszkańców, ale także ukłon w stronę ekologii.

Redukcja emisji CO2 stanowi jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów, a nowoczesne przeszklenia, które zatrzymają we wnętrzu drogocenne ciepło, zdają się być kluczowym elementem w walce o cieplejsze, bardziej „zielone” i zdrowsze domy.

Exterior view of modern, white house with garage decorated with wood

Dobry wybór to podstawa

Niezależnie od tego, czy przystępujemy do gruntownego remontu budynku, czy właśnie wznosimy swoje pierwsze wymarzone cztery kąty, już na wczesnym etapie planowania kluczowe jest, z jakich rozwiązań i technologii będziemy korzystać. To najlepszy moment, by wybrać te, które zatroszczą się o nasz komfort, bezpieczeństwo, zapewnią wieloletnią, bezproblemową eksploatację, a do tego nie będą obciążały i tak już nadmiernie eksploatowanego środowiska czy naszych portfeli.

W wyborze pomaga nam niejako ustawodawca. Z jednej strony budowane właśnie domy muszą spełniać restrykcyjne wymagania prawne, regulowane przez Warunki Techniczne 2021 czy rozporządzenia unijne dotyczące efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Z drugiej – jeśli inwestorzy chcą się ubiegać o dofinansowanie na wymianę okien w ramach programu rządowego Czyste Powietrze, zakupione przez nich materiały muszą być nowoczesne i energooszczędne. To szczególnie istotne w kontekście działań mających na celu propagowanie termomodernizacji domów oraz redukcję ich śladu węglowego.

Przedstawiciele branży budowlanej zgadzają się co do jednego – okna i szyby niespełniające WT2021 mogą być słabym punktem całego budynku.

– Przez nieszczelne okna oraz szyby o przestarzałej konstrukcji, bez nowoczesnych powłok niskoemisyjnych, statystycznie ucieka ok. 25% wygenerowanego ciepła, a tym samym naszych pieniędzy. Badania potwierdzają jednak, że w niektórych przypadkach wynik ten może sięgać nawet 40%! Decyzja o wymianie okien na nowe może przynieść redukcję strat ciepła o ok. 15-25% w porównaniu ze stanem przed modernizacją. Biorąc pod uwagę długość sezonu grzewczego oraz dzisiejsze koszty energii, zyski mogą być niebagatelne – wyjaśnia Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions.

Young woman opening curtains of big window, view from back

Jak dokonać odpowiedniego wyboru pakietu szybowego?

Szyba odpowiada za redukcję przepływu ciepła między wnętrzem a otoczeniem, zatem im więcej tafli szkła w zespoleniu, tym lepsza izolacyjność całego przeszklenia. Stąd najbardziej pożądanym rozwiązaniem będą pakiety trzyszybowe. W najbardziej popularnych zespoleniach, dwie zewnętrzne tafle szkła posiadają powłokę niskoemisyjną. To idealne rozwiązanie, które łączy technologię z elegancją i estetyką, zapewniając znaczącą redukcję strat ciepła. Powłoka niskoemisyjna to kompozycja tlenków metali, która przepuszcza energię słoneczną do wnętrza pomieszczenia, jednocześnie blokując jej ucieczkę na zewnątrz. Tyle w teorii. W praktyce zyskujemy jasne i ciepłe pomieszczenia, których nie trzeba dodatkowo dogrzewać czy rozjaśniać sztucznym światłem, a to przekłada się na niższe rachunki eksploatacyjne i znacznie większy komfort przebywania w czterech ścianach.

Najważniejszym parametrem szyby zespolonej jest współczynnik przenikalności cieplnej Ug. Im niższą wartość ma ten parametr, tym więcej ciepła zostaje w pomieszczeniu. Wartości Ug dostępnych dziś rozwiązań oscylują wokół 0,4 i 0,5 W/m2K, tym samym pozwalają nie tylko spełniać obowiązujące wymogi prawne, co wręcz je wyprzedzać. A zatem inwestycja w energooszczędne szyby jest przedsięwzięciem długofalowym – i dzięki istnieniu programów wspierających termomodernizację w Polsce, jak Czyste Powietrze, wcale nie tak kosztowna.

– Jednym z kluczowych atutów szkła niskoemisyjnego, takiego jak CLIMATOP® PRIME ECLAZ®, jest jego doskonała termoizolacyjność, tzn. Ug równe 0,5 W/m2K oraz g wynoszące 0,6. Zastosowanie takich pakietów szybowych w naszych domach czy mieszkaniach będzie w pełni zgodne z wymaganiami Warunków Technicznych 2021, a także programu Czyste Powietrze. Szkło CLIMATOP® PRIME ECLAZ® nie zapomina bowiem również o środowisku – jego właściwości termoizolacyjne pozwalają ograniczyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania budynków, co przekłada się na mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto, dzięki wysokiej przepuszczalności światła możemy znacznie zredukować zużycie energii elektrycznej wykorzystywanej na poczet doświetlania pomieszczeń– podkreśla Maciej Mańko.

Okna – kluczowy element termomodernizacji

Wbrew pozorom, modernizacja systemów grzewczych i chłodniczych czy zastosowanie odnawialnych źródeł energii nie wystarczą, by móc cieszyć się ciepłym, efektywnym energetycznie domem. Do tego zadania należy podejść kompleksowo i skupić się również na izolacji termicznej przegród – ścian, dachów, podłóg czy stolarki drzwiowej i okiennej. Wymiana okien powinna stanowić pierwszy etap procesu termomodernizacji i, o ile etap ten zostanie poprawnie przeprowadzony, nie ma powodów, by obawiać się tego procesu. Właśnie dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wymiany okien.

– Koszty inwestycyjne związane z wymianą okien można ograniczyć, korzystając z programu Czyste Powietrze. Wiodący producenci stolarki okienno-drzwiowej nie tylko podpowiedzą, jakie rozwiązania wybrać, ale przede wszystkim przeprowadzą beneficjentów krok po kroku przez proces ubiegania się o dotację i pomogą w złożeniu odpowiedniego wniosku. Aby dowiedzieć się więcej o zasadach finansowania można także zajrzeć do darmowego, opracowanego przez markę Glassolutions, poradnika Czyste Powietrze. To kompendium wiedzy, które przyda się każdemu, kto w najbliższym czasie planuje podjąć się termomodernizacji domu lub wymienić okna na nowoczesne, a przy tym słyszał, lecz jeszcze nie zagłębiał się w regulamin programu rządowego– podsumowuje Maciej Mańko.

Dzisiejsze budownictwo nie tylko stara się zaspokajać bieżące potrzeby mieszkaniowe, ale także kieruje naszą uwagę na aspekty ekologiczne i energetyczne. To szczególnie istotne, biorąc pod uwagę m.in. zmiany klimatu, z którymi przyszło nam się obecnie mierzyć. Wyzwanie polega na tym, by wprowadzenie standardów energooszczędnych do przepisów budowlanych nie było tylko pustymi słowami, ale rzeczywistą praktyką, a to wymaga współpracy wszystkich stron – począwszy od producentów, architektów, deweloperów, aż po coraz bardziej świadomych konsumentów. Inwestycja w nowoczesne pakiety szybowe przyniesie wiele korzyści dla domu oraz środowiska – i opłaci się obu stronom.

open