Przenośne oświetlenie niezbędne każdemu profesjonaliście
Wydajność pracy i jej dokładność zależą od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest prawidłowe oświetlenie. Przyglądamy się rozwiązaniom dostępnym na rynku oraz wyjaśniamy jak dobrać właściwe lampy do pracy w pomieszczeniach oraz poza nimi.
Odpowiednie przygotowanie do działań to już połowa sukcesu. Mowa nie tylko o narzędziach czy stroju ochronnym, ale też o stanowisku pracy. Jednym z ważniejszych aspektów jest jego właściwe oświetlenie. Problem ten uwypukla się szczególnie wyraźnie zimą, gdy słońce jest nisko nad horyzontem, dni są krótkie, a niebo częstokroć zachmurzone. W tym okresie trudno liczyć na naturalne światło dzienne, więc tym bardziej trzeba się posiłkować sztucznymi zamiennikami. To dotyczy w równym stopniu osób pracujących w warsztacie, w obiekcie klienta, w magazynie czy pod gołym niebem.
Jak wybierać lampy?
Dobranie odpowiedniego urządzenia zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, ale przede wszystkim od rodzaju i miejsca wykonywanych czynności. Szukając lampy, zwróćmy uwagę na jej charakterystykę. Oświetlenie LED wypiera już tradycyjne żarówki, dlatego większą uwagę przywiązujmy do ilości lumenów, które sprzęt zapewnia, a nie do mocy wyrażonej w watach. W lumenach mierzy się strumień światła, więc upraszczając – im jest ich więcej, tym więcej światła wyemituje urządzenie.
– Innymi ważnymi parametrami pomagającymi wybrać właściwe oświetlenie są również zasięg świecenia wyrażany w metrach, czas pracy oraz temperatura barwowa. Ten ostatni współczynnik podaje się w kelwinach. Im jest wyższy, tym biel wydaje się być zimniejsza. Z kolei przy niższych wartościach światło jest cieplejsze i zbliżone do żółtego odcienia koloru białego – tłumaczy Piotr Zajkowski, Product Manager Würth Polska.Niemniej istotnym aspektem jest sposób zasilania lampy. Tutaj trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy urządzenie będzie zwykle stało w jednym miejscu, a w związku z tym kabel nie stanowi problemu, czy też potrzebujemy oświetlenia bezprzewodowego, które pozwoli na łatwe przemieszczanie się. W przypadku oświetlenia bezprzewodowego dostępne są urządzenia zasilane bateriami lub akumulatorami. To drugie rozwiązanie wykorzystuje ładowarkę tradycyjną lub bezprzewodową.
Lampy czołowe
Nosi się je bezpośrednio na głowie, czapce lub kasku. W ich przypadku, poza mocą świecenia, szczególnie istotny jest ciężar oraz wygodne mocowanie opaski zaciskowej. Najważniejszą zaletą lampy czołowej jest oświetlanie miejsca, gdzie pada wzrok użytkownika. Daje to wolne dłonie do pracy, a jednoczenie światło podąża w wymaganym kierunku. Takie urządzenia zwykle charakteryzują się lekkością oraz możliwością ogniskowania strumienia świetlnego. Występują z wbudowanymi akumulatorami do wielokrotnego ładowania, co czyni je bardzo uniwersalnymi lub są zasilane bateriami zewnętrznymi. Ten drugi typ lamp ma także swoje zalety. Jest to szczególnie widoczne, gdy nie ma dostępu do prądu, a energia zostanie wyczerpana. Wtedy wystarczy po prostu wymienić baterie. W lampach ładowanych z sieci, trzeba odczekać czasem kilka godzin na naładowanie, nie mówiąc już o warunkach, w których nie ma dostępu do zasilania.
Latarki kieszonkowe
To druga grupa przenośnych lamp roboczych. Cieszą się popularnością wśród fachowców, którzy muszą się przemieszczać, chcą skierować strumień światła w dane miejsce i wymagają latarki niewielkich rozmiarów. W związku z tym, że służą przede wszystkim do noszenia ze sobą, powinny być lekkie, pozwalać na pewny chwyt dzięki antypoślizgowej obudowie oraz cechować się odpornością na zabrudzenia. Podobnie jak niektóre czołówki, część latarek umożliwia regulację poziomu światła oraz, jeśli są ładowane za pomocą akumulatora, wskazanie stanu naładowania za pomocą diod. Latarki kieszonkowe zwykle zasilane są bateriami zewnętrznymi, co czyni je bardzo wygodnymi urządzeniami podczas prac na zewnątrz bez dostępu do prądu. Różnorodność rozmiarów od małych do naprawdę dużych i mocnych daje szeroki wybór każdemu użytkownikowi.
Lampy ręczne
To urządzenia najbardziej uniwersalne. W zależności od budowy i potrzeb użytkownika mogą być stawiane, trzymane w dłoni lub wieszane. Sprawdzają się tam, gdzie niezbędne jest dodatkowe i stabilne źródło światła, które jednocześnie można szybko i wygodnie przenieść w inne miejsce lub trzymać w ręku w roli latarki. Wielofunkcyjne egzemplarze są wyposażone w silny magnes u podstawy służący do stabilnego przymocowania czy też hak umożliwiający zawieszenie. Wybór lamp warsztatowych jest bardzo duży. Znajdziemy tu przede wszystkim urządzenia akumulatorowe, które są najbardziej wygodne w użyciu. Na rynku dostępne są również lampy zasilane z sieci, mające swoje zastosowanie, gdy potrzebny jest bardzo duży strumień światła przez długi czas. Urządzenie akumulatorowe można wykorzystać w warsztacie, gdzie łatwo je ładować lub nawet doładowywać na bieżąco za pomocą stacji bezprzewodowej. Oświetlenie zasilane prądem 230 V częściej sprawdzą się na budowie i na zewnątrz budynku, szczególnie w porze jesiennej lub zimą, gdy trudno liczyć na silne światło dzienne.
Stawiane lampy robocze
Warto zwrócić uwagę na przenośne lampy, które ustawia się w pomieszczeniach lub poza nimi. To produkty cechujące się większą mocą i silniejszym strumieniem światła (nawet kilka tysięcy lumenów), niż ich przeznaczone do użytkowania w ruchu odpowiedniki. Dzięki stojakowi można je ustawić w pożądanej pozycji, tak aby szeroko oświetlały stanowisko pracy.
– Bardzo często jeden rodzaj lampy nie wystarczy do efektywnej pracy. Na dobre wyposażenie warsztatu składa się nie tylko komplet śrubokrętów, kluczy i mierników, potrzebne jest również kilka specjalistycznych lamp różnego rodzaju. Z naszych doświadczeń wynika, że profesjonaliści ze względu na ogromną różnorodność potrzeb poszukują dostawców zapewniających jak najszerszą ofertę oświetlenia – mówi Piotr Zajkowski z Würth Polska.