BUDOWNICTWO 2024, 2025, CZYLI OCENY I PROGNOSTYKI
Liderzy rynku budowlanego, których prezentowalismy na 12 okładkach „Buildera” w2024 r. izktórymi rozmawialismy onajwazniejszych wyzwaniach branzy, podsumowuja mijajacy rok oraz okreslaja swoja gotowosc do dalszych działan wkolejnym roku.
Maciej Runkiewicz
Prezes Kajima Poland Sp. z o.o.
Pomimo wymagającego rynku 2024 rok był dla nas bardzo dobry.
Na swoim koncie mamy sporą liczbę imponujących realizacji zakładów przemysłowych oraz centrów logistycznych dla dużych, międzynarodowych marek. Ogółem w mijającym roku prowadziliśmy ponad dwadzieścia różnych budów o łącznej powierzchni całkowitej przekraczającej pół miliona metrów kwadratowych. Na potrzeby branży przemysłowej, dla firmy Panattoni, zakończyliśmy budowę zakładu produkcji komponentów stalowych Fortaco Gliwice, którego otwarcie niedawno celebrowaliśmy.
W 2024 r. tradycyjnie byliśmy silni w logistyce, finalizując budowę centrum logistycznego 7R Park Wrocław West II z certyfikatem BREEAM na poziomie „Outstanding”, zakończyliśmy również pierwszą fazę Wrocław Campus II dla Panattoni oraz Panattoni Park Łódź West II. W Warszawie zrealizowaliśmy centrum dystrybucyjne DPD dla Peakside Capital Advisors z certyfikatem BREEAM na poziomie „Excellent”, LEED na poziomie „Gold” i ratingiem WELL Health & Safety. W Mszczonowie pod Warszawą zakończyliśmy rozbudowę dwóch centrów logistycznych: P3 Mszczonów dla P3 Logistic Parks oraz II etap CTPark Warsaw South dla CTP Invest Poland.
W 2024 r. kolejny raz mogliśmy wykazać się sprawnym wykonawstwem magazynów-mroźni, w tym zautomatyzowanych, typu high-bay. Tu wspomnę o współpracy z Frigo Logistics przy dwóch projektach: w Nowym Dworze Mazowieckim oraz w Żninie. Zakończenie obu planowane jest na I kwartał 2025 r. Mroźnia powstała też w DL Invest Park w Teresinie, a to nie są wszystkie nasze sukcesy!
Intensywna aktywność budowlana oraz wysoka jakość naszych usług w zakresie generalnego wykonawstwa zostały zauważone przez rynek budowlany i nieruchomości, o czym świadczą tegoroczne nagrody: Eurobuild CEE Awards, EuropaProperty CEE Investment Awards, CEEQA (Central & Eastern European Real
Estate Quality Awards), CIJ Awards Poland, Kompas Inwestycji, a także Diamenty Infrastruktury i Budownictwa (Executive Club). W 2025 r. będziemy kontynuować kilka projektów podjętych w mijającym roku, zaś na realizację czekają też kolejne.
Andrzej Karolewski
Prezes Zarządu PROCURAL
Po upływie roku od wprowadzenia nowej nazwy firmy: PROCURAL – pierwszy etap budowania nowej marki mamy już za sobą.
