Home News DRUGIE REGIONALNE „STARCIE SZLIFIERZY”
DRUGIE REGIONALNE „STARCIE SZLIFIERZY”
0

DRUGIE REGIONALNE „STARCIE SZLIFIERZY”

0
0

7 czerwca w stolicy Wielkopolski pojawili się najlepsi specjaliści i po raz pierwszy… specjalistki, aby wziąć udział w mistrzostwach szlifowania i obróbki metalu „Starcie Szlifierzy”.

Iskrzyło, błyszczało, a emocje sięgnęły zenitu. Kilkanaście sekund, kilka gramów materiału lub jeden niewłaściwy ruch szlifierką mógł zadecydować o miejscu na podium. W Poznaniu czterech najlepszych profesjonalistów wyszlifowało sobie drogę do wielkiego finału zawodów „Starcie Szlifierzy” i zbliżyło się o krok do nagrody głównej – wyjazdu do Stanów Zjednoczonych!

Celem zawodów „Starcie Szlifierzy” jest docenienie i popularyzacja zawodu szlifierza. Dla najlepszych uczestników mistrzostw w Poznaniu organizator zawodów – firma 3M przygotowała cenne nagrody, które podniosą jakość wykonywanej przez nich codziennie pracy. Ponad 60 profesjonalistów z branży przeżyło na zawodach „Starcie Szlifierzy” prawdziwą przygodę w świecie obróbki metalu. Zawodnicy spróbowali pracy na produktach najwyższej jakości – materiałach ściernych Cubitron™ i Scotch-Brite™, zintegrowali się z kolegami po fachu oraz podjęli rękawice rzuconą im przez organizatora zawodów – firmę 3M.

 1. Laureat I miejsca – Robert Zacharek z firmy Mostostal Konin Sp. z o.o. w Kazimierzu Biskupim otrzymał nagłowie Versaflo™ z systemem filtrowania powietrza Adflo™, produkty Cubitron™ II i Scotch-Brite™, szlifierkę firmy FLEX oraz bon dla firmy o wartości 800 zł;
 2. Nagrodę za II miejsce – przyłbicę Speedglas™ XXi, produkty Cubitron™ II i Scotch-Brite™, szlifierkę firmy FLEX oraz bon dla firmy o wartości 500 zł otrzymał Paweł Jośko z firmy Teleskop Sp. z o.o z Kostrzyna nad Odrą.
 3. Artur Dusterhoft z firmy Teleskop Sp. z.o.o z Kostrzyna nad Odrą za zajęcie III miejsca nagrodzony został nagłowiem G500, produktami Cubitron™ II i Scotch-Brite™, szlifierką FLEX oraz bonem dla firmy o wartości 300 zł.
 4. Wyróżnienie, przepustkę do Wielkiego Finału, nagrody w postaci ochronników słuchu Peltor Optime™, produktów Cubitron™ II i Scotch-Brite™, szlifierki FLEX otrzymał Karol Szałaga z firmy Praks Sp. z o.o. z miejscowości Śrem.

Była to wyjątkowa edycja zawodów, ponieważ po raz pierwszy w mistrzostwach wzięły udział kobiety.

Szlifuję i spawam od 4 lat. Z wykształcenia jestem mechanikiem lotniczym, ale ponieważ nie mogłam znaleźć pracy w swoim zawodzie, musiałam się przebranżowić i jako kobieta doskonale odnalazłam się w świecie szlifowania – to takie moje powołanie – mówi Ewa Jacek z firmy Metalbark Sp. z.o.o w miejscowości Przyłęki, jedna z uczestniczek zawodów „Starcie Szlifierzy” w Poznaniu.

Uczestnicy i uczestniczki mistrzostw stanęli ramię w ramię w 5 konkurencjach, które wymagały wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia, ale też zręczności, zaradności i refleksu.

 1. Na rozgrzewkę zawodnicy wzięli udział w teście Wiedza Mistrza.
 2. Konkurencja Zręczność Szlifierza sprawdziła zwinność i sprawność zawodników. Ich zadaniem było uzbrojenie w jak najkrótszym czasie szlifierki kątowej.
 3. W konkurencji Zaradność Szlifierza zawodnicy cięli stal nierdzewną.
 4. Refleks szachisty? Szlifierze udowodnili, że to pojęcie jest im zupełnie obce! W konkurencji Refleks Szlifierza zmierzyli się w szlifowaniu spoiny na czas.
 5. Ostatnia konkurencja była prawdziwym wyzwaniem! Zadaniem zawodników w konkurencji Instynkt Szlifierza, było zdjęcie dokładnie 30 gramów z metalowego elementu.

