Home PATRONATY Mostowcy łapią wiatr w żagle
Mostowcy łapią wiatr w żagle
0

Mostowcy łapią wiatr w żagle

0
0

Już po raz szósty na Zatoce Puckiej rywalizowano o puchar Związku Mostowców Rzeczypospolitej.  Regaty odbyły się w dniach 8-10 września. Oprócz emocji na wodzie, coroczne Nadmorskie Spotkanie Mostowców dostarczyło również wiedzy na temat najnowszych trendów w budownictwie.

Położona kilkanaście kilometrów od Gdyni Rewa od lat jest miejscem popularnym wśród pasjonatów sportów wodnych. Upodobali ją sobie również mostowcy, którzy rok w rok wrześniową porą zjeżdżają do Hotelu Skipper. To tutaj odbywa się Nadmorskie Spotkanie Mostowców, którego inicjatorem i motorem napędowym jest prof. Krzysztof Żółtowski (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Politechnika Gdańska). Wydarzenie integruje branżę, pozwala poszerzyć wiedzę, jak i przeżyć niezapomniane chwile na żaglach. W tym roku w Rewie zameldowało się ponad sto osób na co dzień współpracujących bądź rywalizujących na placach budów, a podczas wrześniowego weekendu gotowych to samo uczynić na wodach Zatoki Puckiej. Część uczestników wydarzenia zbroiła się do zawodów już w piątek, biorąc udział w treningu dla chętnych. Wieczorem odbyła się odprawa załóg i losowanie grup startowych poprzedzone wykładem ABC Żeglarstwa, przeprowadzonym przez Adama Jankowskiego, wielokrotnego medalistę Mistrzostw Polski, uczestnika Mistrzostw Świata i Europy.

W sobotniej rywalizacji wystartowało 31 ekip podzielonych na dwie grupy. Wyścigi odbyły się pod bezchmurnym niebem i przy wietrze o dość niskiej, ale wystarczającej sile, by ujawnić  ambicje wilków morskich. Zespoły, które okazały się najlepsze pierwszego dnia, wzięły udział w niedzielnych zawodach finałowych (srebrnym i złotym). Tegorocznym zwycięzcą okazała się ekipa Strabag II. To członkowie tego zespołu mogli wnieść puchar podczas uroczystości wręczenia nagród. Drugie i trzecie miejsce przypadło teamom Mostopol oraz Geo-Bor. Podium nie jest w stanie zmieścić wszystkich, niemniej jednak gratulacje należą się każdemu, kto podjął wyzwanie rywalizacji w Zatoce Puckiej.

Niemniej interesująco jak na wodzie, było na lądzie, gdyż po zakończeniu pierwszego dnia regat odbyło się seminarium branżowe, które otworzył prof. Krzysztof Żółtowski, przedstawiając niełatwy case dotyczący Mostu na rzece Brdzie w Bydgoszczy. Swego czasu zamknięcie Trasy Uniwersyteckiej wzbudziło wiele emocji, które zostały dodatkowo spotęgowane przez opinie eksperckie odmiennie określające poziom bezpieczeństwa konstrukcji i zdecydowanie krytykujące decyzję o jej zamknięciu. Celem prac eksperckich, jak podkreślał prelegent, nie może być spekulowanie czy most się zawali. Należy raczej odpowiedzieć na pytanie, czy poziom ryzyka związany z dalszą eksploatacją jest akceptowalny. Ekspert podejmujący trudne decyzje powinien kierować się przede wszystkim poczuciem odpowiedzialności za życie i mienie wielkiej wartości. W dalszej części studium przypadku i wybrane rozwiązania zastosowane przy realizacji odcinka drogi S61 przybliżył Łukasz Stachowicz z firmy ViaCon. Wybrane aspekty realizacji obiektów nasuwanych podłużnie, w tym nowy system PERI VIL były przedmiotem prezentacji Kamila Karpały, szefa biura projektowego poznańskiego oddziału Peri Polska. O wykorzystaniu metod skaningu laserowego 3D w pomiarach geodezyjnych mówiła Anna Borucka-Kotwica z firmy Geo-Bor, a seminarium zakończyło wystąpienie Przemysława Kalitowskiego poświęcone modelowaniu parametrycznemu z użyciem oprogramowania SOFiSTiK+Rhino+Grasshopper.  

Nadmorskie Spotkanie Mostowców po raz kolejny pozwoliło połączyć przyjemne z pożytecznym. Odbyło się w dobrej atmosferze, w doborowym towarzystwie, przy wyśmienitej pogodzie, w szczególnym miejscu, więc nie mogło być inaczej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Związek Mostowców RP, Fundację Rozwoju Inżynierii Lądowej oraz Yacht Club Rewa. Tegorocznymi sponsorami były firmy PERI Polska, Budimex, SOFiSTiK, NDI, ViaCon, TGD. Patronat medialny nad eventem objął miesięcznik „Builder”.

Nadmorskie Spotkanie Mostowców integruje branżę, pozwala poszerzyć wiedzę, jak i przeżyć niezapomniane chwile na żaglach.

Tegorocznym zwycięzcą regat okazała się ekipa Strabag II.

Po zakończeniu pierwszego dnia regat odbyło się seminarium branżowe, które otworzył prof. Krzysztof Żółtowski.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Związek Mostowców RP, Fundację Rozwoju Inżynierii Lądowej oraz Yacht Club Rewa. Tegorocznymi sponsorami były firmy PERI Polska, Budimex, SOFiSTiK, NDI, ViaCon, TGD.

Zdjęcia: K.Suchorz, G.Przepiórka oraz uczestnicy NSM

open