Rebranding jest procesem długofalowym, ale sprawnie przeprowadzamy zmiany związane z wdrażaniem nowej nazwy. Nie zaczynamy przecież od nowa – opieramy się na wieloletniej tradycji i bardzo dobrym wizerunku naszych systemów aluminiowych, które cieszą się uznaniem w kraju i za granicą. Aby rozpowszechnić i utrwalić znajomość nowego brandu, zainicjowaliśmy wiele działań i angażowaliśmy się w różnorodne inicjatywy. Oprócz udziału w wydarzeniach branżowych zostaliśmy sponsorem mistrza Polski w piłce ręcznej. To sportowe partnerstwo przyczynia się bardzo mocno do poszerzenia znajomości marki i buduje naszą pozycję na nowych obszarach. Nieustannie wzmacniamy też infrastrukturę na terenie firmy: obecnie jesteśmy w trakcie budowania centrum badawczego i nowego magazynu. W marcu br. kupiliśmy nieruchomość sąsiadującą z naszą firmą, w skład której wchodzą budynek biurowy oraz hale produkcyjne. Służy nam to jako dodatkowe zaplecze przeznaczone do kompletacji elementów systemowych i zapewnia sprawną dostawę akcesoriów podczas realizacji obiektowych. Aktualnie jesteśmy gotowi do udziału w międzynarodowych targach BAU w Monachium, gdzie zaprezentujemy nasz potencjał i ugruntujemy mocną pozycję na rynkach zagranicznych. Będąc częścią Grupy Laumann, mamy silne zaplecze i wsparcie. Korzystając z możliwości współpracy w grupie, poszerzamy zasięg działania o nowe rynki i kanały dystrybucji. Oczywiście wszystkie te zmiany, wynikające z połączenia sił, przekładają się na korzyści dla naszych klientów.
Jarosław Bienias
Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Prokurent Rawlplug
W RAWLPLUG w tym roku zrobiliśmy bardzo wiele, co bez wątpienia przez najbliższe kilka lat docenią nasi partnerzy w biznesie.
Mijający rok był jednym z najtrudniejszych, z jakimi miałem do czynienia w swojej ponad 25-letniej karierze w RAWLPLUG. Mówiąc to, nie mam na myśli ogólnej sytuacji na szeroko pojętym rynku budowlanym, o której wie każdy producent i przedsiębiorca działający w tym segmencie rynku. Paradoksalnie większość włosów, których pozbyłem się z głowy w tym roku, wypadła mi na własne życzenie, a ich liczba jest prawie identyczna jak liczba zmian, innowacji oraz wyzwań, jakich w tym krótkim czasie podjęliśmy się w RAWLPLUG.
Czy mogliśmy inaczej? Pewnie tak, ale patrząc na tempo zmian zachodzących w otaczającej nas rzeczywistości, zarówno lokalnej, jak i globalnej, jestem pewny, że zrobiliśmy wszystko, co należało zrobić, dla utrzymania pozycji lidera w branży w Polsce i na świecie.
W RAWLPLUG w tym roku zrobiliśmy bardzo wiele, co bez wątpienia przez najbliższe kilka lat docenią nasi partnerzy w biznesie.
Kończymy okres przebudów i reorganizacji. W pierwszym kwartale przyszłego roku dokręcimy jeszcze kilka śrubek w naszych nowych silnikach i pozostanie włączyć siódmy bieg. Ktoś kiedyś napisał: „Wczoraj już było, jutra jeszcze nie ma, liczy się tylko to, co dzisiaj”. Patrząc przez pryzmat zmian, które w niesamowitym tempie zachodzą obecnie wokół nas, nie mogę się zgodzić ze słowami wieszcza. Jutro to dziś. Pod koniec roku w RAWLPLUG jesteśmy zmęczeni, ale ze spokojem, pewnością i zadowoleniem patrzymy w zbliżający się rok 2025. Wesołych Świąt.
Zbigniew Kaliciński
Prezes Zarządu Baumit Sp. z o.o.
Rok 2024 był dla nas wyjątkowy, głównie z uwagi na piękny, okrągły jubileusz. W marcu minęło 30 lat od debiutu marki Baumit w Polsce.
To powód do dużej satysfakcji, szczególnie w kontekście silnej pozycji, jaką na przestrzeni tych trzech dekad zbudowaliśmy na polskim rynku. Zajmujemy miejsce w czołówce producentów materiałów budowlanych, a w niektórych obszarach jesteśmy liderem.
Nie poprzestajemy jednak na tym, co już osiągnęliśmy, i niezmiennie pozostajemy na ścieżce rozwoju. W najbliższych latach planujemy zwiększenie naszych mocy produkcyjnych. W tym roku zakupiliśmy na Opolszczyźnie działkę, na której wkrótce stanie czwarta fabryka Baumit w Polsce.
