Home JEMS LAYERS Towarowa 22 już w realizacji
Towarowa 22 już w realizacji
0

Towarowa 22 już w realizacji

0
0

Nowoczesne, przyjazne i wygodne do życia miasto z wyjątkową, zieloną przestrzenią publiczną – taki już niedługo będzie kwartał Warszawy pomiędzy ulicami Towarową, Pańską i Miedzianą. Powstaną tu biura, mieszkania na sprzedaż i wynajem, a także lokale gastronomiczne i usługowe. Pamiątką po przemysłowej spuściźnie Woli będzie publicznie dostępny Park Słowa Polskiego, zaprojektowany według nowatorskiego pomysłu, z drzewami przerastającymi dawne hale produkcyjne. Najnowsza inwestycja Echo Investment i AFI Europe w stolicy powstała na deskach pracowni JEMS.

Centrum Warszawy przesuwa się na Wolę, która z dzielnicy przemysłowej zmieniła się w zagłębie biznesowe. W samym jej sercu znajduje się Towarowa 22, teren inwestycyjny o powierzchni 6,5 ha, na którym wcześniej działały zakłady poligraficzne i stare centrum handlowe. Już niedługo będzie to nowoczesny, otwarty i wielofunkcyjny kwartał miasta. Jego centralnym punktem stanie się Park Słowa Polskiego z wykorzystaniem elementów dawnej drukarni. Park ma być swoistą bramą, która zaprosi do wejścia na teren inwestycji od strony ul. Miedzianej. Bujna zieleń otoczy ogólnodostępny, zabytkowy pawilon Domu Słowa Polskiego, a nawet „wejdzie” do wnętrza dawnych hal produkcyjnych.

Miasto przyszłości szanujące przeszłość

Towarowa 22 to najnowsze „destination”, jak Echo Investment określa swoje wielofunkcyjne projekty o dużej skali, które powstają w centrach największych polskich miast. Na liście tego typu miejsc znajdują się m.in. popularne Browary Warszawskie czy łódzka Fuzja. Partnerem w realizacji komercyjnej części Towarowej 22 jest AFI Europe.

Miejsce, które przyciąga ludzi

Projekt przy ul. Towarowej podzieli działkę po dawnej drukarni na osiem nowych kwartałów, pomiędzy którymi przebiegną uliczki, ciągi piesze i rowerowe. Koncepcja zakłada odtworzenie ul. Wroniej i przejścia pomiędzy Chłodną a Pańską, zaś w parterach zapewnienie takich funkcji jak sklepy, kawiarnie, restauracje oraz usługi. Dwa centralne kwartały terenu z odrestaurowanym pawilonem Domu Słowa Polskiego staną się przestrzenią publiczną, ogólnodostępnym Parkiem Słowa Polskiego, którego część będzie wykorzystywała strukturę dawnych hal. Dookoła parku powstaną budynki z mieszkaniami, biurami, mieszkaniami na wynajem i potrzebnymi na co dzień usługami. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wyniesie ponad 200 tys. mkw. Najwyższym punktem inwestycji będzie 150-metrowy budynek biurowy u zbiegu ul. Towarowej i Pańskiej. Pozostałe zabudowania będą łagodnie schodzić ku południowemu wschodowi – do ul. Miedzianej, tworząc łagodne przejście między wielkomiejskim rondem Daszyńskiego i historyczną zabudową Woli.

– Towarowa 22 będzie naszym flagowym projektem „destination”, miastotwórczą inwestycją, która wpisuje się w potrzeby Warszawy i przeciąga serce tego miasta na Wolę. Projektując Towarową, zwróciliśmy szczególną uwagę na zieleń, która będzie kluczowym elementem, wokół którego skupiają się budynki mieszkalne i biurowe. Wierzymy w idee zrównoważonego rozwoju miast i dlatego ponad połowa naszych projektów w budowie i przygotowaniu to kompleksowe, wielofunkcyjne inwestycje „destinations”. Po olbrzymim sukcesie Browarów Warszawskich jestem przekonany o gigantycznym potencjale Towarowej 22 – powiedział Nicklas Lindberg, Prezes Echo Investment.

Projekt przekształcenia tego terenu w wielofunkcyjny kwartał pozostaje w zgodzie z trendami urbanistycznymi i wizją inwestorów zakładającą tworzenie zrównoważonych miast.

Cieszymy się, że jesteśmy częścią przełomowego dla Warszawy projektu. Dbamy o to, by nasze inwestycje poprawiały miasto, wspierały jego rozwój, podkreślały piękno, funkcjonalność i dziedzictwo. Projekt przy Towarowej 22 będzie miał wszystkie te cechy. Spodziewamy się, że będziemy mogli rozpocząć budowę już za kilka miesięcy. W AFI Europe inwestujemy w projekty z założeniem wieloletniego horyzontu inwestycyjnego – nierzadko 10–20 lat i więcej – stąd nasze zainteresowanie projektami, które wyróżniają się na rynku nie tylko ze względu na dużą skalę, ale też zastosowane zielone rozwiązania i potencjał utrzymania wartości dla inwestora i społeczności lokalnych. Pod tym względem Towarowa przerosła wszystkie nasze oczekiwania. Będzie to projekt zrównoważony, funkcjonalny i wpisujący się w wysokie ekologiczne standardy Unii Europejskiej – stwierdził Michał Stępień, Wiceprezes AFI Europe Poland.

Budowa Towarowej 22 już się rozpoczęła – jako pierwszy powstaje budynek zlokalizowany przy ul. Pańskiej, który zaoferuje ponad 31 tys. mkw. przestrzeni biurowej.


MACIEJ RYDZ, Architekt, JEMS Architekci

Chcemy, by Towarowa 22 była modelowym przykładem nowoczesnego miasta, które jest budowane z myślą o aktualnych potrzebach mieszkańców, szacunkiem do jego przeszłości, a także troską o przyszłość. To projekt dobrze wpisany w kontekst, odpowiedzialny klimatycznie, otwarty i przyjazny symbiozie człowieka z naturą.

NICKLAS LINDBERG, Prezes Echo Investment

To nasz flagowy, miastotwórczy projekt „destination”, który wpisuje się w potrzeby Warszawy i jej mieszkańców. Projektując, zwróciliśmy szczególną uwagę na zieleń, która będzie tu kluczowym elementem.


ENGLISH VERSION

tags:
open