Home IT&BIM BIM ZNACZY NOWA JAKOŚĆ
BIM ZNACZY NOWA JAKOŚĆ
0

BIM ZNACZY NOWA JAKOŚĆ

0
0

ŁUKASZ WIERUSZEWSKI
Dyrektor Rozwoju Biznesu Atlas Ward

Kinga Lewandowska-Smyczyńska: Jakie były główne powody, dla których zdecydowali się Państwo na wdrożenie BIM w firmie Atlas Ward?
Łukasz Wieruszewski: Decyzja o wdrożeniu BIM (building information modeling/management) w naszej firmie wynikała z kilku kluczowych powodów wiążących się ściśle z wyznaczonymi celami strategicznymi firmy, które odpowiadają na potrzeby i oczekiwania naszych klientów, są zgodne z międzynarodowymi standardami oraz wspierają optymalizację procesów realizacyjnych.

Zaczęliśmy wdrażać BIM w Atlas Ward, aby:
• poprawić współpracę – jako generalny wykonawca, działający w modelu „zaprojektuj i wybuduj”, oraz spółka współpracująca z wieloma podmiotami potrzebowaliśmy narzędzia, które ułatwi integrację i koordynację pracy między różnymi zespołami. BIM umożliwia wszystkim uczestnikom projektu dostęp do aktualnych danych w czasie rzeczywistym, co znacząco wpływa na komunikację i współpracę;
• zwiększyć efektywność – implementacja BIM pozwala na automatyzację wielu procesów, co przekłada się na szybsze i dokładniejsze realizacje projektów. Umożliwia precyzyjne modelowanie cyfrowe obiektów, pomagając tym samym w eliminacji błędów na etapie projektowania oraz w trakcie budowy;
• uzyskać jedno miejsce informacji – modele BIM stanowią nośnik wszelkich informacji o obiekcie i jego elementach. Modele mogą posiadać konkretne parametry, ale też dokumenty, harmonogramy czy budżety. Wszystkie procesy projektowe i realizacyjne znajdują się w jednym miejscu.

K.L.-S.: W jaki sposób BIM został wprowadzony w życie firmy i co za tym idzie – jakie były największe związane z tym wyzwania?
Ł.W.: Wdrożenie BIM w Atlas Ward było przemyślane i rozpoczęliśmy je od szczegółowej analizy naszych obecnych procesów i potrzeb. Pierwszy krok stanowiło opracowanie kompleksowej strategii wdrożenia. Kluczowym elementem było stworzenie własnego standardu BIM, zawierającego wszystkie szczegółowe informacje, czym dla naszej firmy jest ta metodyka.

Pierwsze projekty pilotażowe pozwoliły nam na praktyczne przetestowanie wdrożenia BIM w kontrolowanych warunkach, co było niezmiernie ważne dla zrozumienia realnych wyzwań i możliwości adaptacji. Po weryfikacji przystąpiliśmy do skalowania wdrożenia na większą liczbę projektów. Od tego czasu każdy projekt obligatoryjnie prowadzony jest wielobranżowo w BIM oraz na platformie CDE (common data environment) i nie ma od tego odstępstw.

Jak w każdym procesie zmiany napotkaliśmy wyzwania. Jednym z największych było przeciwdziałanie naturalnej oporności na zmiany wśród pracowników przyzwyczajonych do tradycyjnych metod pracy. Istotny czynnik stanowiły także koszty początkowe, związane z zakupem licencji, aktualizacją sprzętu i szkoleniami. Ponadto integracja z zewnętrznymi biurami projektowymi, które również muszą pracować zgodnie z naszymi standardami BIM, wymagała dodatkowego nadzoru i koordynacji.

K.L.-S.: Jakie oprogramowanie BIM jest obecnie używane w projektach Państwa firmy i dlaczego wybrano akurat te narzędzia? Jakie szkolenia lub certyfikacje są wymagane dla pracowników, aby efektywnie korzystać z BIM?
Ł.W.: Tworząc standardy BIM w Atlas Ward, musieliśmy uwzględnić fakt, że pracuje dla nas kilkadziesiąt biur projektowych, używających różnorodnego oprogramowania. Dlatego nie Wardskupiliśmy się na jednym wybranym typie. Nasz standard BIM zbudowaliśmy na podstawie tzw. openBIM, czyli w formacie otwartym IFC, do którego może mieć dostęp każdy, niezależnie od tego, jakiego oprogramowania BIM używa.

Wybór tego podejścia podyktowany został wszechstronnością, kompatybilnością z różnymi standardami branżowymi oraz rozpowszechnionym użyciem w branży budowlanej, co ułatwia współpracę z zewnętrznymi biurami projektowymi.

