Home Architecture Design 5.09.2016 R. – TERMIN NADSYŁANIA PRAC DO IV EDYCJI KONKURSU
5.09.2016 R. – TERMIN NADSYŁANIA PRAC DO IV EDYCJI KONKURSU
0

5.09.2016 R. – TERMIN NADSYŁANIA PRAC DO IV EDYCJI KONKURSU

0
0

Konkurs dla Młodych Architektów jest realizowany w ramach projektu „Promujemy Polską Architekturę”.  Wspiera on studentów wydziałów architektury oraz młodych architektów w ich twórczym, zawodowym rozwoju. Wyłania autorów najlepszych prac, cechujących się pomysłowością, otwartością, wysoką jakością projektowanej architektury, dbałością o detale oraz poprawnością zastosowanych rozwiązań materiałowych i technologicznych.

Uczestnicy mają czas do 5 wreśnia br. na złożenie prac konkursowych.
Konkurs ma charakter otwarty i ogólnopolski. Mogą brać w nim udział osoby pełnoletnie będące studentami I i II stopnia studiów o kierunku architektura lub architektura i urbanistyka uczelni państwowych i prywatnych oraz absolwenci tych wydziałów niezależnie od miejsca zatrudnienia, w wieku do 30 roku życia.

ORGANIZATOR KONKURSU

Builder mini 3

PARTNER STRATEGICZNY

sarp logo

PARTNER MERYTORYCZNY

1_FSK_logo_pl-black

PATRONAT HONOROWY PROGRAMU

Logotyp_MIB_pio-stz&-krzyweMKiDN-01_greyscale

ZADANIA KONKURSOWE

1. DOM WŁASNY ARCHITEKTA
Zaprojektuj dom własny architekta – taki, który będzie miał szansę stać się charakterystyczny dla obrazu architektury w roku 2016, będzie prezentował Twoje zrozumienie współczesnego świata i jego wymogów.
Podobno najtrudniej jest zaprojektować dom dla samego siebie i raczej niewielu architektów się tego podejmuje. Jednak są takie domy własne architektów, które miały szansę powstać i od lat stanowią wybitne przykłady sztuki projektowania. Wśród nich można wymienić wiele szczytowych osiągnięć architektury. Home & Studio Franka Lloyda Wrighta (1889, Oak Park w Illinois, USA), dom-studio Taliesin tegoż autora (1911, Spring Green w Wisconsin, USA), domy Adolfa Szyszko-Bohusza (1924-1926, Przegorzały w Krakowie), Stanisława i Barbary Brukalskich (Warszawa, 1928), Dominique Perrault (SaintCast w Bretanii). Być może to właśnie pragnienie stworzenia dla siebie przestrzeni do życia pchnęło Was do decyzji o podjęciu studiów architektonicznych. Znajdź zatem działkę, opisz siebie, swoje potrzeby, pragnienia, i przetłumacz to na język przestrzeni! Zaskocz nas pomysłem i wybitnym rozwiązaniem. Ważne, aby proponowany projekt zakładał związek ze środowiskiem naturalnym. Zachęcamy również do stosowania rozwiązań inteligentnych, energooszczędnych oraz automatyki.

2. WYKREUJ PRZESTRZEŃ – WSPÓŁCZESNE MIEJSCE PRACY
Nowy Ujastek to propozycja nowoczesnego, wielofunkcyjnego zagospodarowania i rewitalizacji terenu inwestycyjnego przy ul. Ujastek w Krakowie, w rejonie kombinatu metalurgicznego Arcelor Mittal. Zaproponuj nowe miejsce pracy – kompleks (niekoniecznie) biurowy, zaspokajający potrzeby współczesnego pracownika. Poza przestrzeniami biurowymi, zastanów się nad tym, w jakim otoczeniu sam chciałbyś pracować, pomyśl o miejscach wypoczynku w czasie przerwy na lunch (także aktywnego!), spotkań, rekreacji, itp. Nie zapominaj o tym, że kompleks powinien z sukcesem funkcjonować nie tylko przez osiem godzin w dni powszednie, ale także w weekendy i wieczorami. Projekt powinien jednocześnie stanowić kreatywną odpowiedź na problemy przestrzenne i społeczne tego fragmentu Nowej Huty.
Odpowiedź na zadanie powinna stanowić rewitalizację zadanego obszaru Nowej Huty przy uwzględnieniu jej gospodarczego potencjału, dążąc przy tym do poprawy atrakcyjności działki dla potencjalnych inwestorów. Wysoko punktowane będą rozwiązania proekologiczne, inteligentne i energooszczędne.

