Home Inwestycje MAJĄ TO W NATURZE – SYSTEMY PONZIO W ZGODZIE Z NORWESKIM KLIMATEM
MAJĄ TO W NATURZE – SYSTEMY PONZIO W ZGODZIE Z NORWESKIM KLIMATEM
0

MAJĄ TO W NATURZE – SYSTEMY PONZIO W ZGODZIE Z NORWESKIM KLIMATEM

0
0

Norweska architektura w niezwykle harmonijny sposób komponuje się z krajobrazem i koncentruje przede wszystkim na człowieku. Z pewnością wiele warunków dyktuje tu położenie kraju i jego surowy klimat. Dzięki temu architektura jest wyrazem pokory i szacunku dla natury i tradycji.

Trondheimsporten 2 to na wskroś nowoczesny przykład norweskiej architektury wpisany w otoczenie jednej z dzielnic prężnie rozwijającego się przemysłowego i portowego miasta Trondheim. Budynek biurowy, który powstał z udziałem aluminium i szkła, wygląda, jakby tworzył tę część miasta od zawsze. Został harmonijnie wkomponowany w istniejącą zabudowę, kolorystycznie nawiązując do obiektu, który dawniej był charakterystycznym punktem odniesienia w tej części miasta. Prosta bryła, funkcjonalny charakter, szacunek wobec otoczenia i środowiska – oto kwintesencja norweskiego stylu.

Integralna część otoczenia

Pięciokondygnacyjny biurowiec zbudowany został w formie kwartału wokół przestronnego, przeszklonego atrium. Architektonicznie stanowi spójną kompozycję, logicznie wpisaną w krajobraz i oszczędną w wyrazie. Dostosowanie nowo powstających obiektów do otoczenia to jedna z podstawowych wytycznych projektowania w tym kraju.

„Otoczenie” to nie tylko krajobraz, ale również istniejące już elementy architektury oraz ludzie, którzy zamieszkują ten obszar. Dlatego nadrzędną zasadą podczas budowy była jak najmniejsza ingerencja w każdy z tych elementów. W efekcie – i w atmosferze poszanowania dla otoczenia – powstał funkcjonalny biurowiec, pełniący także funkcje usługowe dla lokalnej społeczności. Użytkownikami biur o powierzchni około 2500 mkw. na każdym poziomie są m.in. gmina Trondheim i norweski Zarząd Dróg Publicznych.

Nowoczesne materiały i naturalność

Zewnętrzna elewacja tworzy powierzchnię 4 tys. mkw. i wykonana została w systemie fasadowym Ponzio PF152HI – o podwyższonej izolacyjności termicznej. W surowym klimacie Norwegii systemy o wysokiej izolacyjności termicznej to właściwie standard. Ponzio PF152HI posiada także wariant PASSIVE, przeznaczony do realizacji o najwyższych wymaganiach dotyczących izolacyjności termicznej (legitymuje się certyfikatem Passivhaus Institut w Darmstadt). Wyróżniają go ponadto wysoka izolacyjność akustyczna, wodoszczelność oraz wytrzymałość na obciążenie wiatrem. Pozwala również na swobodę w kształtowaniu elewacji pod względem geometrycznym i kolorystycznym oraz stosowanie – jak w tym przypadku – zewnętrznych elementów dekoracyjnych. Na elewacji zastosowano funkcjonalne i estetyczne panele w kolorze czerwonym, a ze względu na wyeksponowanie obiektu na światło słoneczne – kasety z roletami przeciwsłonecznymi. Dodatkowo w ciekawy sposób wykorzystano poziome maskownice aluminiowe Ponzio. Wykonane w tym samym czerwonym kolorze co panele, tworzą dekoracyjny efekt „poziomej linii”.

