Home PATRONATY ŻYWA ULICA
ŻYWA ULICA
0

ŻYWA ULICA

0
0

„Żywa Ulica” to prosty pomysł Fundacji Napraw Sobie Miasto na testowanie rzeczywistych zmian w przestrzeni miejskiej razem z ludźmi, którzy z niej codziennie korzystają. Z końcem kwietnia będzie można sprawdzić jak „Żywa Ulica” działa w trzech miastach. W tym momencie można wspomóc finansowo jej organizację.

informacje01

Idea „Żywej Ulicy” zrodziła się rok temu, w trakcie realizacji jednego z projektów fundacji. Organizacja i mieszkańcy Katowic poszukiwali wówczas rozwiązań dla kilku problemów, które widzą wokół siebie. Jednym z nich były kwestie związane z transportem. Pomysł ewoluował i dziś polega na tworzeniu w konkretnych miejscach tymczasowych rozwiązań, które są uproszczonym modelem przyjaznej przestrzeni publicznej. Może do tego prowadzić zwężenie zbyt szerokiej i niebezpiecznej jezdni, wymalowanie pasa dla rowerów czy poszerzenie chodnika oraz wprowadzenie zieleni. Cała akcja poprzedzona jest długimi przygotowaniami, w trakcie których fundacja odwiedza osoby korzystające w różny sposób z wybranej ulicy, opracowuje projekt organizacji ruchu, nawiązuje współpracę z różnymi instytucjami i specjalistami, a także prowadzi badania społeczne oraz komunikacyjne.

Dotychczas fundacja organizowała “Żywą Ulicę” dwukrotnie w Katowicach na ul. Warszawskiej. Obecnie projekt ma charakter ogólnopolski i pracuje nad nim kilkadziesiąt osób w trzech miastach. W sobotę 22 kwietnia br. będzie można porozmawiać o transporcie w mieście i przetestować zmiany urbanistyczne na ulicach: Zwycięstwa w Gliwicach, Wileńskiej i Ząbkowskiej w Warszawie oraz Józefa w Krakowie.

Fundacja planuje pokryć koszty organizacji wydarzenia za pomocą tzw. finansowania społecznościowego, czyli crowdfundingu. Zbiórkę prowadzoną na platformie mintu.me (mintu.me/projects/zywa-ulica) można wesprzeć wykupując znajdujące się tam usługi lub produkty. Nagrody pochodzą od lokalnych przedsiębiorców, którym bliska jest idea wydarzenia. Zbiórka trwa o 10 kwietnia.

Więcej informacji na temat “Żywej Ulicy” można znaleźć na stronie zywaulica.pl, a także na Facebooku: facebook.com/zywaulica.

open