3. WYPEŁNIJ LUKĘ FUNKCJĄ KULTURY
Znasz miejsce, które jest zaniedbane. Ważny punkt, gdzie niezbędna jest modernizacja. Ty to zauważasz! Zmieniaj świat z Builderem! Możesz wybrać niewielki obiekt i przekształcić go nadając mu funkcję kultury i integracji społecznej. Wyjaśnij, w jaki sposób Twoja idea go wypełnia, pamiętając o tym, że choć architektura nie zawsze jest pełną odpowiedzią na problem, to właściwie projektowana może wpływać na zmianę świadomości ludzi, jakości ich życia, stać się promotorem rozwoju jednostek i tym samym stanowić o zmianach całego społeczeństwa. Działaj raczej w skali niewielkiego budynku. Skoncentruj się na wielofunkcyjności i elastyczności przedstawionej koncepcji w budynku całorocznym.
A zatem: Co? – Mały lub średniej wielkości obiekt kultury dla lokalnej społeczności wsi, miasteczka, miasta, dzielnicy, osiedla. Wielofunkcyjny, np. łączący funkcje teatru, galerii, biblioteki, sportu, pracy, innych? Gdzie? – W miejscu, które odnajdziesz oferującym potencjał dla pożądanych zmian. Jak? – Tworząc wyjątkową przestrzeń, która może stać się „wizytówką” dla mieszkańców miejscowości, gdzie projektujesz.

***

Uczestnik lub zespół może złożyć więcej niż jedną pracę, ale nie więcej niż jedną do danego zadania konkursowego. Organizator dopuszcza zgłoszenie przez studentów prac kursowych, które wykonywane są pod kierunkiem wykładowcy lub promotora. Regulamin konkursu w załączonym poniżej pliku.

KAPITUŁA KONKURSU

kapitula pion3

Kapitułę konkursu stanowią wybitni polscy architekci o uznanym dorobku twórczym. Dodatkowo wspierają ją przedstawiciele wiodących marek budowlanych – firm będących Mecenasami Polskiej Architektury, a także przedstawiciele redakcji i Rady Programowej miesięcznika „Builder”.

ROZWIĄZANIA MATERIAŁOWE I TECHNOLOGICZNE

Warunkiem koniecznym do spełnienia we wszystkich zadaniach konkursowych jest wykorzystanie minimum po jednym rozwiązaniu przedstawionym przez każdego z Partnerów Konkursu. Dane do serwera z wykazem rozwiązań i kompletem materiałów zostaną przesłane wraz z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.

MECENASI POLSKIEJ ARCHITEKTURY

 
PARTNER IT

PARTNER MEDIALNY

nasze_logo

NAGRODY GŁÓWNE
W każdym z trzech zadań konkursowych zostaną przyznane następujące nagrody:
I nagroda – 7.000 zł
II nagroda – 5.000 zł
III nagroda – 3.000 zł

NAGRODY SPECJALNE ufundowane przez firmę WSC Witold Szymanik i S-ka – DYSTRYBUTORA ARCHICADA W POLSCE

Najlepsze prace konkursowe, których zasadnicza część będzie wykonana w programie ARCHICAD, wyróżnione zostaną nagrodami specjalnymi:
I nagroda specjalna – 3.000 zł
II nagroda specjalna – 2.000 zł
III nagroda specjalna – 1.000 zł

oraz nagrody dodatkowe.

Dowodem wykonania projektu w programie ARCHICAD będzie plik .pln dołączony do projektu konkursowego. Na kopertach z pracami prosimy o wpisanie hasła ARCHICAD.

Łączna pula nagród pieniężnych: 51.000 zł oraz nagrody dodatkowe i wyróżnienia.

ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE NALEŻY:
1. PRZESŁAĆ ZGŁOSZENIE (do 20.05.2016 r.)

2. POZNAĆ ROZWIĄZANIA i materiały, które należy uwzględnić w pracy konkursowej

3. PRZYSŁAĆ PRACĘ KONKURSOWĄ (do 31.08.2016 r.)

HARMONOGRAM KONKURSU
20.05.2016 r. – Termin zakończenia nadsyłania zgłoszeń.
05.09.2016 r. – Termin nadsyłania prac konkursowych.

Szczegółowe informacje: Karolina Księżak, koordynator konkursu – tel. 517 077 880, ksiezak@buildercorp.pl

Rozwiązania materiałowe i technologiczne do projektów konkursowych:
ABB Cemex Cemex2 Hauraton Hauraton2 Klinkier Przysucha Libet Oknoplast Oknoplast2 Ponzio Ponzio2 quick-mix Rigips Saint-Gobain Saint-Gobain2 Soudal Velux

Regulamin konkursu i oświadczenie znajdują się w załączonych poniżej plikach:
REGULAMIN KONKURSU
OŚWIADCZENIE
WYKAZ ROZWIĄZAŃ MATERIAŁOWYCH
PREZENTACJA ROZWIĄZAŃ BUILDER 03_2016

PREZENTACJA ROZWIĄZAŃ BUILDER 05_2016

open