Home Biznes i Ludzie STAWIAMY NA CZTERY OBSZARY ROZWOJU
STAWIAMY NA CZTERY OBSZARY ROZWOJU
0

STAWIAMY NA CZTERY OBSZARY ROZWOJU

0
0

Rozmowa z Markiem Dzikiewiczem, Prezesem Zarządu Balex Metal

Grzegorz Przepiórka: Biorąc pod uwagę, że cały czas jesteśmy w trakcie pandemii, nie sposób od niej nie zacząć. Jaki wpływ miała i ma na kondycję Balex Metal oraz jak sobie
z nią radzicie?

Marek Dzikiewicz: Czas pandemii to nieustający egzamin z zachowania realizacji zamówień klientów i zapewnienia bezpieczeństwa naszym pracownikom. To sprawdzian, który, w moim poczuciu, zdaliśmy celująco. To również okres wyznaczenia oraz realizacji ambitnych celów proklimatycznych i wprowadzenia zasad zgodności ISO 9001:2015. Wreszcie to etap, w którym intensywnie pracujemy nad rozwojem oferty produktów oraz usług, zarówno w obszarze budownictwa mieszkaniowego, jak i przemysłowego.

Realizujemy to wszystko, kierując się ideą „budowania razem”, czyli partnerstwa polegającego na bliskiej współpracy, w której klient, wykonawca, dekarz, monter czy dystrybutor współtworzą produkty, będąc jednocześnie ich odbiorcami. Przykładowo dekarze uczestniczą w rozwoju naszych systemów rynnowych, pokryć dachowych, obróbek i pozostałych elementów systemu dachowego, co sprawia, że są łatwe w montażu oraz zawierają unikatowe, często innowacyjne rozwiązania.

Nie boimy się dyskusji na linii firma–klient, a wręcz do niej zachęcamy poprzez prowadzone rokrocznie badanie poziomu satysfakcji klienta NPS. Jest to jedno z narzędzi komunikacji z rynkiem, które przynosi ważne dla nas informacje zwrotne. Wyniki tego badania dokładnie analizujemy i większą część uwag, które otrzymujemy, zamieniamy w konkretne działania zmieniające wewnętrzne procesy w naszej organizacji. Mimo 30letniej obecności na rynku i umiejętności tworzenia oraz zarządzania relacjami z partnerami wiemy, że ciągły dialog, rozwój, doskonalenie naszej oferty i serwisu są kluczowe dla kolejnych udanych lat.

G.P.: No właśnie, mija 30 lat od założenia firmy. Jak przez ten czas zmieniał się, ewoluował Balex Metal?

M.D.: Trzy dekady naszej działalności potwierdzają jedno. Rozwijamy się. Potrafimy racjonalnie działać na zmiennym rynku, poszerzać gamę produktów i przede wszystkim stawać się coraz lepszym partnerem dla naszych klientów. Czas zaowocował tym, że mamy dziś możliwość zaoferowania unikalnej oferty produktów komplementarnych do rynku budownictwa przemysłowego, mieszkaniowego i rolniczego. Nasza oferta obejmuje systemy pokryć dachowych, ściennych oraz szeroką gamę produktów termoizolacyjnych. Uzupełniają ją obróbki, akcesoria montażowe, komunikacja dachowa i wiele innych elementów.

G.P.: Nie omówimy wszystkich momentów zwrotnych z bogatej biografii Balex Metal. Może zatem zapytam, co wskazałby Pan jako kamień milowy w najnowszej historii firmy?

M.D.: Z pewnością przełomowym momentem w naszej historii był rok 2018, kiedy Balex stał się częścią Grupy Kingspan, globalnego lidera w produkcji płyt warstwowych i izolacyjnych. Wspominam ten czas bardzo dobrze, bo wiązał się i nadal wiąże dla nas, jako organizacji, z możliwością wyznaczenia nowych poziomów rozwoju. Był też okresem wsparcia nas we wszystkich aspektach i czerpania z niedostępnych do tej pory zasobów wiedzy oraz doświadczenia. Jednym słowem czujemy się częścią dużej rodziny. To był także moment, w którym stanąłem na czele Balex Metal, pełniąc wcześniej przez wiele lat funkcję członka Zarządu.

Podsumowując, cztery ostatnie lata oceniam jako czas bardzo intensywnej rozbudowy zarówno gamy produktowej, jak i zdolności produkcyjnych, ale także wprowadzania innych zmian, w tym również, a może szczególnie, w zakresie jakości naszego serwisu.

G.P.: Jakie inwestycje są zatem dzisiaj priorytetem dla Waszego przedsiębiorstwa?

M.D.: Skupiamy się na czterech obszarach. Należą do nich: rozwój produktów; doskonalenie doświadczenia zakupu przez klientów; wdrażanie szeroko zakrojonego systemu zarządzania zgodnością; realizacja wyznaczonych celów programu zrównoważonego rozwoju Planet Passionate.

