Home Firmy AWIACJA II RP – MONUMENTALNY MURAL Z FARB MARKI PRIMACOL
AWIACJA II RP – MONUMENTALNY MURAL Z FARB MARKI PRIMACOL
0

AWIACJA II RP – MONUMENTALNY MURAL Z FARB MARKI PRIMACOL

0
0

Tamara Łempicka, malarka stylu art deco oraz bombowiec PZL 37 „Łoś” to główni bohaterowie monumentalnego muralu, który powstał na szczytowej ścianie bloku w gdańskiej dzielnicy Zaspa. Dzieło zaprojektowali i wykonali Rafał Roskowiński, oficjalny endorser farb marki Primacol oraz profesor Jacek Zdybel, wykładowca gdańskiej ASP.

Obraz jest pochwałą polskiego modernizmu, najlepszych lat rodzimej architektury, designu i plakatu, a także myśli technicznej. Dlatego umieszczenie tam bombowca „Łoś”, który był dumą awiacji II RP oraz portretu Tamary Łempickiej, barwnej postaci okresu Międzywojnia, nie powinny nikogo dziwić. Dzieło jest namalowane w stylu art deco i mocno nawiązuje do plakatów z lat 30 ubiegłego wieku. Warto też zwrócić uwagę na szalik, który Łempicka ma na sobie. Deseń go zdobiący to wzór, który został w tamtych czasach z sukcesem zaprezentowany na wystawie w Paryżu.

Mural ma znaczenie symboliczne również dla miejsca, w którym się znajduje. Zaspa od dawna słynie z monumentalnych obrazów, które zdobią szczyty jej bloków. Mural „Awiacja II RP” to 63. i zarazem ostatnie dzieło na tym barwnym szlaku. Ponadto tereny gdańskiej Zaspy były kiedyś lotniskiem, a sam mural mieści się na ulicy Pilotów, więc tematyka lotnicza jest jak najbardziej na miejscu.

Dzieło powstało w drugiej połowie sierpnia bieżącego roku, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło we wrześniu. Zobaczyć je można m.in. z okien kolejki SKM pomiędzy stacjami Zaspa i Przymorze. Partnerami przedsięwzięcia są firma Jeppesen, wchodząca w skład koncernu Boeing, oraz producent farb marki Primacol.

open