1. Home
  2. Materiały i Technologie
  3. KOMPETENCJE NA WAGĘ ZŁOTA
KOMPETENCJE NA WAGĘ ZŁOTA

KOMPETENCJE NA WAGĘ ZŁOTA

0

Wysoka efektywność energetyczna budynków stała się kluczowym wymogiem w budownictwie – od tego, z wielu względów, nie ma już odwrotu. Powstaje coraz więcej budynków pasywnych, zeroenergetycznych oraz komponentów, urządzeń i systemów stworzonych z myślą o takich obiektach, a rynek już teraz potrzebuje we wszystkich obszarach specjalistów z tego zakresu.

Interdyscyplinarna wiedza z zakresu projektowania, doradztwa, realizacji, nadzoru nowych budynków pasywnych, zeroenergetycznych i ich instalacji oraz modernizacji starych obiektów do najwyższych standardów energetycznych to jedno z kluczowych, niezbędnych dziś narzędzi. Te nowe kompetencje umożliwiają zbudowanie przewagi konkurencyjnej, a w wymiarze jednostki pozwalają umocnić własną atrakcyjność i pozycję na rynku pracy – także za granicą. Dadzą większe możliwości i nowe źródła dochodu.

Potencjał sektora budynków modernizowanych
Do 2030 r. zmodernizowanych do wysokich standardów energetycznych ma zostać 2,36 mln budynków, co oznacza tempo na poziomie 236 tys. obiektów rocznie tylko w latach 2020–2030.

To olbrzymi sektor do zagospodarowania i możliwe źródło dochodu dla firm świadczących w tym zakresie wyspecjalizowane usługi projektowe, wykonawcze, nadzorcze czy produkujących odpowiednie komponenty, urządzenia, oraz zapewniających usługi doradcze w zakresie finansowania inwestycji. Jednak podstawą świadomej obsługi tej części rynku jest biegła interdyscyplinarna znajomość funkcjonowania budynków w najwyższych standardach energetycznych.

Kluczowe staje się nie tylko śledzenie najnowszych trendów i technologii w zakresie efektywności energetycznej dla nowych i modernizowanych budynków, ale także inwestowanie w rozwój kompetencji i certyfikację specjalistów.

Bezcenne kompetencje
W obliczu trwających i nadchodzących zmian dotyczących wysokiej efektywności energetycznej budynków znacząco rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru. Projektowanie, realizację i nadzór nowych budynków zeroenergetycznych, pasywnych czy wysoce energooszczędnych oraz modernizację starych obiektów i ich instalacji do najwyższych standardów energetycznych przeprowadza się inaczej, niż znamy to z „tradycyjnego budownictwa”. W związku z tym w interesie wszystkich uczestników procesu budowy oraz przedstawicieli sektorów powiązanych są rozwijanie interdyscyplinarnej wiedzy, stanowiącej fundament posiadanych kompetencji, oraz adaptacja do nowych technologii i wymagań rynkowych.

Przedsiębiorstwa inwestujące w rozwój wiedzy pracowników należą do najbardziej konkurencyjnych!
Do niedawna olbrzymim problemem na polskim rynku było znalezienie ekspertów z niezbędną, zweryfikowaną, interdyscyplinarną wiedzą w zakresie projektowania, realizacji i nadzoru budynków czy modernizacji obiektów do najwyższych standardów energetycznych.

Nie wiedziano, gdzie ich szukać ani według jakich kryteriów ocenić poziom ich wiedzy.

To uległo zmianie – istnieje w Polsce takie miejsce, w którym można ich znaleźć.

W marcu 2022 r. uruchomiliśmy na stronie Akademii Zdrowego Budownictwa listę Mistrzów Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego.

Warto wspomnieć, że mówimy tu o liście profesjonalistów branży budowlanej i sektorów powiązanych, którzy ukończyli międzynarodowe programy szkoleniowe, będące wypadkową ponad 35 lat doświadczeń fizyków budowli, projektantów, wykonawców oraz inżynierów budownictwa Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt, w którym opracowano standard budynku pasywnego.

Potwierdzeniem zdobytych kompetencji przez uczestników naszych programów szkoleniowych jest międzynarodowy egzamin – rozpoznawany i uznawany na całym świecie, który odbywa się 2 razy do roku w akredytowanych jednostkach szkoleniowych Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt. W Polsce za edukację i międzynarodowe egzaminy odpowiada Akademia Zdrowego Budownictwa.

tags: