Home Bez kategorii Nowy etap rozwoju biura firmy AstraZeneca
Nowy etap rozwoju biura firmy AstraZeneca
0

Nowy etap rozwoju biura firmy AstraZeneca

0
0

AstraZeneca powierzyła zadanie zaprojektowania dwóch nowych kondygnacji swojego biura pracowni architektonicznej Massive Design. To kolejny krok w organicznym rozwoju siedziby firmy.

Przejmowana powierzchnia stanowiła spore wyzwanie – dzielona wcześniej między dwóch najemców była niejednolita, ze skrajnie różnymi standardami wykończenia. Głównym aspektem, na który architekci mieli zwrócić uwagę było odpowiedzialne i zrównoważone podejście do wprowadzania zmian, czyli zachowanie jak najwięcej istniejących podziałów funkcjonalnych i użytych wykończeń, lub wykorzystanie ich twórczo w nowy sposób.

Zadanie było o tyle trudne, że przejmowane powierzchnie były zarówno projektowane jak i budowane wiele lat przed pandemią Covid19, przez co nie były w stanie sprostać wymogom pracy w stylu hybrydowym. Co więcej, nie odpowiadały również na potrzeby osób neuroróżnorodnych, bo dbałość o dobrostan użytkowników to jedna z podstawowych wartości AstraZeneca.

Architekci z Massive Design pracują z nami od lat i znają nasze globalne standardy, jednak nowe piętro wiązało się ze specjalnymi wymaganiami. Ważne było, aby kierować się zasadą zgodną z założeniami zrównoważonego rozwoju. Dążyliśmy do pozostawienia jak największej ilości obecnych tam materiałów. Po wielu naradach i analizie space planów efekt zaskoczył wszystkich. Jest to wyjątkowa przestrzeń, unikatowa w skali Warsaw Site. Charakteryzuje się industrialnym stylem, ale w nowoczesnym wykonaniem. Każdy znajdzie tam odpowiednie miejsce dla siebie. Wszelkie zmiany były konsultowane z grupą pracowniczą odpowiedzialną za potrzeby osób neuroróżnorodnych. Są to wyciszone miejsca pracy, budki do pracy indywidualnej, a nazewnictwo przestrzeni zlokalizowanych na tym piętrze opiera się o nazwy pozytywnych emocji. Zdecydowanie ten projekt możemy uznać za sukces” – opisuje Magdalena Laskowska, Project Manager i Leader Projektu.

Projektanci z Massive Design przygotowali plany nowej przestrzeni w oparciu o zastaną powierzchnię, tak aby zoptymalizować ilość zmian. Przykładowo, nowa, wielofunkcyjna przestrzeń socjalna powstała w miejscu dawnej recepcji – było to możliwe ze względu na przestronność wnętrza oraz istniejące tam instalacje i przyłącza, które umożliwiły jego adaptację do nowych potrzeb. Jednym z wyzwań projektowych, podobnie jak w przypadku poprzedniej przebudowy, było połączenie nowych kondygnacji wewnętrzną klatką schodową a także windą dla osób niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie ułatwia pracownikom komunikację między piętrami i sprzyja ich integracji.

Innym ważnym miejscem na mapie nowego biura jest przestrzeń do pracy w ciszy i w skupieniu, gdzie pracownicy wrażliwi na bodźce dźwiękowe i wizualne znajdą azyl do efektywnej pracy. Zlokalizowana na końcu traktu powierzchnia biurowa została wyposażona w meble sprzyjające pracy w skupieniu: zamykane kabiny akustyczne oraz biurka wydzielone wysokimi tapicerowanymi ściankami. Cała przestrzeń utrzymana jest w stonowanych, jednolitych barwach, co dodatkowo ogranicza ilość bodźców.

Na drugim biegunie biura znajdziemy przestrzenie dedykowane zdalnej komunikacji, spotkaniom hybrydowym, oraz przestrzenie do pracy zespołowej. Mają one albo formę otwartej, wydzielonej przegrodami akustycznymi przestrzeni, albo zamkniętych pomieszczeń, wyposażonych w elastyczne rozwiązania meblowe. Pozwala to dostosować układ pomieszczenia do aktualnych potrzeb użytkownika czy całego zespołu korzystającego z sali.

Nowo aranżowane powierzchnie uzupełniają funkcjonalność i różnorodność działającego już biura AstraZeneca. Szeroki wachlarz przestrzeni do pracy indywidualnej i zespołowej, pracy w skupieniu i energicznej burzy mózgów, stref otwartych i wydzielonych, daje pracownikom możliwość wyboru najlepszego miejsca przystosowanego do wykonywania ich obowiązków. Największą miarą powodzenia całego projektu jest to, że otrzymujemy pozytywny feedback od pracowników korzystających z nowych przestrzeni” – podsumowuje Jan Ramatowski, Space Planning Director, Massive Design.

Całość procesu projektowego przebiegała pod nadzorem i w uzgodnieniu z zespołem projektowym AstraZeneca, a także z Grupą Pracowników Neurozróżnicowanych ThinK! Przeprowadzono warsztaty, w trakcie których opowiedziano z jakimi problemami w środowisku pracy spotykają się takie osoby. A na kolejnych spotkaniach zostały wypracowywane rozwiązania, nadające biuru inkluzywny charakter. 

Wszelkie zmiany, jakie możemy zobaczyć w biurze powstały po konsultacjach z grupami pracowników. Wysłuchaliśmy ich potrzeb zrealizowaliśmy projekt, który zapewnia przyjazne miejsce pracy. Kierując się zasadą „Great place to work” możemy się cieszyć kolejnymi 2 poziomami powierzchni biurowej oraz FORUM, czyli miejscem, które skupia się na rozwoju nauki. FORUM łączy w sobie część eventową z audytorium, sale spotkań, ale co ważne – jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oprócz podjazdu przeznaczonego dla wózków wybudowaliśmy windę wewnętrzną łączącą przestrzeń parteru z piętrem 1.” – podsumowuje Magdalena Laskowska, AstraZeneca .

Nowa Przestrzeń AstraZeneca jest biurem, które służy pracownikom, szanuje ich indywidualne potrzeby a także oferuje zróżnicowane przestrzenie do pracy, odpowiadające wszystkim rodzajom aktywności biurowych w dobie pracy hybrydowej. 

Czujemy satysfakcję nie tylko z dobrze zaprojektowanego biura, ale również z faktu, że zrównoważone podejście do projektowania ograniczyło negatywny wpływ na środowisko”– dodaje Jan Ramatowski, Massive Design.

open