W kontekście tego roku wspomniałbym również o dołączeniu do Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Od lat podążamy drogą zdrowego, energooszczędnego i estetycznego budownictwa. To członkostwo wpisuje się zarówno w tę misję, jak i naszą międzynarodową strategię zrównoważonego rozwoju Go2morrow.
Choć w 2024 r. rynek materiałów budowlanych w Polsce pozostaje pod presją wysokich kosztów, obserwujemy pierwsze oznaki stabilizacji. Patrzymy w przyszłość z optymizmem. Mamy wiele ambitnych planów. Już przygotowujemy kolejne nowości produktowe, które zaprezentujemy w 2025 r. Będziemy kontynuowali modernizację działających zakładów produkcyjnych, a także rozpiszemy przetarg na budowę nowej fabryki, o której już wspomniałem. Będziemy działać nadal w sposób zrównoważony, stawiając kolejne kroki w stronę realizacji celów określonych w strategii Go2morrow.
Rafał Michalski
CEO Grupy Blachotrapez
Rok 2024 okazał się wyjątkowy dla Grupy Blachotrapez – nie tylko utrwaliliśmy swoją pozycję w Polsce, ale także osiągnęliśmy znaczące sukcesy na rynkach zagranicznych.
W szczególności cieszy mnie rozwój naszych działań w Ameryce Północnej, gdzie pokrycia BTR Systems z kruszywem skalnym zdobyły uznanie, wyróżniając się trwałością i unikatowymi właściwościami, takimi jak odporność na ogień czy wiatr. Rynki te są niezwykle wymagające i konkurencyjne, ale nasze produkty zostały przyjęte z zaufaniem, co świadczy o jakości oraz innowacyjności, którą rozwijamy od lat. Już teraz pracujemy nad dużymi projektami, które pokazują, że nasza technologia doskonale wpisuje się w potrzeby globalne.
Za dobrym przyjęciem BTR Systems stoi przede wszystkim dużo wysiłku, który poświęciliśmy na znalezienie właściwych ludzi, mających jakąkolwiek styczność z technologią produkcji tego typu wyrobów. Na początku uruchomiliśmy linię, którą właściwie przerobiliśmy w 90 proc. pod nasze potrzeby. W ten sposób też się uczyliśmy. Po latach intensywnej pracy mamy profesjonalną, wysokowydajną linię produkcyjną.
Nasz sukces to jednak nie tylko wynik technologii, ale także troski o ludzi i kulturę pracy. Miniony rok umocnił nasze podejście do rozwijania relacji z dekarzami – naszymi kluczowymi partnerami w realizacji projektów.
W nadchodzącym roku 2025 planujemy intensyfikację ekspansji na rynkach międzynarodowych oraz dalszą optymalizację produkcji, by sprostać rosnącym zapotrzebowaniom. Nasza strategia zakłada nie tylko zdobywanie kolejnych obszarów, ale przede wszystkim pielęgnowanie relacji z dotychczasowymi klientami i rozwijanie zaufania do marki Blachotrapez.
Andrzej Reclik
Prezes Zarządu Heidelberg Materials Polska
Za nami dobry rok, w którym nie brakowało wyzwań oraz przełomowych inwestycji, a słowem odmienianym przez wszystkie przypadki była „dekarbonizacja”.
Dla Heidelberg Materials Polska ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem dalszej ewolucji biznesu w kierunku neutralności emisyjnej. Potrzeby rynkowe zmieniają się błyskawicznie i stale rosną. Dlatego konsekwentnie rozwijamy własne wielkoskalowe inwestycje i wprowadzamy innowacyjne produkty, które realnie zmieniają obraz rynku.
Czas na fakty. W 2024 r. o połowę zredukowaliśmy w naszym portfolio najbardziej emisyjne produkty z grupy CEM I. Z drugiej strony mocno rozpędziliśmy projekt evoZero – pierwszy na świecie cement o zerowej emisji dwutlenku węgla netto, który utrzymuje przy tym dotychczasowe parametry użytkowe. To efekt wielu lat intensywnych prac nad rozwojem technologii CCS (carbon capture and storage), pozwalającej skutecznie wychwytywać i składować CO2. Po raz pierwszy w historii na szeroką skalę została ona wdrożona w norweskim zakładzie w Breviku. Już wkrótce z produktu będą mogły korzystać także firmy działające w Polsce.
