Home Builder Super Power BUILDER SUPER POWER O SZTUCZNEJ INTELIGENCJI
BUILDER SUPER POWER O SZTUCZNEJ INTELIGENCJI
0

BUILDER SUPER POWER O SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

0
0

W kolejnej odsłonie rubryki Builder Super Power przyglądamy się sztucznej inteligencji, która w wielu branżach już wyraźnie zaznaczyła swój wpływ. A jak jest w budowlance? Z jakich narzędzi AI korzystają menadżerowie firm budowlanych? Jakie korzyści to przynosi? Jak duży jest dziś wpływ sztucznej inteligencji w obszarach ich działalności i jakie zmiany w ich profesji oraz w branży budowlanej przyniesie dalsza ekspansja AI?


BARTOSZ PILCH, Group Director of Omnichannel, SIG

W branży dystrybucji materiałów budowlanych, podobnie jak w innych sektorach, wyraźnie zauważalny jest obecnie wzrost zainteresowania narzędziami z obszaru sztucznej inteligencji. W SIG już od pewnego czasu testujemy różnego rodzaju rozwiązania AI, w wielorakim zakresie funkcjonalnym. Dostrzegamy potencjał wykorzystania tych narzędzi w optymalizacji efektywności zespołów w wielu obszarach kompetencji. Wydaje się, że naturalnym rozwojem narzędzi sztucznej inteligencji specyficznych dla branży budowlanej będzie np. obszar value engineering. Jak w każdym innym sektorze kluczowym elementem stanie się posiadanie odpowiednio dużych zasobów łatwo dostępnych danych. Wykorzystanie AI w naszej branży jest jeszcze na wstępnym etapie, ale z pewnością będzie podlegało dalszemu rozwojowi.


EWELINA BARTNIKOWSKA, Marketing Manager, Viessmann

Bez wątpienia AI przyśpiesza i ułatwia pracę w naszej branży. Viessmann wykorzystuje narzędzia oparte na sztucznej inteligencji m.in. do analizy danych czy optymalizacji procesów produkcyjnych. Jednak to profesjonalizm zespołu ludzkiego – najważniejszego filaru naszej firmy – jest kluczowy dla jej sukcesów. To ludzie tworzący zespół Viessmann, wspierając się na latach praktyki i wiedzy eksperckiej, decydują o ostatecznych rozwiązaniach i wprowadzanych innowacjach. Zdajemy sobie sprawę, że AI opiera się na wiedzy i pracy ludzi, dlatego doceniamy wkład naszego zespołu w rozwój tych technologii. Wciąż staramy się też optymalnie łączyć potencjał sztucznej inteligencji z ludzkim doświadczeniem, tworząc skuteczne rozwiązania dla obecnych i przyszłych pokoleń.


KAROLINA BRONSZEWSKA, Dyrektor Marketingu i Innowacji, RONSON Development

W RONSON Development postrzegamy sztuczną inteligencję jako narzędzie wsparcia i optymalizacji wielu procesów. Pomaga ona w automatyzacji rutynowych zadań, analizowaniu danych czy personalizowaniu interakcji z klientami. Warto wspomnieć, że sztuczna inteligencja od dawna jest wykorzystywana w procesie sprzedaży nieruchomości, tj. w interaktywnych makietach projektów, które pozwalają na wirtualny spacer po mieszkaniach. Obecnie nasze działy analizują szersze zastosowanie sztucznej inteligencji. Przykładem może być dział Business Development, który wspiera się rozwiązaniami AI przy tworzeniu materiałów ofertowych, czy Dział Marketingu, który używa AI do redagowania treści i tworzenia materiałów graficznych.

Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji z powodzeniem wkraczają do wielu branż, w tym także do naszej. Jesteśmy świadomi potężnego potencjału, jaki ta technologia niesie ze sobą, i wierzymy, że w przyszłości coraz częściej będziemy sięgać po możliwości, jakie oferuje. Jednocześnie, chcemy zachować równowagę między wykorzystaniem technologii a ludzkimi kompetencjami. Mamy świadomość, że sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzkiej kreatywności, zdolności do zrozumienia kontekstu oraz inteligencji emocjonalnej.


OSTAP IVANIV Architekt-Partner, Członek Zarządu, APA Wojciechowski Architekci

Rynek budowlany dynamicznie się zmienia, szczególnie duży wpływ na to ma sztuczna inteligencja (AI). Dodatki AI wykorzystujemy przy różnych zadaniach, na przykład do monitorowania postępu projektu, optymalizacji zadań lub nawet przy procesie kreowania nowych projektów. Na razie nie są to systemowe działania, a raczej próby, w których staramy się aktywnie wykorzystywać sztuczną inteligencję na różnych etapach projektowych dla optymalizacji procesów.

Korzyści, które widzimy, to optymalizacja resursów procesów, efektywne zarządzanie czasem, poprawa bezpieczeństwa oraz automatyzacja, co z kolei będzie powodowało transformacje modeli biznesowych. W rezultacie dalsza ekspansja AI może przynieść zarówno wyzwania, jak i nowe możliwości dla całej branży budowlanej, przyczyniając się do poprawy efektywności, innowacyjności i jakości realizowanych projektów.


MICHAŁ CIESIELSKI, Dyrektor Marki, Komunikacji i Cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie, Dyrektor Marketingu Strategicznego, Saint-Gobain Solutions

Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w każdej branży, mimo że dla większości ludzi jest ona nadal swego rodzaju ciekawą historią z gatunku science fiction. Jednak ta zmiana dzieje się teraz, dotyczy wszystkich elementów naszego życia, w większości przypadków w sposób dla nas niezauważalny. Czy dotyczy branży budowlanej? Oczywiście! Dotyczy sposobów pracy w biurze i procesów produkcyjnych – to trend, którego nie można już zatrzymać. Co ważne, aplikacje stały się przystępne dla każdego – nie jest to już domena programistów. Uczmy pilnie nasze organizacje bezpiecznego i mądrego wykorzystania AI. To bardzo istotne, aby legislacja i kwestie uzgodnienia zasad wykorzystania AI nadążały za jej dynamicznym rozwojem. W dziedzinie marketingu i komunikacji istnieje szereg narzędzi przyspieszających np.: tworzenie prezentacji, prosty treści, czy obróbkę graficzną – co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe.


AGNIESZKA KAMIŃSKA, Dyrektor ds. Marketingu i Komunikacji, Grupa CRH

Mimo że sztuczna inteligencja kojarzy nam się z komputerami, analizą danych, a nie placem budowy, jestem przekonana, że w niedalekiej przyszłości znajdzie ona powszechniejsze zastosowanie również w budowlance. Grupa CRH jest obecnie na etapie testowania kilku takich rozwiązań. W jednej z lokalizacji trwa próba użytkowania ciężkich pojazdów autonomicznych w naszym kamieniołomie. Mamy też sporo możliwości, aby wykorzystać AI do optymalizacji opracowywania mieszanek betonowych lub też przy poprawie efektywności pracy wytwórni zarówno betonu, jak i mieszanek mineralno-asfaltowych. Tę technologię można też z powodzeniem stosować w poprawie bezpieczeństwa na budowie. Wszystko, co wspiera efektywność procesów budowlanych, jest warte zainteresowania, a z pewnością AI daje takie możliwości.

open