Home Materiały i Technologie Jak zbudować kanały wentylacyjne przy pomocy elementów silikatowych?
Jak zbudować kanały wentylacyjne przy pomocy elementów silikatowych?
0

Jak zbudować kanały wentylacyjne przy pomocy elementów silikatowych?

0
0

Bloczki silikatowe Silikat PW z oferty H+H to prosty sposób na budowę równych i wytrzymałych kanałów wentylacyjnych. Dzięki właściwościom wyrobów wapienno-piaskowych, przewody te będą odporne na zawilgocenie i rozwój mikroorganizmów. Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu tego typu elementów tak, by kanały były szczelne i drożne, podpowiada Robert Janiak, Product Manager z firmy  H+H.

Wentylacja grawitacyjna to wciąż najpopularniejsza metoda wentylowania budynków mieszkalnych. Podstawowym elementem, decydującym o sprawności tego systemu, są kanały, które odpowiadają za odprowadzenie zużytego powietrza na zewnątrz. Wszelkie zakłócenia tego procesu mogą skutkować poważnymi konsekwencjami – nie tylko utrzymywaniem się nieprzyjemnych zapachów, ale też niebezpiecznym dla zdrowia obniżeniem ilości tlenu w pomieszczeniach. Zagrożona jest wówczas także konstrukcja budynku, ponieważ utrzymująca się we wnętrzach nadmierna wilgoć wnika w mury, powodując ich powolną destrukcję. Drożność kanałów wentylacji grawitacyjnej jest zatem niezmiernie ważna.

Odporne na wilgoć i wytrzymałe

Bloczek Silikat PW od firmy H+H to gotowe rozwiązanie, które pozwala w szybki sposób na budowanie równych i szczelnych kanałów wentylacyjnych.

Łatwa budowa z gotowych elementów

Bloczki silikatowe, ze względu na swoje właściwości, doskonale nadają się do budowy kanałów wentylacyjnych. Przede wszystkim charakteryzują się niską nasiąkliwością (nie większą niż 16%), co zabezpiecza przewód przed nadmierną akumulacją wilgoci zawartej
w transportowanym powietrzu  –
wyjaśnia Robert Janiak
z firmy H+H. Co więcej, zasadowy odczyn uniemożliwia rozwój mikroorganizmów, takich jak pleśnie, grzyby czy bakterie. Dzięki dużej gęstości, wyroby wapienno-piaskowe są bardzo wytrzymałe. Wykonane z nich kanały będą więc trwałe i odporne na uszkodzenia. Wysoka izolacyjność akustyczna ogranicza z kolei słyszalność szumów. Warto też podkreślić, że silikaty bardzo dobrze akumulują ciepło. Mogą zatrzymywać w sobie ciepło pobrane z ogrzanego, usuwanego powietrza, zmniejszając straty termiczne budynku.

W Systemie Budowy H+H znaleźć można specjalny element przeznaczony do budowy kanałów wentylacyjnych. Bloczek Silikat PW o wymiarach 240 x 250 x 220 mm ma gładkie powierzchnie boczne i gotowy otwór o średnicy 16 cm. Może być stosowany w ścianach o grubości 24 lub 25 cm. Dzięki dużej dokładności wymiarowej bez trudu zbudujemy równy przewód, bez jakichkolwiek defektów mogących zakłócać przepływ powietrza. Aby kanały były szczelne, należy starannie wypełnić wszystkie spoiny. Szczególnie ważne jest to w przypadku umieszczenia obok siebie kilku kanałów, gdyż niewypełnione przestrzenie mogłyby prowadzić do powstawania tzw. przedmuchów – tłumaczy ekspert firmy H+H. Do tego celu można użyć zarówno zaprawy tradycyjnej, jak i klejowej, którą nakłada się cienką warstwą. Pionowe kanały należy połączyć z sąsiednim murem za pomocą kotew.

Dzięki specjalnym bloczkom H+H Silikat PW kanały wentylacyjne wznosi się w błyskawicznym tempie. Łatwość murowania z tych elementów nie tylko przyspiesza prace, ale też ogranicza ryzyko błędów wykonawczych, co w przypadku takich konstrukcji jest niezwykle ważne.            


Fot. H+H Polska

open