W Atlas Ward stawiamy na rozwój umiejętności naszych pracowników – oferujemy zarówno wewnętrzne szkolenia, prowadzone przez naszych specjalistów BIM, jak i zewnętrzne kursy, certyfikowane przez autoryzowane centra szkoleniowe.

K.L.-S.: W jaki sposób wdrożenie BIM zmieniło Państwa podejście do planowania i realizacji projektów?
Ł.W.:
Wdrożenie BIM w Atlas Ward znacząco przekształciło nasze podejście do planowania i realizacji projektów, wprowadzając bardziej zintegrowany i dynamiczny proces zarządzania.

BIM umożliwił nam dokładniejsze planowanie na wczesnym etapie projektowania. Dzięki trójwymiarowym modelom możemy lepiej przewidzieć potencjalne problemy konstrukcyjne i logistyczne. BIM usprawnił koordynację między różnymi zespołami: od projektantów i inżynierów po wykonawców i dostawców. Współdzielenie modeli BIM w czasie rzeczywistym pozwala wszystkim zaangażowanym stronom na bieżąco monitorować postępy i dokonywać niezbędnych modyfikacji. Ta płynna komunikacja i koordynacja gwarantują, że wszelkie różnice można szybko identyfikować i rozwiązywać, zanim staną się kosztownymi problemami.

Poprawiła się też komunikacja wewnętrzna, z podwykonawcami i klientem. Dzięki trójwymiarowym modelom pozbyliśmy się niedomówień. Nie trzeba już wyobrażać sobie fragmentu projektu, można go zobaczyć na modelu BIM.

K.L.-S.: Jakie korzyści przynosi stosowanie BIM w zarządzaniu projektami budowlanymi, zwłaszcza w budownictwie przemysłowym, magazynowym i logistycznym?
Ł.W.: Przede wszystkim BIM ułatwia koordynację i współpracę między wszystkimi uczestnikami projektu, co jest niezwykle ważne w skomplikowanych projektach przemysłowych, w których różne elementy konstrukcyjne i instalacyjne muszą być precyzyjnie dopasowane. Dzięki BIM każdy członek zespołu ma dostęp do tego samego, aktualizowanego modelu informacyjnego, co minimalizuje ryzyko błędów i nieporozumień.

Główną korzyścią są modele BIM umieszczone na platformie CDE, które stały się jednym źródłem informacji. Wcześniej danych trzeba było szukać w różnych miejscach, na dyskach sieciowych, w komputerach lub e-mailach. Teraz każdy ma najbardziej aktualną informację w jednym miejscu i nie traci czasu ani energii na poszukiwania. Dzięki metadanym i parametrom jest to proste i szybkie. W kolejnych etapach danych będzie coraz więcej, co pozwoli nam na bardziej szczegółowe analizy oraz prognozy biznesowe.

W Atlas Ward dążymy do tego, aby BIM automatyzował również proces szacowania kosztów, co przyspieszy przygotowanie ofert i zarządzanie finansami projektu. Dodatkowo BIM może zwiększyć bezpieczeństwo na placu budowy poprzez wizualizację etapów budowy i identyfikację potencjalnych zagrożeń, pozwalając na wcześniejsze zaplanowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa.

K.L.-S.: Jak Pana zdaniem BIM wpłynął na współpracę między różnymi zespołami projektowymi oraz klientami i dostawcami? Czy są jakieś przeszkody, które nadal występują w komunikacji międzydziałowej związanej z wykorzystaniem BIM?
Ł.W.: BIM zmienił współpracę międzydziałową w Atlas Ward, przynosząc wiele korzyści, jak również ujawniając nowe wyzwania. Moje doświadczenia w tej dziedzinie pozwalają mi spojrzeć na to z kilku perspektyw.

Przede wszystkim BIM umożliwia zaangażowanym stronom dostęp do jednolitego, dynamicznie aktualizowanego modelu budynku, co znacząco ułatwia komunikację i zrozumienie projektu. Na przykład zmiany wprowadzone przez inżynierów instalacji mogą być natychmiastowo widoczne dla architektów. Pozwala to na szybką reakcję i dostosowanie projektu bez konieczności wielokrotnego przekazywania tych samych informacji.

Jednym z największych wyzwań jest konieczność posiadania przez wszystkich uczestników projektu odpowiednich umiejętności i kompetencji do pracy z BIM. Nie każdy członek zespołu może być odpowiednio przeszkolony, przez co potencjał tej technologii może nie zostać w pełni wykorzystany. Szkolenia i edukacja w zakresie BIM są kluczowe, ale również czasochłonne i kosztowne, co może stanowić barierę szczególnie dla mniejszych firm.