Wewnątrz dziedzińca stworzono otwartą przeszkloną przestrzeń zwieńczoną szklanym dachem o powierzchni 750 mkw. Transparentne atrium to wyraz norweskiego zamiłowania do otwartych, jasnych przestrzeni oraz dbałości inwestora i architekta o komfort ludzi pracujących w budynku. Przeszklony dach umożliwia swobodne przenikanie promieni słonecznych, a naturalne światło korzystnie wpływa na samopoczucie. Wewnętrzna fasada atrium (wykonana także w systemie Ponzio PF152HI) to kolejne 2 tys. mkw. Przestrzeń wnętrza zagospodarowano w przemyślany sposób. Przede wszystkim funkcjonalnie: wnętrze dziedzińca jest wykorzystywane jako wspólna jadalnia użytkowników biur, wygospodarowano tu także w ciekawy sposób miejsce na sale konferencyjne – jako odrębne pawilony w patio. I znów mamy akcent położony na „społeczną” rolę miejsca. Stanowi ono część wspólną, skupiającą użytkowników biur wszystkich pięter (pracuje tu łącznie 800 osób). W Norwegii dużą wagę przykłada się do warunków pracy i ogólnie pojętej ergonomii w środowisku pracy. Ma to niewątpliwie duży związek z wysoką jakością życia mieszkańców tego kraju, stąd architektura skupia się w dużej mierze na człowieku i jego potrzebach.

Trondheimsporten 2 Lokalizacja: Trondheim, Norwegia Inwestor: Borg Forvaltning
Biuro Architektoniczne: Voll Arkitekter
Generalny wykonawca: Hent AS
Wykonawca ślusarki aluminiowej: Glassbygg AS Biuro projektowe: Hent AS i Norconsult AS Zastosowane systemy aluminiowe
Ponzio Polska:

  • fasadowe: Ponzio PF152HI
  • okienno-drzwiowe: Ponzio PE78N

Również we wnętrzach widoczna jest koncentracja na ludziach korzystających z tych miejsc. Panuje tu styl, który można określić mianem „ciepłego” minimalizmu. Pomieszczenia są funkcjonalne, zawierają wszystko to, co niezbędne dla użytkowników, a każdy detal ma tu swoje uzasadnienie. W aranżacjach wnętrz dominują naturalna zieleń, ciepłe kolory i dużo światła.

Racjonalizm i skromność vs. najwyższa jakość

Budynek Trondheimsporten 2 powstał w standardzie BREEAM (ang. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) na poziomie „excellent”. To jedna z najbardziej uznanych na świecie metod wyznaczająca standardy w projektowaniu zrównoważonym i ekologicznym budownictwie. „Excellent” oznacza, że w budynku zrealizowano 70–84 proc. ocenianych kryteriów. Pod uwagę brano m.in. energooszczędność oraz właściwości materiałów wykorzystanych do budowy i wykończenia budynku, poziom zużycia energii w obiekcie, komfort jego użytkowania i innowacyjność inwestycji.

Na ten wysoki standard wpłynęło niewątpliwie zastosowanie energooszczędnych systemów aluminiowych Ponzio. Oprócz niskiego zużycia energii i doskonałych właściwości profili aluminiowych sam materiał jest w pełni ekologiczny. Aluminium podlega w 100 proc. recyklingowi, a jego stosowanie wiąże się z użytkowaniem konstrukcji przez długie lata. Zastosowany tu system fasadowy Ponzio PF152 posiada certyfikat dokumentujący ekologiczną odpowiedzialność firmy Ponzio Polska. Cradle to Cradle Certified®Bronze, wystawiony przez Instytut Innowacji Produktów Cradle to Cradle, stanowi potwierdzenie, że dane materiały i produkty zostały wyprodukowane w sposób odpowiedzialny za zrównoważony rozwój i wywierają pozytywny wpływ zarówno na ludzi, jak i środowisko.

Archiwum: Ponzio Polska

Symbioza na długie lata

Systemy aluminiowe Ponzio już od wielu lat goszczą w norweskiej architekturze, a wręcz – jak twierdzą przedstawiciele systemodawcy – znalazły w tym kraju swoje stałe, przyjazne miejsce. Zyskały uznanie przede wszystkim jako systemy wysoko izolowane termicznie, z doskonałą jakością i długą żywotnością. Wkomponowały się w miejscową architekturę, mając z nią wiele wspólnego: możliwość tworzenia spójnych kompozycji, uniwersalność stylu i elastyczne dopasowanie do otoczenia. Nie bez znaczenia jest też ich funkcjonalność i komfort użytkowania oraz to, że dają możliwości tworzenia bardzo dużych konstrukcji. Ogromne powierzchnie przeszkleń i transparentne ściany – to w efekcie większy dostęp do światła i nieograniczony kontakt z wszechobecną naturą. Projektowanie zgodnie z krajobrazem, dla człowieka i z myślą o środowisku – to zdecydowanie idea wspólna dla inwestora, architekta i dostawcy systemów aluminiowych.

open