1. Home
  2. Biznes i Ludzie
  3. NAUKA I INNOWACJE W BUDOWNICTWIE
NAUKA I INNOWACJE W BUDOWNICTWIE
0

NAUKA I INNOWACJE W BUDOWNICTWIE

0

Firmy z branży budowlanej, aby wieść prym na rynku, prowadzą samodzielne badania i opracowują technologie, aby wprowadzać na rynek nowe produkty czy rozwiązania. Koniec roku to idealny moment, aby zapytać przedstawicieli branży o wprowadzone w ostatnim czasie ciekawe wdrożenia, innowacje w inwestycjach, a także największe osiągnięcia naukowe w budownictwie.

Olga Zajączkowska, Dyrektor ds. Rozwoju Produktu Selena SA

Współpraca nauki i biznesu to wielowątkowe zagadnienie. Idea kooperacji jest, w mojej opinii, jak najbardziej słuszna oraz warta wspierania. W sektorze budownictwa, w którym działa Selena SA, to przede wszystkim skupienie się na innowacjach w „budownictwie przyszłości”, z dużym naciskiem na jego ekologiczność. Połączenie teoretycznej wiedzy naukowej z praktyką, wspartą przez biznes, przynosi doskonałe efekty. Można wśród nich wymienić: energooszczędność, materiały smart i interaktywne czy możliwość recyklingu oraz ponownego wytworzenia produktu o równie dobrych parametrach, a tym samym dostosowanych do zmieniających się norm czy przepisów. Intensywnie działamy we wszystkich tych obszarach, budując swoją przewagę konkurencyjną, a także wykorzystując współczesne osiągnięcia naukowe, by dostarczać jeszcze lepsze i bardziej ekologiczne produkty.


Monika Naczeńska, Marketing Manager rynku fasad, Saint-Gobain Glass

Zrównoważone budownictwo to przyszłość architektury. Zapowiada-na przez Saint-Gobain Glass w lipcu produkcja szkła o obniżonym śladzie węglowym została właśnie uruchomiona na skalę przemysłową a szkło „low-carbon” otrzymało swoją nazwę: ORAÉ®. Jest to wydarzenie istotne zarówno dla branży szklarskiej, jak i całego sektora budowlanego. Do produkcji szkła bazowego ORAÉ® wykorzystujemy 70 proc. stłuczki szklanej, w tym 55 proc. stłuczki zewnętrznej, oraz zieloną energię w całym procesie wytwarzania, dzięki czemu wartość śladu węglowego wynosi 7 kg CO2 eq/m2 (dla ORAÉ® 4 mm), a więc prawie 40 proc. mniej niż dla szkła o tej samej grubości produkowanego dotychczas. W pierwszej kolejności szkło o zredukowanym śladzie węglowym ORAÉ® zostanie zastosowane w linii szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® XTREME, zapewniając redukcję wbudowanego śladu węglowego obiektów oraz komfort termiczny i optymalny dostęp do światła naturalnego (g = 0,33, Lt = 70%, S = 2,12 dla wariantu COOL-LITE® XTREME 70/33 ORAÉ®), co bezpośrednio przyczyni się do ograniczenia emisji gazów  cieplarnianych.


Sebastian Walerysiak, Prezes Zarządu Viessmann

Rok 2022 to okres, w którym wdroży­liśmy wiele innowacyjnych rozwią­zań. To m.in. Viessmann Invisible, czyli system ogrzewania i wentylacji, złożony m.in. z powietrznej pompy ciepła Vitocal 200-S, modułu wen­tylacji z odzyskiem ciepła i wilgo­ci oraz zbiornika c.w.u. – całkowicie ukryty w zabudowie o głębokości za­ledwie 27,5 cm, pozwalający wkom­ponować wysoko efektywny system grzewczy w każdą przestrzeń i za­adaptować pomieszczenie techniczne na miejsce użytkowe. Warto wspo­mnieć o nowoczesnych pompach ciepła serii Vitocal 25x-A i Vitocal 15x-A z temperaturą zasilania +70°C. Na uwagę zasługują także kotły no­wej generacji Vitodens H2 Ready przystosowane do spalania gazu z 20% domieszką wodoru, które za­pewniają płynne przejścia przez pro­ces transformacji energetycznej.


Rafał Kuczyński, Dyrektor Handlowy Blachy Pruszyński

Firma Blachy Pruszyński stara się zniwelować swój ślad węglowy m.in. poprzez przekierowanie części swoich wyrobów do sektora ekowydajnego budownictwa. Przykładem jest chociażby linia produkcyjna jednej ze spółek z Grupy Pruszyński, która wytwarza konstrukcje pod panele fotowoltaiczne najczęściej stosowane na farmach fotowoltaicznych. Po-nadto produkcja płyt warstwowych PIRTECH, z rdzeniem poliuretanowym typu PIR, dokonywana jest metodą ciągłą, na w pełni zautomatyzowanej linii, dostarczonej przez jednego z liderów tej branży – firmę Hennecke (Niemcy). Jako czynnik spieniający stosuje się pentan. W związku z tym proces produkcyjny jest przyjazny dla środowiska, tzn. nieniszczący warstwy ozonowej i niepowodujący efektu cieplarnianego. Wynika z tego, że naszą innowacyjnością jest modyfikacja – przystosowujemy się do panujących warunków i potrzeb klientów, więc również usprawniamy dotychczasowe rozwiązania. Jeden z takich wyrobów stanowi płyta warstwowa z rdzeniem z wełny mineralnej. No-we, udoskonalone płyty PWS2-MW posiadają zamek, który zachowuje odpowiednią izolację na długości całej powierzchni ściany.


Paweł Majchrowski, Kierownik Działu Koordynacji Inwestycji, Ponzio

Naszym priorytetem jest rozwój systemów o przeznaczeniu specjalnym, związanych z kompleksowym zapewnieniem poczucia bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno ochrony przeciwpożarowej, jak i antywłamaniowej. Najnowszym wdrożeniem w tej dziedzinie jest system okien kuloodpornych. Wykorzystując znakomite parametry techniczne oraz uniwersalność systemu antywłamaniowego w klasie RC4, stworzyliśmy jego wariant kuloodporny – te same okna można zastosować jednocześnie jako zabezpieczenie antywłamaniowe oraz kuloodporne w klasach FB4 i FB6, przy użyciu dodatkowych, nie-widocznych wzmocnień oraz wymaganych szyb. To bez wątpienia jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań na rynku europejskim. Co bardzo istotne, ich walorem jest nowoczesny design oraz brak wizualnych różnic w porównaniu z oknem bezklasowym.


Arkadiusz Merchel, Członek Zarządu, Dyrektor Pionu Projektowania Multiconsult Polska

Istnieje potrzeba większej otwartości na innowacje i chęci stosowania nowych rozwiązań, zwłaszcza po stronie publicznych zamawiających. Jako branża widzimy nowe możliwości techniczne, ogromne zalety stosowania BIM w pełnym za-kresie. Jesteśmy gotowi realizować zadania projektowe w modelach przestrzennych, od dłuższego czasu  stosujemy je w naszej firmie w projektach norweskich. Decydujący głos należy jednak do zlecających. Obecnie szeroko stosujemy BIM w inwestycjach przygotowywanych dla CPK. Czas już, by pozo-stali zamawiający zdecydowali się na zmianę sposobu myślenia o projektowaniu i zaczęli się komunikować z projektantami nie rysunkiem płaskim, lecz modelem  przestrzennym.