Home Materiały i Technologie SYSTEMY OKIENNE ALUPLAST W INTERAKTYWNEJ APLIKACJI
SYSTEMY OKIENNE ALUPLAST W INTERAKTYWNEJ APLIKACJI
0

SYSTEMY OKIENNE ALUPLAST W INTERAKTYWNEJ APLIKACJI

0
0

Aplikacja Pasywne 3D jest mobilnym narzędziem edukacyjnym, które w prosty sposób tłumaczy zasady funkcjonowania budynków w standardzie pasywnym. Aplikacja pozwala użytkownikowi na wizualizację modelu 3D rzeczywistego budynku w standardzie pasywnym powstającego na Podkarpaciu. Działa ona samodzielnie lub jako uzupełnienie drukowanego poradnika „Budynki Pasywne”. Dla prezentacji okien pasywnych wykorzystane zostały systemy okienne aluplast serii energeto® 8000.

Rzeczywistość rozszerzona to technologia dynamicznego renderowania interaktywnych obiektów 3D, pozwalająca na zaawansowaną prezentację multimedialną różnego rodzaju treści. Zjawisko rzeczywistości rozszerzonej polega na tym, że aplikacja mobilna uruchamia kamerę smartfonu/tabletu. Po jej skierowaniu na okładkę i strony publikacji, pozwala to urządzeniu na wirtualne osadzenie interaktywnych treści w fizycznej przestrzeni. W ten sposób osiąga się efekt nieosiągalny innymi sposobami – wysoce wydajne i bardzo atrakcyjne zobrazowanie za pomocą wirtualnej makiety zasady działania budynku pasywnego oraz stosowanych w nim materiałów, komponentów i technologii.

Rys. 1, 2: Okładka Poradnika „Budynki Pasywne” staje się podstawą wirtualnego modelu budynku pasywnego. Obracając/przybliżając książkę czytelnik może poznawać budynek z różnych perspektyw.

Aplikacja pozwala by w interaktywny sposób poznawało się zasady i technologie stosowane w standardzie pasywnym. Użytkownicy Pasywne3D mogą zmieniać poszczególne parametry wirtualnego budynku i obserwować jak zmiany te wpływają na jego zapotrzebowanie na energię, roczne koszty utrzymania oraz ilość emitowanego dwutlenku węgla. Aplikacja pokazuje jak na charakterystykę energetyczną wirtualnego budynku wpływają takie czynniki jak:
• Usytuowania budynku względem stron świata,
• Zastosowanie odpowiednie izolacji termicznej
• Redukcja mostków termicznych
• Użycie pasywnych okien i drzwi
• Zapewnienie wymaganej szczelności powietrznej budynku
• Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją
• Odpowiednie zacienienie budynku latem
• Zbilansowanie zysków i strat energetycznych

Rys.3, 4: Zmiana orientacji budynku względem stron świata zmienia zapotrzebowanie na energię cieplną, roczne rachunki za energię i emisję gazów cieplarnianych
Niezwykle ważną rolę w budynkach pasywnych odgrywają okna, które mają być istotnym elementem szczelnej konstrukcji całego budynku. Ich znacząca rola przejawia się przy tym zarówno w ograniczeniu start ciepła, jak i pasywnym wykorzystaniu ciepła słonecznego do ogrzania pomieszczeń oraz ich doświetlenia. Elementem budynku, który przy ogólnej poprawie izolacyjności okien oraz ścian staje się coraz bardziej znaczący i którego wpływu na straty ciepła z budynku nie można zaniedbać jest połączenie okna ze ścianą. Aspekty dotyczące doboru odpowiedniej stolarki oraz jej montażu zostały również plastycznie zilustrowane w aplikacji (Rys. 5, 6).

Rys. 5, 6. Dla prezentacji okien pasywnych wykorzystane zostały systemy okienne aluplast serii energeto 8000, które zastosowane już zostały w wielu budynkach w standardzie pasywnym realizowanych w ostatnich latach w Polsce.  Prezentacja okna wykorzystywanego w budynkach w standardzie pasywnym

Pasywne 3D jest innowacyjnym na skalę świata narzędziem edukacyjnym została opracowanym przez firmę 3R Studio z Poznania. Jest to narzędzie, z którego powinny korzystać wszystkie osoby zainteresowane budową własnego domu oraz studenci i specjaliści z branży. Standard pasywny już wkrótce stanie się powszechny. Każdy z Państwa może skorzystać z aplikacji Pasywne 3D pobierając ją za darmo z App Store lub Google Play.

open