„Świeża” realizacja, z której jesteśmy szczególnie dumni, to nasz nowy zakład recyklingu odpadów betonowych w Dąbrowie Górniczej – pierwsza w Polsce tego typu inwestycja na skalę przemysłową. Łączy w sobie dekarbonizację, gospodarkę obiegu zamkniętego i serce naszej strategii, czyli neutralność emisyjną. Do osiągnięcia tej ostatniej sukcesywnie dążymy, a zakłady takie jak ten na Śląsku mocno nas do tego przybliżają.
W przyszłość spoglądamy z rozsądnym optymizmem. Sukces – pomimo turbulencji gospodarczych i geopolitycznych – jest możliwy. Aby go odnieść, oprócz dalszych inwestycji w innowacje, konieczna jest dobra, partnerska współpraca na wielu poziomach. I takiej dobrej współpracy z całego serca życzę Państwu w nadchodzącym roku.
Agata Gładysz-Stańczyk
VP/Dyrektor Jednostki Biznesowej Materiały Izolacyjne, Synthos S.A.
Rok 2024 był bardzo trudny na rynku ze względu na ogólne warunki makroekonomiczne. Niemniej jednak był to dla nas czas bardzo intensywnych działań związanych z inwestycjami w przyszłość.
W zakresie termomodernizacji i programów wspierających modernizację budynków od dawna wskazujemy na potrzebę lepszej edukacji użytkowników końcowych. Mając to na uwadze, kontynuowaliśmy naszą kampanię edukacyjną, realizowaną wspólnie z EUMEPS #poznajstyropian, której celem jest podnoszenie świadomości inwestorów na temat właściwej i efektywnej izolacji styropianem oraz roli izolacji w zmniejszaniu emisyjności i kosztów energii.
Aktywnie działamy wspólnie z regulatorami na rzecz wprowadzenia przepisów wykonawczych ułatwiających komercjalizację rozwiązań cyrkularnych. Stale rozwijamy nasze produkty, szczególnie InVento, czyli szary EPS z zawartością recyklatów.
Wyzwaniem, przed jakim stoi branża w zakresie rozwoju produktów opartych na recyklingu, jest brak jednolitych standardów przepisów europejskich w zakresie zbiórki i selekcji wybranych materiałów, nieuregulowane wciąż systemy certyfikacji produktów zielonych, ciągle zmieniające się cele gospodarki obiegu zamkniętego.
Surowiec pochodzący z recyklingu jest bardzo trudny w przetwórstwie i – w przeciwieństwie do surowca podstawowego – może mieć znacząco zmienne parametry jakościowe. Nadal trwa rozwój technologii recyklingu, które pozwolą na efektywne przetwarzanie zanieczyszczonego styropianu budowlanego. Są to rozwiązania wysokiego ryzyka technologicznego, wymagające istotnego zaangażowania kapitałowego.
Dlatego niezmiernie ważne jest, aby polski rząd zaczął brać aktywny udział w pracach nad tworzonymi na poziomie europejskim regulacjami. Rok 2025 polski rząd, w naszej opinii, powinien poświęcić na wypracowanie przepisów wykonawczych i ustanowienie precyzyjnych celów dla Polski w ramach dyrektywy EPBD, biorąc pod uwagę koszty energii i koszty agendy klimatycznej.
Drugim obszarem wsparcia i zaangażowania polskiego rządu powinna być współpraca w zakresie wypracowywanych rozwiązań dotyczących zawartości odpadów w materiałach budowalnych. Musimy doprowadzić do powstania ścisłej korelacji pomiędzy kierunkiem zaangażowania finansowego przedsiębiorstw w rozwój technologii a powstającymi regulacjami, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której przepisy nie nadążą za zmianami albo nie wesprą ponoszonych przez biznes inwestycji.