K.L.-S.: Czy może Pan podać konkretne przykłady sytuacji, w których BIM przyczynił się do zwiększenia efektywności i obniżenia kosztów? Jak BIM wpłynął na czas realizacji projektów oraz na ich jakość?
Ł.W.: BIM w Atlas Ward znacząco przyczynił się do zwiększenia efektywności, obniżenia kosztów, a także poprawy jakości skrócenia czasu realizacji naszych projektów. Podczas realizacji dużego projektu przemysłowego dzięki wykorzystaniu BIM już na etapie projektowania wykryliśmy kolizje między instalacjami HVAC a korytami elektrycznymi. Wczesna identyfikacja tych problemów pozwoliła uniknąć dodatkowych kosztów i opóźnień, które mogłyby wyniknąć z konieczności modyfikacji już na etapie budowy.

W Atlas Ward dążymy do przyspieszenia procesów akceptacji rysunków, kart materiałowych czy zmian projektowych. Zdigitalizowany proces jest częścią platformy CDE obsługującej konkretny projekt. Przeglądanie, uwagi i akceptacja dokumentów odbywają się zdalnie. Znacznie zaoszczędziliśmy też czas, eliminując obieg papierowych dokumentów.

Zarządzanie zmianami w projekcie również stało się bardziej efektywne dzięki BIM. W trakcie realizacji dużego obiektu logistycznego każda zmiana była wprowadzana do modelu i aktualizowana raz w tygodniu, co pozwoliło na szybkie informowanie wszystkich projektantów oraz kierowników robót. Zapewniło to nie tylko spójność projektu, ale także płynność w realizacji, minimalizując ryzyko niezgodności i nieporozumień.

K.L.-S.: Jakie są plany dotyczące dalszego rozwoju i wdrażania BIM w Państwa firmie? Jakie nowe technologie lub integracje z BIM planujecie wprowadzić w najbliższej przyszłości?
Ł.W.: W Atlas Ward wyróżnia nas innowacyjne podejście do nowych technologii, w tym do metodyki BIM – jej rozwijania i doskonalenia procesów. Celem jest zwiększenie efektywności, obniżenie kosztów oraz poprawa jakości i dokładności projektów. Oto niektóre z planów dotyczących dalszego rozwoju i wdrażania BIM w Atlas Ward:

• eksploracja i implementacja BIM 4D i 5D – w przyszłości zamierzamy bardziej skupić się na implementacji BIM 4D (czas) i 5D (koszty), co pozwoli na jeszcze lepsze planowanie i zarządzanie budżetem. Wykorzystanie tych rozszerzonych funkcji BIM pomoże w dokładniejszym modelowaniu harmonogramu projektów i ich kosztów;
• rozszerzenie integracji BIM z innymi technologiami – planujemy dalszą integrację BIM z nowoczesnymi technologiami, takimi jak internet rzeczy (IoT) i sztuczna inteligencja (AI). Na przykład poprzez połączenie BIM z IoT możliwe będzie zbieranie danych w czasie rzeczywistym z czujników na placu budowy. Pozwoli to na lepsze monitorowanie postępu prac oraz jej warunków. Sztuczna inteligencja może być wykorzystana do analizowania zgromadzonych danych, pomocy w automatyzacji niektórych decyzji projektowych i zarządczych, a także w przewidywaniu potencjalnych problemów, zanim staną się one krytyczne.

K.L.-S.: Czy jako firma korzystacie z międzynarodowych doświadczeń lub standardów w zakresie BIM? Jak to wpływa na Państwa projekty? Jak Atlas Ward wypada na tle innych firm w branży pod względem wykorzystania BIM?
Ł.W.: Atlas Ward aktywnie korzysta z międzynarodowych doświadczeń oraz standardów w zakresie BIM, co ma istotny wpływ na jakość i efektywność naszych projektów. Dzięki międzynarodowym standardom, takim jak ISO 19650, dotyczącym zarządzania informacjami w cyklu życia budynku przy użyciu BIM, stworzyliśmy własny standard BIM.

Atlas Ward realizuje obiekty dla międzynarodowych klientów, ale także rozszerza ekspansję na rynki zagraniczne. Dlatego stosowanie międzynarodowych standardów BIM umożliwia nam również efektywniejszą współpracę z tymi partnerami.

Wiele czynników wskazuje na to, że Atlas Ward przoduje pod względem wykorzystania BIM, szczególnie w obszarze, w którym się specjalizujemy. Naszym celem jest być liderem transformacji cyfrowej w branży budowlanej i należeć do polskiej czołówki implementacji zaawansowanych technologii BIM.

open