1. Home
  2. Biznes i Ludzie
  3. ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO A CYFRYZACJA
ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO A CYFRYZACJA
0

ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO A CYFRYZACJA

0

Projektowanie, realizacja i eksploatacja obiektów budowlanych zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju to dziś konieczność. Wynika to zarówno z rosnącej świadomości inwestorów, jak i z zaostrzających się wymagań regulacyjnych. Rozwój technologii BIM i postępująca cyfryzacja budownictwa przynoszą wiele korzyści wspierających zrównoważony rozwój i strategię ESG firm budowlanych.

Obecnie dostęp do informacji jest większy niż kiedykolwiek. Sztuką nie jest samo uzyskanie informacji, a jej weryfikacja i odróżnienie informacji prawdziwych od fake newsów. Podobnie chaos informacyjny potrafi utrudnić pracę projektantom i inżynierom budowy. Sedno wdrażania BIM stanowi zapewnienie uczestnikom procesu dostępu do aktualnych informacji – nie tylko dotyczących modelu 3D, ale także innych danych i procesów. W tym pomocne staje się wdrożenie platformy CDE (ang. common data environment), takiej jak Autodesk Construction Cloud. Przechowywanie aktualnej dokumentacji w wersji cyfrowej w sposób znany zainteresowanym uczestnikom procesu niesie za sobą szereg korzyści w kontekście zrównoważonego rozwoju. Obok oszczędności czasu możemy zminimalizować liczbę wymienianych maili, telefonów, a często również spotkań koordynacyjnych, na których jeszcze kilka lat temu powszechnie posiłkowano się dokumentacją drukowaną. Przekłada się to na korzyści środowiskowe, takie jak oszczędność papieru i redukcja emisji związanych z częstymi podróżami.

Analizy na podstawie modelu wspierające decyzje projektowe
Technologia BIM pozwala podejmować już na wczesnym etapie projektowania kluczowe decyzje, które wpływają na późniejsze funkcjonowanie budynku.

Jednym z rozwiązań umożliwiających analizę budynku już na etapie koncepcji bryłowej jest Autodesk Forma. Program pozwala na usytuowanie projektowanego budynku w rzeczywistym otoczeniu, opierając się na ogólnodostępnych lub zaimportowanych przez użytkownika mapach terenu. Poprzez dostępne analizy pomaga oszacować wpływ kształtu budynku i jego położenia na takie elementy jak nasłonecznienie i możliwość wykorzystania energii słonecznej, natężenie hałasu, a także – po uzupełnieniu danych materiałowych – wielkość wbudowanego śladu węglowego (zakresy A1–A3). Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązań możemy mówić o budownictwie zrównoważonym już od fazy koncepcji. Ekologiczność budynku wyraża się tym samym w realnym doborze jego bryły i usytuowania tak, by zapotrzebowanie na energię użytkową w fazie eksploatacji było jak najniższe (optymalizacja pod względem zysków ciepła od nasłonecznienia), a także we wstępnym doborze najistotniejszych materiałów pod kątem śladu węglowego na wczesnym etapie (co może determinować np. wybór typu konstrukcji). Analizy w Autodesk Forma, typowe dla etapu koncepcyjnego, charakteryzują się niższą dokładnością. Dzięki temu przeprowadzane są niezwykle szybko i z powodzeniem mogą być wykorzystywane do porównania kilku rozważanych wariantów budynku.

Kolejnym rozwiązaniem firmy Autodesk służącym do przeprowadzania analiz na podstawie modelu jest Insight. Aplikacja, w przeciwieństwie do Autodesk Forma, wymaga utworzenia modelu analitycznego w programie Revit. Insight, obok innych analiz, jak np. oświetlenia dziennego, pozwala także na szacowanie wbudowanego śladu węglowego w zakresach A1–A3. Będzie to jednak analiza dokładniejsza niż w przypadku Formy dzięki dostępowi do danych materiałowych z bazy EC3 i możliwości wprowadzenia własnych danych. Dodatkowo Autodesk Insight pozwala na oszacowanie zapotrzebowania budynku na energię użytkową poprzez utworzenie energetycznego modelu analitycznego. Narzędzie pomaga podejmować decyzje dotyczące np. rodzaju zastosowanego oszklenia czy systemów zacieniających, dzięki czemu realnie wspiera zrównoważone budownictwo.

Mówiąc o modelowaniu energetycznym i analizach śladu węglowego nie sposób nie wspomnieć o innych narzędziach, z którymi z powodzeniem współpracują modele stworzone w Autodesk Revit. Warto tu przywołać takie aplikacje jak tallyCAT czy One Click LCA (który pozwala na analizę śladu węglowego w całym cyklu życia budynku, w zakresach A1–D).