Maciej Sypek
Prezes Zarządu Holcim Polska
Czas przełomowych zmian i ambitnych planów – tak podsumowujemy 2024 r. w Holcim Polska.
Na początek – dokonaliśmy rebrandingu. Marka Lafarge, obecna na polskim rynku od ponad 20 lat, przekształciła się w Holcim Polska. Zmieniliśmy nazwę, przy czym niezmiennie budujemy silny zespół, rozwijający nasze projekty i wyznaczający kierunki zrównoważonej przyszłości branży. Nasza wizja zakłada bycie niekwestionowanym liderem rynku materiałów i rozwiązań dla nowoczesnego budownictwa oraz pionierem dekarbonizacji i gospodarki obiegu zamkniętego.
Modernizacja Cementowni w Małogoszczu to jedno z naszych kluczowych osiągnięć. Dzięki tej inwestycji znacząco zmniejszyliśmy emisję dwutlenku węgla oraz zużycie energii. Zainstalowaliśmy system odzysku ciepła odpadowego (WHR), który pozwala odzyskać energię równoważną kilku hektarom paneli fotowoltaicznych. Efekt? Cementownia dołączyła do grona najnowocześniejszych, najniżej emisyjnych zakładów w Europie.
Nie zwalniamy tempa – przejęcie CemEnergy wzmocniło naszą pozycję na rynku paliw alternatywnych. Wdrożyliśmy pierwszy na polskim rynku cement z ponad 10-proc. zawartością materiałów rozbiórkowych. Przetwarzamy ponad 2 mln ton odpadów rocznie, nadając im nowe życie w naszych materiałach.
Idziemy dalej i poszerzamy ofertę o produkty o obniżonym śladzie węglowym oraz materiały z recyklingu, stając się partnerem oferującym kompleksowe, innowacyjne rozwiązania. W Holcim Polska patrzymy w przyszłość z odwagą, wyznaczając nowe standardy w budownictwie.
Wojciech Śniadach
Prezes Zarządu NOE-PL Sp. z o.o.
Rok 2024 upłynął nam pod znakiem tytanicznej wręcz pracy naszej załogi. Tak znaczna ilość pracy to wynik powiększającego się cały czas działu handlowego, jego zaangażowania oraz korzystnej koniunktury.
Udało nam się to przekuć w realne korzyści, pozwalające na zainicjowanie wielu inwestycji, które powinny pomóc jeszcze lepiej wykorzystać warunki, jakie daje obecna sytuacja na rynku budowlanym, ale też zabezpieczyć i dywersyfikować przychody w czasie możliwej bessy.
Udało nam się znacznie zwiększyć i unowocześnić nasz potencjał sprzętowy. Daje to spory komfort, jeżeli chodzi o możliwości zapewnienia klientom kompleksowej i atrakcyjnej cenowo oferty. Duże zmiany przeszło całe zaplecze magazynowe w naszym oddziale Mazowsze. Miały one na celu optymalizację całej linii przyjęć i wydań towaru. Na przyszły rok planowane są dalsze modernizacje, tym razem w zakresie unowocześnienia, automatyzacji i optymalizacji całego obszaru odpowiadającego za serwisowanie deskowań.
W oddziale Pomorze rozpoczęliśmy modernizację części serwisowej. Powstała kolejna, nowa linia, umożliwiająca wygodne i bezpieczne mycie ciśnieniowe deskowań po zwrotach z budów.
Poza tym jesteśmy w trakcie poszukiwań nowych terenów, które mogłyby posłużyć jako kolejne bazy sprzętowe w południowej części naszego kraju, i mam nadzieję, że w przyszłym roku coś się konkretnego w tej sprawie zadzieje.
