Home News Harden Construction realizuje swój pierwszy projekt dla producenta mebli WERSAL
Harden Construction realizuje swój pierwszy projekt dla producenta mebli WERSAL
0

Harden Construction realizuje swój pierwszy projekt dla producenta mebli WERSAL

0
0

W miejscowości Jankowy niedaleko Kępna powstaje budynek produkcyjno-magazynowy o powierzchni blisko 15 tys. mkw. Inwestycja jest realizowana na zlecenie FABRYKI MEBLI WERSAL, a jej ukończenie planowane jest na koniec lipca 2024 r.

Tuż przy obwodnicy miasta Kępno w ciągu drogi S11 Harden Construction realizuje inwestycję dla Fabryki Mebli WERSAL. Jest to pierwsza realizacja dla tego producenta w historii firmy Harden Construction.

Budowa na żywym organizmie fabryki mebli w Kępnie

Budynek produkcyjno-magazynowy będzie obiektem jednokondygnacyjnym w kształcie wielościanu. Konstrukcja budynku będzie konstrukcją mieszaną tj. żelbetowo-stalową. Specjalnie na życzenie klienta hala zostanie podwyższona, tak by móc składować w niej materiały do produkcji mebli. Obiekt będzie miał 15,2 tys. mkw. Na potrzeby produkcyjne zostanie przeznaczone 4,9 tys. mkw, natomiast magazyn będzie stanowił 9,4 tys. mkw. Pozostała powierzchnia posłuży jako przestrzeń biurowa.

Hala jest zlokalizowana na terenie działającej fabryki mebli między innymi budynkami, co rodzi dodatkowe wyzwania, które wymagają odpowiedniej koordynacji i zarządzania.

– Obiekt zlokalizowany jest pomiędzy fabrykami. To sprawia, że dysponujemy niedużą przestrzenią do prowadzenia robót budowalnych. Wymaga to od nas odpowiedniego koordynowania prac, tak by nie zakłócić działania czynnej fabryki mebli na terenie której trwają prace budowlane. Jednocześnie budynek będzie połączony z istniejącą fabryką. To duże wyzwanie koordynacyjne, wymagające od nas dostosowania się do wymagań inwestora w zakresie utrzymania ruchu funkcjonujących obiektów. Dodatkowym wyposażeniem części produkcyjnej obiektu będą suwnice o dużej rozpiętości powyżej 30m oraz łącznik z istniejącą halą. To sprawia, że konstrukcja budynku musi zostać wykonana z jak największą precyzją i starannością – mówi Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w Harden Construction.

Obiekt w Kępnie będzie jak najmniej energochłonny

W budynku zostaną również zastosowane rozwiązanie ograniczające energochłonność budynku. Do izolacji dachu oraz ścian zostanie zastosowana wełna mineralna, która pozwala uzyskać lepszą izolacyjność, a w efekcie czego ogranicza straty ciepła. Wszystkie stosowane materiały budowlane mają niski współczynnik przenikania ciepła. Ponadto projekt obiektu przemysłowego uwzględnia montaż paneli fotowoltaicznych na dachu. Tego typu rozwiązania są szczególnie ważne w dobie globalnego ocieplenia i kryzysu energetycznego.

– Coraz więcej firm stawia na to, by ich budynki były jak najmniej emisyjne inwestując w jak najlepszej jakości materiały, znacznie ograniczające ubytek ciepła oraz w panele fotowoltaiczne, które ograniczają zużycie energii elektrycznej. Tak też jest i tym razem. Inwestor zdecydowała się na materiały z niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co jest korzystne nie tylko z perspektywy rachunku ekonomicznego, ale również perspektywy dbania o klimat. Wszystko to pozwala ograniczyć zarówno koszty ekonomiczne, jak i środowiskowe – komentuje Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w Harden Construction.

Nie są to jednak jedyne proekologiczne rozwiązania. Przy budowie obiektu wykorzystane zostaną materiały budowlane pochodzące od lokalnych dostawców. Dzięki temu zmniejszony jest ślad węglowy obiektu, a jednocześnie wspierane są lokalne biznesy, które również zyskują na powstaniu inwestycji.

Budowa rozpoczęła się w połowie listopada i obecnie został zakończony montaż konstrukcji prefabrykowanej. Rozpoczęto montaż izolacji oraz elewacji budynku. Finalnie budowa ma zostać zakończona w drugiej połowie lipca 2024 r.

To kolejna inwestycja Harden Construction w województwie wielkopolskim. Harden Construction dotychczas w okolicach Poznania wybudował obiekty w Plewiskach i Robakowie, oraz fabrykę sprzętu AGD we Wronkach. Obecnie trwa również budowa największego w Polsce magazynu City Logistics na ulicy Obodrzyckiej w Poznaniu.

Nie są to jednak jedyne inwestycje generalnego wykonawcy, który jest również obecny w województwie mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim oraz śląskim. Od 2021 r. Harden Construction wybudował ponad 600 tys. mkw powierzchni magazynowej i produkcyjnej spełniającej najwyższe standardy ekologiczne i budowlane.

open