Home Materiały i Technologie ROZWIĄZANIA DLA DACHÓW PŁASKICH
ROZWIĄZANIA DLA DACHÓW PŁASKICH
0

ROZWIĄZANIA DLA DACHÓW PŁASKICH

0
0

ECOset HTK marki EJOT to półautomatyczny osadzak do mocowania mechanicznego izolacji wodochronnych na dachach płaskich. Zapewnia szybkość pracy i precyzję każdego mocowania.

Jednym z najważniejszych elementów każdej konstrukcji budowlanej jest dach. Od jego budowy zależy bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Jednym z obecnie panujących trendów wśród pokryć dachowych jest dach płaski. Zgodnie z normą PN-EN 1991-1-4:2008 dach płaski charakteryzuje się nachyleniem połaci (α) w zakresie -5°<α<5°. Świetnie sprawdzi się w przypadku śmiałych koncepcji architektonicznych i nieszablonowych brył budynków.

Pokrycia dachowe mocowane są mechanicznie do konstrukcji nośnej dachu za pomocą łączników dachowych. Te umieszczane są w strefie zakładu membrany hydroizolacyjnej przy układzie jednowarstwowym z zachowaniem minimum 10 milimetrów odstępu pomiędzy krawędziami membrany a skrajnym punktem talerzyka dociskowego łącznika dachowego. Podczas montażu łączników dachowych należy zwrócić szczególną uwagę na takie aspekty, jak wykonanie połączeń na taką samą głębokość – i z taką samą siłą – oraz osadzanie łączników prostopadle do podłoża.

Mocowanie mechaniczne izolacji na dachach płaskich
Pokrycie wodochronne dachu płaskiego można mocować na kilka sposobów. Jednym z nich jest mocowanie mechaniczne warstw do podłoża nośnego. Wykorzystywane są do tego łączniki do mocowania mechanicznego izolacji na dachach płaskich. Należy skonfigurować odpowiedni zestaw – w zależności od grubości elementów mocowanych oraz podłoża, do którego mocowana jest izolacja dachu płaskiego.

Mocowanie mechaniczne izolacji na dachach płaskich musi być wykonane zgodnie z planem mocowania mechanicznego izolacji. EJOT na podstawie wykonanych badań dynamicznych dla poszczególnych pokryć dachowych i rodzajów podłoży wykonuje plan mocowania mechanicznego dachu płaskiego.

Precyzja montażu z EJOT® ECOset HTK
Zastosowanie półautomatycznego urządzenia, jakim jest osadzak EJOT® ECOset HTK, zapewnia szybkość pracy i precyzję każdego mocowania. Sam proces montażu przebiega na zaledwie dwóch etapach: załadowaniu łącznika (w górę) i jego montażu (w dół) w podłożu poprzez termo i hydroizolację do blachy trapezowej.

Łączniki – a tych na dachach wielkopowierzchniowych mogą być tysiące – wkręcane są zawsze z taką samą siłą (dzięki możliwości regulacji sprzęgła głębokościowego) i na taką samą głębokość, prostopadle do powierzchni. Pozwala to uniknąć wgnieceń w membranie oraz zbyt głębokiego lub płytkiego osadzenia łączników w warstwie termo- i hydroizolacji. Zamontowane są one bowiem w ten sam, powtarzalny sposób. Co ważne, dzięki pracy z urządzeniem zagwarantowane jest teleskopowe działanie łącznika, które zabezpiecza przed uszkodzeniem hydroizolacji. Warto pamiętać również, że urządzenie angażuje pracę zaledwie jednego montera. Urządzenie ma trzy poziomy regulacji, a przed rozpoczęciem pracy należy je ustawić pod kątem długości tulei. EJOT® ECOset HTK zapewnia błyskawiczny załadunek 25 sztuk skompletowanych łączników.

Oszczędność, szybkość i efektywność
Mając na uwadze szczelność układu, jego trwałość, ale też aspekty ekonomiczne, warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które skrócą czas pracy, a równocześnie pozwolą obniżyć jej koszty. Dlatego właśnie urządzenie montażowe ECOset HTK jest odpowiedzią marki EJOT na potrzeby wykonawców również w zakresie optymalizacji mocowania izolacji na dachach, zapewniając mechanizację procesu montażu łączników dachowych. Oszczędności dotyczą zarówno kosztów, jak i czasu. Zaczynają się już na etapie projektowania, dzięki wsparciu technicznemu specjalistów marki i odpowiednich narzędzi, takich jak program do obliczeń dachowych. Etapem końcowym jest szybki montaż, możliwy dzięki automatyzacji i znakomitej wydajności. Przy zastosowaniu tak zaawansowanego technicznie urządzenia mocowanie termo- i hydroizolacji za pomocą skompletowanych łączników EJOT HTK 2G z wkrętem EJOT Dabo®, TKR, TKE lub VHT-R gwarantuje najwyższą jakość i precyzję dosłownie każdego mocowania. I co ważne z punktu widzenia montera – w pozycji stojącej, przekładając się na komfort i wydajność jego pracy. Co warte podkreślenia – efektywność prac związana jest ze sprawnym montażem, a ten wiąże się nie tylko z zasobami ludzkimi, ale również serwisem marki EJOT, gdyż łączniki docierają na budowę już skompletowane. EJOT Polska w zakresie łączników do mocowania dachów płaskich oferuje wiele produktów, jak wkręty dachowe Dabo®, wkręty dachowe do betonu, talerzyki stalowe, tuleje tworzywowe czy profil dachowy FP. Doradcy EJOT pomagają również w doborze rozwiązań. Dodatkowo mogą obliczyć ilość łączników potrzebnych dla danego obiektu. Wynikiem ich pracy są wyliczenia ilości łączników dla inwestycji z uwzględnieniem wymogów normy (Eurokod).

open