Certyfikaty zrównoważonego budownictwa a cyfryzacja
Certyfikacja wielokryterialna obiektów budowlanych, np. według najpopularniejszych w Polsce systemów BREEAM czy LEED, stanowi istotny aspekt budownictwa zrównoważonego. Wdrożenie BIM w fazie projektowania i realizacji budynku wspiera proces certyfikacji.

Odpowiednio sparametryzowany model ułatwia przeprowadzenie wymaganych analiz, takich jak symulacje energetyczne, LCA czy analiza komfortu cieplnego. Ponadto BIM usprawnia zbieranie i organizowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu BREEAM. Model BIM może zawierać wszystkie wymagane dane, co przyspiesza proces przygotowania materiałów. Ważnym elementem jest też podniesienie poziomu współpracy pomiędzy konsultantami i różnymi zespołami projektowymi, np. przez odpowiednie wdrożenie platformy CDE Autodesk Construction Cloud. Dzięki temu wszystkie aspekty zrównoważonego rozwoju są brane pod uwagę w procesie projektowania.

Usprawnienie zarządzania zasobami na etapie budowy
Cyfryzacja wspiera podejmowanie świadomych decyzji na etapie projektowym, jednak również na etapie wykonawstwa ma ogromne znaczenie. Dzięki właściwie przygotowanym modelom BIM możliwe są poprawne wygenerowanie zestawień czy prefabrykacja systemów. Przekłada się to na mniejszą ilość odpadów powstających w procesie budowlanym. Dodatkowo poprawnie przygotowany model 3D pozwala na usprawnienie procesu wykonawstwa i uniknięcie błędów, co przynosi oszczędność zasobów, zarówno ludzkich, czasowych, jak i materiałowych. Cyfrowe rozwiązania pomagają również w optymalizacji procesów transportowych i logistycznych, co przekłada się na mniejsze zużycie paliw i emisję CO2.

Cyfrowy bliźniak a budownictwo zrównoważone
Nie sposób pominąć korzyści dotyczących zrównoważonego budownictwa na etapie użytkowania obiektu. Cyfryzacja umożliwia zdalne monitorowanie budynków i ich systemów, co pozwala na szybsze wykrywanie awarii oraz optymalizację ich działania. Platformą, która wspiera procesy związane z zarządzaniem danymi i informacjami w cyklu życia budynku, jest Autodesk Tandem. Pozwala gromadzić dane projektowe, budowlane i eksploatacyjne w jednym miejscu, ulepszając tym samym procesy zarządzania budynkiem.

Wsparcie strategii i raportowania ESG
W dobie regulacji nakładających na przedsiębiorstwa obowiązek raportowania kwestii ESG cyfryzacja odgrywa ważną rolę poprzez dostarczanie rozwiązań, które mogą znacząco uprościć ten proces. Ponadto wdrożenie BIM w przedsiębiorstwie, obok innych korzyści, jakie przynosi ono dla procesu budowlanego, może też stanowić element strategii ESG firmy. Jako ARKANCE dostarczamy rozwiązania realizujące obydwa wspomniane cele. Wdrażamy platformę CDE Autodesk Construction Cloud, która przez odpowiednie zdefiniowanie procesów może uprościć proces raportowania kwestii środowiskowych w łańcuchu wartości, np. pomiędzy generalnym wykonawcą a zatrudnionymi przez niego podwykonawcami lub dostawcami materiałów. Wspieramy też biura projektowe w efektywnym wykorzystaniu programu Autodesk Revit oraz aplikacji wspierających proces projektowania i podejmowania decyzji na wczesnym etapie koncepcyjnym.

ARKANCE oferuje również rozwiązania dla firm z sektora przemysłowego, a więc m.in. producentów elementów budowlanych. Pomagamy w usprawnieniu pracy, przechowywaniu danych i korzystaniu z nich poprzez wdrożenia systemów PDM (ang. product data management), jak Autodesk Vault, oraz PLM (ang. product lifecycle management) – Autodesk Fusion. Dzięki ich zastosowaniu inżynierowie mogą tworzyć bardziej efektywne produkty, które zużywają mniej zasobów oraz generują mniej odpadów.


ARKANCE wspiera firmy we wdrażaniu technologii BIM na drodze do zrównoważonego budownictwa. Do każdego wdrożenia podchodzimy indywidualnie, dlatego jeśli chcesz wiedzieć, jak możemy pomóc Twojej firmie, nie czekaj – skontaktuj się z nami.