Obecna oferta Balex daje klientowi możliwość kompleksowej realizacji, zaczynając od poszycia dachowego poprzez izolację całego budynku, mówiąc prościej: od kalenicy aż po fundamenty i posadzkę na gruncie. Jesteśmy wszechstronnym producentem – wytwarzamy płyty warstwowe z rdzeniem przede wszystkim PIR, ale również z wełny mineralnej w niezwykle szerokim zakresie dostępnych powłok, kolorystyki oraz profilacji okładzin stalowych, a także płyt specjalistycznych, jak płyta połówkowa PIR Alu do szybkiej termomodernizacji starszych obiektów czy PIR Fiberglass do zastosowań w obiektach rolniczych. Oferujemy również całe spektrum produktów pokryciowych – blachodachówki, panele na rąbek, blachy trapezowe, obróbki blacharskie, orynnowanie Zenit, komunikację dachową i dziesiątki pozycji galanterii dachowej oraz elewacyjnej.

G.P.: Produktowy progres oznacza też z pewnością nowości. Co nowego pojawiło się na półce Balex Metal?

M.D.: W zakresie rozwoju produktów naszym priorytetem jest to, aby tworzyć rozwiązania komplementarne i innowacyjne. Dlatego w ubiegłym roku wprowadziliśmy do oferty płytę łupkową, nowy system panelu na rąbek Elegant 2.0, zainwestowaliśmy w nowe grubości płyt warstwowych, pokazaliśmy światu nową płytę PIR Light oraz płyty warstwowe z alternatywnymi okładzinami wewnętrznymi czy płytę termoizolacyjną Thermano Floor. Rozwiązania termoizolacyjne i ich rozwój to nasze stałe wyzwanie. 10 lat temu jako pierwsi na krajowym rynku rozpoczęliśmy produkcję innowacyjnej płyty poliuretanowej Thermano w sztywnych okładzinach. Nasi partnerzy do dziś podkreślają, że nasze rozwiązanie wyznaczyło nowe standardy na rynku termoizolacji w Polsce. Ta grupa produktów jest dla nas kluczowa, bo umożliwia maksymalizację efektywności energetycznej budynków, ale także dlatego, że podchodząc odpowiedzialnie do procesu produkcji, zwracamy uwagę na istotny w nim stosunek energii zużytej do tej, którą zaoszczędzimy w procesie eksploatacji.

G.P.: A tego właśnie oczekuje rynek, jak nietrudno się domyślić.

M.D.: Rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa i obecnie jest zauważalna zwiększająca się preferencja tych marek, które oferują produkty energooszczędne oraz ekologiczne. Już dziś najemcy nieruchomości biurowych czy magazynowych, odpowiadając na wymagania swoich interesariuszy, coraz częściej oczekują zrównoważonych rozwiązań na zajmowanych powierzchniach. Oferujemy dzisiaj całą gamę takich produktów: od Thermano Roof zaczynając, po Thermano Floor, Thermano Agro, a wkrótce także płytę kompozytową Thermano Wall zintegrowaną z płytą gipsowo-kartonową do dociepleń od wewnątrz. Wszystkie te produkty, odznaczając się najwyższą efektywnością izolacyjności termicznej, wpływają bezpośrednio na efektywność energetyczną budynków. Wykorzystanie ich w budownictwie to dzisiaj wiele wymiernych korzyści w postaci bezwarunkowej efektywności, odporności na wilgoć, wodę i chemikalia, stałości parametrów w czasie czy dużo lepsze zabezpieczenie przed działaniami gryzoni oraz owadów. Zastosowanie termoizolacji z grupy produktów Thermano to także względy architektoniczne i użytkowe – najwyższa izolacyjność termiczna oznacza niemal dwukrotnie mniejszą grubość izolacji, zatem znacząco mniejszą grubość ścian zewnętrznych oraz lepsze doświetlenie wnętrz pomieszczeń, a w przypadku izolacji wewnętrznych – do 5% większą powierzchnię i kubaturę wewnętrzną. W przypadku dociepleń klatek schodowych w budynkach wielorodzinnych to często jedyny akceptowalny wybór.

G.P.: Jako Grupa Balex stawiacie na zrównoważony rozwój. Jakie założenia realizujecie w tym zakresie?

M.D.: Istnieje związek między działaniami każdej firmy a zmianami, często negatywnymi, jakich dokonuje w środowisku. Mamy tego świadomość, dlatego realizujemy program zrównoważonego rozwoju Planet Passionate, który koncentruje się na czterech obszarach: energia, redukcja emisji dwutlenku węgla, dbałość o zasoby wodne, gospodarka obiegu zamkniętego. Każdy obszar ma wyznaczone cele i kwartalnie podsumowujemy, jaki procent z nich został zrealizowany. Obecnie w ramach grupy Balex inwestujemy w niskoemisyjność oraz zwiększamy udział odnawialnych źródeł energii. Nie zapominamy też o edukacji wewnętrznej i inspirowaniu siebie nawzajem do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne. Prawie stu naszych pracowników przeszło różnego rodzaju szkolenia podnoszące świadomość ekologiczną. Byliśmy m.in. w pobliskim zakładzie zagospodarowującym odpady komunalne, przy okazji ucząc się, czym jest w praktyce gospodarka obiegu zamkniętego. Zmiany trzeba realizować, zaczynając od siebie, dlatego – wymieniając tylko część inicjatyw – zaczynamy wprowadzać do naszej floty samochody z napędem elektrycznym, na dachach naszych fabryk montujemy instalacje wytwarzające energię solarną, a w najbliższym czasie będziemy odzyskiwać do dalszego użycia wodę deszczową z dachów naszych fabryk. To dla nas ważne, dlatego regularnie śledzimy postęp realizacji tych celów.

