Home News MONOGRAFIA BUDCUD DD43 MORE THAN THIS
MONOGRAFIA BUDCUD DD43 MORE THAN THIS
0

MONOGRAFIA BUDCUD DD43 MORE THAN THIS

0
0

Właśnie ukazała się pierwsza monografia polskich architektów wydana przez zagraniczne wydawnictwo. “More Than This” to monografia pracowni architektonicznej BudCud wydana w ramach Design Document koreańskiego wydawnictwa Damdi.

Książka jest 43. opracowaniem monograficznym w serii, która wcześniej publikowa­ła prace tak uznanych architektów jak Manuelle Gautrand, UN Studio, NL Architects, Jurgen Mayer czy JDS Architects. W liczącym ponad 250 stron albumie znalazły się 24 projekty z objaśniającymi je komiksami – schematami, esej architektów z BudCud o dziedzictwie lat dziewięćdziesiątych oraz krytyka autorstwa Łukasza Wojciechowskiego.

Kolejne projekty to opracowania w różnych skalach – od mebli miejskich, wnętrz oraz aranżacji wystaw po wieloetapowe strategie urbanistyczne – najpełniej wyjaśniające metodę projektową BudCud. Projekty łączy rozumienie architektury jako kompleksowych środowisk przestrzennych, definiowanych przez to, co zastane (kontekst) i co ulotne (marzenie).

BudCud to praktyka architektoniczno – urbanistyczna, od 2010 roku prowadzona przez Mateusza Adamczyka (1981) i Agatę Woźniczka (1986). Różnice w skali projektów pozwalają prototypować i testować modele przestrzenne oraz zagadnienie tymczasowości w architekturze, dlatego Bud­Cud pracuje także nad projektami mebli miejskich oraz aranżacjami wystaw.

Proces projektowy wewnątrz biura jest oparty na ciągłej ewolucji bazowego modelu/schematu określonego przez to, co zastane (kontekst), ale i przez to co ulotne (marzenie). Charakterystycz­ne, optymistyczne podejście do kontekstu projektowego wynika z przekonania, że otaczający świat to wspaniały i wielowątkowy organizm, a architektura może być jego integralną częścią. Projekty BudCud to nowoczesne opracowania tworzone zawsze z myślą o przyszłych użytkow­nikach, którzy zasługują na to by żyć w lepszej, zrównoważonej rzeczywistości. To kompleksowe środowiska przestrzenne.

Poza pracą projektową BudCud bierze udział w warsztatach jako tutorzy (OSSA, Mood for Wood) oraz konsultanci międzynarodowych projektów (Wine Park w Telavi, Passages Shanghai). Pracow­nia należy do platformy Skwer.eu z Warszawy oraz wloskiej New Generations, która zrzesza naj­bardziej progresywne młode pracownie architektoniczne z całego świata. Swoje projekty BudCud prezentuje podczas wykładów (m.in.:TU Munich, Tongji Univesity Shanghai), a także na łamach licznych publikacji. BudCud to laureaci wielu konkursów architektoniczno – urbanistycznych, m.in.: prestiżowego międzynarodowego konkursu Europan (E9 Warszawa, I miejsce oraz E11 Leeuwar­den, wyróżnienie) i Schindler Award for Architecture, Access for All; zdobywcy pierwszego miejsca w międzynarodowym konkursie urbanistycznym na strategię rewitalizacji zbiornika Woroneż w Rosji, wyróżnieni w konkursie chińskiego Expo Ogrodowego w Wuhan.

open