Home Materiały i Technologie RÓŻNE TECHNOLOGIE – JEDEN MATERIAŁ IZOLACYJNY
RÓŻNE TECHNOLOGIE – JEDEN MATERIAŁ IZOLACYJNY
0

RÓŻNE TECHNOLOGIE – JEDEN MATERIAŁ IZOLACYJNY

0
0

Nowe warunki techniczne, które obecnie obowiązują i w zaostrzonej formie będą obowiązywały już od 2021 roku, ale przede wszystkim świadomość inwestorów  sprawiły, że rynek budowlany w Polsce obrał kierunek na energooszczędność. Niezależnie od tego w jakiej technologii budujemy dom, warto zwrócić uwagę na parametry materiałów gwarantujące wysoką efektywność energetyczną budynku.

Niezależnie od tego, jak duży dom budujemy i z jakiej technologii korzystamy (keramzytu, szkieletu drewnianego, bloków silikatowych lub prefabrykatów) w głównej mierze dążymy do stworzenia budynku efektywnego energetycznie. Aby spełnić ten cel, istotny jest przede wszystkim wybór i poprawny montaż materiałów izolacyjnych. Zastosowanie ciągłej warstwy izolacji wykonanej z wełny mineralnej, zapewniającej szczelność, optymalne temperatury latem i zimą oraz dobrą akustykę, warto rozważyć przy wielu technologiach budowy. Przyjrzyjmy się konkretnym inwestycjom.

Pasywny dom z fabryki

Przykładem zastosowania produkowanych w fabryce, gotowych prefabrykatów jest szkieletowy dom wybudowany w 2014 roku przez firmę Brawo domy pasywne w Stawigudzie koło Olsztyna. Metoda ta jest popularna w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz Skandynawii. W Polsce budynki szkieletowe stanowią ok. 5% nowo powstałych domów jednorodzinnych. Ich główne zalety to przede wszystkim krótki czas budowy, uniezależnienie całego procesu montażu od pogody oraz ograniczenie ilości wody technologicznej podczas budowy. Domy w konstrukcji lekkiego szkieletu umożliwiają również uzyskanie bardzo dobrych parametrów szczelności i izolacyjności cieplnej, m.in. dzięki zastosowaniu wełny mineralnej. W przypadku domu pasywnego w Stawigudzie dach zaizolowany jest wełną mineralną ISOVER Super-Mata o grubości 55 cm i współczynniku przewodzenia ciepła 0,033 W/mK. Współczynnik przenikania ciepła dla dachu wynosi U=0,059 W/m2K. Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych produktów, współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,073 W/ m2K. Do izolacji użyto płyty z wełny mineralnej 18 cm ISOVER Super-Vent Plus λ =0,031 W/Mk, na fasadzie zamontowano wełnę o gr. 26 cm ISOVER TF Profi λD=0,036 W/mK W oraz dodatkowo od wewnątrz 5 cm wełny mineralnej Aku-Płyta.

Alternatywa dla betonu

Popularną technologią wznoszenia domów stały się również bloczki silikatowe. Zostały one wykorzystane w dwóch modelowych inwestycjach Saint-Gobain Multi-Comfort – w Gdańsku i w Starych Babicach koło Warszawy. W domu energooszczędnym w Starych Babicach wybudowano ściany z bloków silikatowych o grubości 18 cm, ocieplonych 40 centymetrową warstwą wełny mineralnej, która izoluje termicznie. Aby zapewnić odpowiedni poziom izolacji termicznej i wyeliminować mostki, dom został otulony z zewnątrz wełną mineralną ISOVER Fasoterm NF oraz ISOVER TF Profi w dwóch warstwach: 30 i 10 cm. Płaski dach również został odpowiednio zaizolowany. W tym przypadku wykorzystano system ISOVER Srebrny Dach, bazujący na folii paroizolacyjnej Stopair oraz wełnie skalnej ISOVER Dachoterm G i Dachoterm SL. Z kolei ściany działowe wypełnia wełna szklana ISOVER Aku-Płyta. Całość systemu gwarantuje współczynnik przenikania ciepła ścian U = 0,087 w/(m²K).

Rozwiązanie w termomodernizacji

Systemy wełen mineralnych skalnych i szklanych sprawdzają się nie tylko w realizacjach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii budowlanych. Z uwagi na właściwości i parametry techniczne (jest niepalna, sprężysta i po latach nie traci swoich właściwości), wełna mineralna sprawdza się także przy pracach termomodernizacyjnych. Wykorzystywana jest zarówno do docieplenia dachu, ścian zewnętrznych czy fasad w budynkach zabytkowych. Odpowiedni dobór materiału do poszczególnych elementów budynków gwarantuje wysoką poprawę efektywności energetycznej budynku, czyli większy komfort użytkowania i mniejsze rachunki za ogrzewanie zimą oraz chłodzenie latem.

Sciana_dwuwarstwowa_fot._ISOVER

open