G.P.: Jak obecnie wygląda mapa operacyjna firmy Balex Metal?

M.D.: Dzisiaj produkujemy nie tylko w Bolszewie, Tomaszowie Mazowieckim, Długołęce, ale także w Żylinie (Słowacja) czy Broceni (Łotwa). Nasze oddziały funkcjonują na Słowacji, w Czechach, na Litwie czy Łotwie. Mamy stałych odbiorców w Niemczech, na Ukrainie i w innych krajach z tego regionu, ale od wielu lat są nimi także kraje skandynawskie, gdzie mamy udokumentowaną wieloletnią obecność. Dostarczamy produkty łącznie do kilkudziesięciu krajów. Systematyczna praca nad skracaniem systemu dostaw to obecny priorytet, dlatego powiększamy sieć oddziałów produkcyjno-sprzedażowych o kilka nowych punktów w Czechach, na Słowacji, Litwie i Łotwie. Pozwoli to nam być bliżej rynku oraz oferować klientom lepszy serwis, w tym dostawy do 48 godzin.

G.P.: A na jakie aspekty szczególnie kładziecie nacisk w realizowanych planach?

M.D.: We wszystkim, co obecnie robimy i nad czym pracujemy, kładziemy nacisk na wiarygodność i bezpieczeństwo pracy z nami. Skupiamy się wobec tego na rozwoju wszystkich systemów zarządzania zgodności, od procesu produkcji zaczynając, na opracowaniu i realizacji zwykłej ulotki marketingowej kończąc. W praktyce wygląda to tak, że zakłady w Bolszewie oraz Tomaszowie Mazowieckim już działają zgodnie z procedurami systemu zarządzania jakością ISO 9001:2015, a kolejne zakłady w Długołęce, Broceni (Łotwa), Zilina (Słowacja) mają obecnie wdrażany ten system. Dodatkowo prowadzimy prace nad implementacją kolejnych systemów zarządzania jakością, tym razem chodzi o ISO 14001 – zarządzanie środowiskiem oraz ISO 45001 – zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy we wszystkich zakładach grupy Balex Metal. Ten rok powinniśmy zakończyć, działając na jednym zintegrowanym systemie zarządzania, który dzięki wzajemnym powiązaniom połączy poszczególne systemy. To jednak nie koniec, bo czeka nas wprowadzenie kolejnych systemów w ramach szeroko zakrojonego programu zapewnienia zgodności z najwyższymi standardami działania.

G.P.: Od wielu lat powtarza się, że Balex Metal to firma z charakterem. Jaki to charakter i czy da się na nim zarobić?

M.D.: Północ kraju, czyli miejsce, gdzie powstała nasza firma, z pewnością wpłynęła na wspomniany charakter. Dla nas oznacza zrozumienie, że przy projektowaniu i produkcji nie ma kompromisów, bo tych trudne warunki atmosferyczne nie wybaczają. Patrząc na średnią prędkość wiatru na wybrzeżu, ich porywistość, agresywne środowisko przy pasie nadbrzeżnym, ilość opadów deszczu oraz śniegu, dużą amplitudę temperatur w okresie w zasadzie całego roku, możemy powiedzieć, że o wytrzymałości materiałów budowlanych wiemy wiele. Nasz region jest znakomitym poligonem doświadczalnym dla badania trwałości i wytrzymałości, nie tylko w kontekście wytwarzanych produktów. Także w prowadzeniu biznesu, który, jak wiadomo, wymaga odważnych decyzji. To się jednak przede wszystkim przekłada na poczucie bezpieczeństwa klientów oraz gwarancję otrzymania sprawdzonego produktu, dla partnerów na długotrwałe relacje, w których są dla nas najważniejsi i mogą na nas liczyć, a dla pracowników oznacza stabilne, rozwojowe miejsce pracy. W tym mieści się także szacunek dla natury, wobec której wszyscy jesteśmy równi, a która obecnie wymaga od nas pomocy. W skrócie tak rozumiemy ten nasz charakter, który z pewnością jest pomocny w prowadzeniu biznesu. Może najlepszym podsumowaniem niech będzie, że rok 2021 zamknęliśmy osiągając rekordowe wyniki na wielu płaszczyznach.


Zdjęcia: Balex Metal

open