Home JEMS LAYERS KREACJE ŚWIATŁA
KREACJE ŚWIATŁA
0

KREACJE ŚWIATŁA

0
0

Światło jest najistotniejszym aspektem postrzegania przestrzeni. Odpowiada za pierwsze wrażenie, a także odsłania szczegóły, ujawnia detale, które budują całość wrażenia. Sposób, w jaki architektura podejmuje zagadnienie oświetlenia budynków, ma szczególne znaczenie w przypadku powierzchni biurowych, zmiany ich postrzegania przez pracowników w okresie postcovidowym oraz konieczności przywrócenia ich atrakcyjności. Zumtobel koncentruje swoje wysiłki na poznaniu najnowszych trendów oraz na kwestii dotyczącej tego, jak nowoczesne oświetlenie może odpowiedzieć na potrzeby użytkownika.

Dla dynamiki przestrzeni, poza jej ergonomią, a więc przystosowaniem środowiska oraz warunków pracy do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka, równie istotnym elementem jest jej potencjał do wprowadzania zmian o charakterze technicznym.

Dostosowanie przestrzeni

Zachodzące częściej niż kiedykolwiek potrzeby rearanżacji przestrzeni, a więc zmiany funkcji danej przestrzeni przeznaczonej do pracy indywidualnej na przestrzeń zoptymalizowaną do pracy grupowej (aktualnie warunki pracy zespołowej mają większe niż kiedykolwiek znaczenie przy planowaniu przestrzeni roboczej, w nowo projektowanych biurach zajmuje ona już 50 proc. powierzchni biura), wymagają rozwiązań oświetleniowych zapewniających elastyczność dla przyszłej adaptacji powierzchni, przy zachowaniu doskonałej jakości oświetlenia bez konieczności uwzględniania kompromisów.

Dobrym przykładem jest szynoprzewodowy system TECTON, który dzięki modułowej budowie pozwala na łatwą wymianę oraz nową aranżację opraw oświetleniowych bez ingerencji w strukturę sufitu. Z kolei system SLOTLIGHT infinity może być wykorzystywany nie tylko do tworzenia równoległych ciągłych linii świetlnych, ale również do montażu oświetlenia w postaci rastrów lub linii poprzecznych. Szyna zasilająca stanowi szkielet inteligentnej infrastruktury oświetleniowej, w ramach której można integrować panele LED, downlighty, reflektory, a nawet oświetlenie awaryjne czy dekoracyjne. Systemy szynowe są łatwe w modernizacji, ponieważ zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wymiana komponentów oświetleniowych, sterowania czy elektroniki była możliwa w prosty sposób. Wprowadzenie przewodowych lub bezprzewodowych systemów sterowania wyposażonych w czujniki obecności i natężenia oświetlenia, a także sterowanych na przykład ze smartfona zwiększa jeszcze bardziej elastyczność rozwiązania oświetleniowego, pozwalając kształtować przestrzeń światłem w sposób niemal nieograniczony. System z jednej strony może działać w sposób automatyczny, naśladując cykl dobowy światła naturalnego, ale z drugiej strony użytkownik, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, ma pełną możliwość dostosowania oświetlenia do charakteru wykonywanej pracy.

Oprawy zaprojektowane zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym

Coraz bardziej istotnym trendem w branży budowlanej są projekty zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dziś podczas renowacji biur wykorzystuje się materiały o zwiększonej trwałości i innych pozytywnych cechach środowiskowych. Wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych z możliwie niskim negatywnym wpływem ekologicznym, takich jak drewno z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council), farby ekologiczne i recyklingowe tworzywa sztuczne, także metale, pomaga ograniczyć zużycie zasobów naturalnych i emisję toksycznych substancji. To samo dotyczy oświetlenia.

ARTELEA jest pierwszą w ofercie Zumtobel oprawą, która otrzymała certyfikat Cradle to Cradle Certified® Product Standard w wersji 4.0. Ten uniwersalny standard, obejmujący wszystkie branże, daje gwarancję zgodności produktu pod kątem gospodarki o obiegu zamkniętym. ARTELEA to wolnostojąca oprawa oświetleniowa typu plug-and-play, która oprócz wysokiej wydajności świetlnej i efektywności energetycznej oraz doskonałego wzornictwa wprowadza w sposób automatyczny dynamikę światła dziennego do wnętrz.

Podczas indywidualnej pracy w godzinach wieczornych oświetlone jest nie tylko jedno biurko, lecz oprawy tworzą rozszerzoną wyspę światła, najjaśniejszą w miejscu pracy, ale jednocześnie oświetlającą z mniejszym natężeniem przestrzeń otaczającą pracownika. To niezmiernie ważne, ponieważ oświetlenie wpływa na percepcję przestrzenną i nastrój poprzez układ limbiczny, tak więc jeżeli współdziałanie światła oraz architektury stworzy pewną harmonię, oba te elementy są w stanie wpływać na emocje tak, jak czyni to muzyka.

Wpływ akustyki na komfort pracy

Niektóre rozwiązania stosowane w nowoczesnej architekturze potęgują niepożądany hałas i pogłos. Oprawy, które sprytnie łączą światło i elementy akustyczne, jak np. Tramao, mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem na problemy w pomieszczeniach z dużą ilością materiałów twardych: betonu, aluminium czy szkła. Beton w połączeniu z wysokimi i odsłoniętymi sufitami oraz widoczną surową infrastrukturą budynku to wiodący trend wielu nowoczesnych biur. Przestronny, industrialny wygląd jest nie tylko modny, ale pozwala też zaoszczędzić na inwestycjach w podwieszane sufity lub konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych. Przy takich rozwiązaniach architektonicznych, w celu wyeliminowania niechcianych zjawisk, często stosuje się do wykończenia przestrzeni wyposażenie wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów, takich jak na przykład filc, który dzięki swoim doskonałym właściwościom absorpcyjnym pochłania dźwięki i zapobiega ich przenoszeniu. Zastosowanie podobnych rozwiązań sprawia, że przestrzenie stają się niezwykle przytulne. W rezultacie percepcja sensoryczna zostaje wsparta na dwóch poziomach: wizualnym i słuchowym. Osoby przebywające w pomieszczeniu mogą więc cieszyć się wysokiej jakości światłem i bezstresową komunikacją.

Rola oświetlenia w nowoczesnym projektowaniu biur jest kluczowa. Oświetlenie ma nie tylko bezpośredni wpływ na estetykę i funkcjonalność przestrzeni biurowej, ale może odgrywać istotną rolę w kształtowaniu trzech kluczowych elementów: zrównoważonego rozwoju, elastyczności przestrzeni oraz akustyki.


ŁUKASZ MANOWIECKI, Business Development Manager Zumtobel Group

W Zumtobel dążymy do projektowania i wdrażania zrównoważonych rozwiązań oświetleniowych z myślą o ludziach i przyszłości. Tworzymy technologię, która dostarczając doskonałą jakość światła i elastyczność, wspiera architektów w tworzeniu bardziej produktywnego i zdrowego środowiska pracy dla ludzi.

tags:
open