Przyszły rok i kolejne lata to zawsze w jakimś stopniu niewiadoma, na którą staramy się być przygotowani, konstruując scenariusze rozwoju przyszłych wydarzeń na rynkach lokalnych, krajowych, ale również monitorując reakcję tych rynków na wydarzenia na arenie międzynarodowej, gdzie ostatnio dużo się dzieje. Jesteśmy raczej spokojni i nawet zapowiadane na drugą połowę roku spowolnienie i związany z nim spadek obrotów powinniśmy nadrobić dużym potencjałem sprzętu własnego oraz relacjami ze stałymi klientami.
Krystian Szczęsny
Prezes Zarządu Zbych-Pol & Mobet
Rok 2024 był dla nas czasem ogromnych wyzwań, z których wyszliśmy obronną ręką.
Pomimo niesprzyjającej koniunktury rynkowej dla branży prefabrykacji jako firma odnotowaliśmy znaczący wzrost przychodów w stosunku do roku poprzedniego. Osiągnięte przez nas wyniki podkreślają naszą stabilność oraz zdolność do dalszego rozwoju.
Rok ten jest też dla nas szczególny ze względu na planowane zmiany w kilku obszarach naszej działalności. Wraz ze zmianą na stanowisku Prezesa Zarządu firmy Zbych-Pol & Mobet przyszła także planowana zmiana naszej strategii na kolejne miesiące i lata. Intensyfikujemy działania w budownictwie mieszkaniowym, które staje się coraz istotniejszym segmentem obok kluczowego dla nas w dalszej perspektywie budownictwa przemysłowego. Celem tych działań jest uzyskanie komfortu w procesie planowania produkcji i zapełniania naszych mocy produkcyjnych.
W bieżącym roku nie brakowało nam też sukcesów, a niewątpliwie najpoważniejszym było wyprodukowanie w naszej hali największego w Polsce sprężonego elementu mostowego MGT40, co stanowi przełomowy moment w naszej działalności.
Patrzymy z optymizmem w rok 2025, podążając wraz ze słowami naszego motta: „Budujemy przyszłość pełną możliwości”. Branża prefabrykacji dynamicznie się zmienia, a my chcemy nie tylko nadążać za tymi zmianami, ale także je kreować. Ważne, abyśmy, jako firma rodzinna, potrafili zachować równowagę pomiędzy tradycją a innowacją, korzystając z naszych mocnych fundamentów, ale jednocześnie stale szukając nowych, nowoczesnych rozwiązań. Największym wyzwaniem dla mnie, a także dla naszej firmy, będą dalsze wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i automatyzacja.
Rafał Palacz
Prezes Zarządu PAL-GAZ Palacz Sp. z o.o. Sp.k.
Rok 2024 należał, podobnie zresztą jak kilka poprzednich, do lat pełnych wyzwań i sukcesów realizacyjnych.
Z jednej strony doświadczyliśmy konsekwencji hamowania rynku, co odczuli zapewne, w mniejszym lub większym stopniu, wszyscy uczestnicy procesu budowlanego. Z drugiej strony bezustannie mamy do czynienia ze zjawiskiem budowania pokaźnych obiektów przemysłowych czy logistycznych. Przykładowo mieliśmy przyjemność pobić kolejny rekord pod względem powierzchni realizowanych równocześnie w jednej lokalizacji – na budowach w Kątach Wrocławskich łącznie zrealizowaliśmy ok. 200 000 mkw. powierzchni posadzek w bardzo krótkim czasie.
Niezwykle ważnym krokiem było podjęcie decyzji o dywersyfikacji oferowanych usług – zaproponowaliśmy użytkownikowi kompleksową realizację podłóg przemysłowych w zakresie posadzek oraz podbudów, a także towarzyszących robót ziemnych i drogowych. Pozytywny feedback, jaki otrzymujemy od naszych klientów, utwierdza nas w przekonaniu, że podjęliśmy dobrą decyzję, która będzie miała kluczowe znaczenie w dalszym rozwoju naszej firmy.
Korzystając z okazji, chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym partnerom biznesowym – klientom, dostawcom i producentom materiałów budowlanych – za kolejny wspólnie przebyty rok i życzyć wszystkiego, co najlepsze, w nadchodzącym 2025 r.