Home News Jak oświetlać, aby nie prześwietlać – zaproszenie na webinarium
Jak oświetlać, aby nie prześwietlać – zaproszenie na webinarium
0

Jak oświetlać, aby nie prześwietlać – zaproszenie na webinarium

0
0

Według badania „Nowy światowy atlas sztucznej jasności nocnej nieba” z 2016 r. 80% ludności świata żyje pod niebem z łuną, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych i Europie 99% społeczeństwa nie może doświadczyć „naturalnej nocy”. (Falchi F. i in., 2016)

Międzynarodowe Stowarzyszenie Dark-Sky (IDA) rozpoczęło kwantyfikację sytuacji w szeregu statystyk opublikowanych w internecie. Stowarzyszenie wyjaśnia:

„Na całym świecie wydajemy co roku co najmniej 50 miliardów dolarów na koszty energii, aby wytworzyć światło, które ucieka do przestrzeni kosmicznej”. (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dark-Sky, 2022).

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne na całym świecie. Dlatego tak ważne są wszystkie inicjatywy podejmujące próbę przeciwdziałania temu zjawisku i ochrony planety.

Już 12 października odbędzie się bezpłatne webinarium, podczas którego dowiedzą się Państwo, jak właściwie oświetlić miasto po zmierzchu, aby minimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia światłem, a jednocześnie zachowa

równowagę między potrzebami oświetleniowymi a ochroną ciemnego nieba.

Gościem specjalnym naszego wydarzenia jest dr inż. arch. Magdalena Zienowicz, architekt, absolwentka Politechniki Wrocławskiej, adiunkt w Instytucie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ekspert w badaniach nad iluminacją i światłem w architekturze krajobrazu.

Autorka licznych artykułów z zakresu oświetlenia i iluminacji w przestrzeni miejskiej oraz eksperymentatorka i propagatorka działań przeciwdziałających zanieczyszczeniu światłem.

Rozmowę poprowadzi Marcin Wojciech Żebrowski, Business Development Coordinator, Urbanista, Podcaster, twórca kanału Urbcast.

Szczegóły wydarzenia i rejestracja: https://connect.zumtobelgroup.com/Jak-oswietlac-aby-nie-przeswietlac-webinarium-12-pazdziernika

Organizatorem wydarzenia jest marka Thorn, należąca do Grupy Zumtobel.

tags:
open