Zawody „Starcie Szlifierzy” to również niezwykłe wydarzenie dla widzów. Mieli oni jedyną i niepowtarzalną okazję, by wejść w skórę szlifierza, a dokładnie jego kostium ochronny i pod okiem eksperta samemu spróbować szlifowania. Dla widzów i mediów, firma 3M przygotowała dodatkowe atrakcje. Widzowie mistrzostw poznali zawód szlifierza oraz zobaczyli, jakie przedmioty oraz dzieła sztuki wychodzą spod szlifierki.

Wszystko zaczęło się od projektu, w którym brał udział mój mąż. Wówczas zrozumieliśmy, że istnieje również bardziej artystyczne oraz kreatywne podejście do szlifowania i tak obecnie nasza pracownia oferuje obrazy tworzone za pomocą szlifierki. „Malowanie” obrazu szlifierką
w zależności od stopnia skomplikowania projektu może potrwać nawet kilka dni
– mówi Agnieszka Małkiewicz z firmy Dekormet. Podczas pracy nie możemy się jednak pomylić, ponieważ metal w przeciwieństwie do tradycyjnego płótna jest bardzo wymagającym materiałem – dodaje Mariusz Małkiewicz.

Samemu wyszlifowana pamiątka? To najcenniejsza pamiątka!

 • Na stoisku szlifowania widzowie mogli samemu pod okiem eksperta z firmy 3M spróbować szlifowania i poczuć jak spod szlifierki lecą iskry.
 • Manufaktura pamiątek. W tej strefie widzowie mogli samemu wyszlifować statuetkę „Starcia Szlifierzy” lub breloczek 3M i zabrać jako pamiątkę z zawodów.
 • W strefie zawodów można było obejrzeć wystawę obrazów tworzonych szlifierką przez

Szlifierze, którzy wzięli udział w zawodach „Starcie Szlifierzy” w Poznaniu udowodnili, że szlifowanie jest nie tylko dla nich pracą, ale przede wszystkim pasją. Widzowie mieli okazję uczestniczyć w niesamowitym przedstawieniu. Skupienie na twarzach, lecące iskry
i dreszczyk emocji. Jesteśmy pod wrażeniem, że strefa, gdzie widzowie pod czujnym okiem eksperta mogli spróbować szlifowania cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem –
mówi Piotr Ossowski, Dyrektor Sprzedaży Działu Materiałów Ściernych z firmy 3M.

Ostatni dzwonek na udział w zawodach „Starcie Szlifierzy”

Następne i już ostatnie regionalne zawody w szlifowaniu odbędą się 4 października
w Sosnowcu podczas targów TOOLEX. Wyłonią one kolejnych mistrzów obróbki metalu, którzy wraz z laureatami z Nadarzyna i Poznania zetrą się w wielkim finale. Wtedy też powalczą o tytuł Szlif Mistrza 3M i cenne nagrody, w tym wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Partnerami drugich regionalnych zawodów drugiej edycji „Starcie Szlifierzy” w Poznaniu byli: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Targi ITM Polska- Innowacje Technologie Maszyny, FLEX, KEMPER, FANUC, Targed, Troax i Dekormet.


O firmie 3M
W ramach struktur 3M wykorzystujemy i dzielimy się odkryciami naukowymi naszej firmy, aby ulepszać codzienne życie milionów ludzi na całym świecie. Wartość sprzedaży 3M sięga ponad 30 miliardów dolarów, a 90 000 naszych pracowników efektywnie współpracuje z Klientami na całym świecie. Więcej na temat kreatywnych i odpowiadających na światowe problemy rozwiązań 3M – można przeczytać na stronie internetowej www.3M.pl lub obserwując kanał firmy na Twitterze pod nazwą @3M lub @3MNewsroom.

O 3M w Polsce
3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2016 roku firma obchodzi 25-lecie istnienia na polskim rynku. 3M w Polsce posiada cztery ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k/Grodziska Mazowieckiego oraz Rabce. Zatrudnia ponad 2900 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy.

 

W czerwcu 2013 roku rozpoczęło działalność nowoczesne Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu,
w którym firma prezentuje swoje technologie i rozwiązania. 1 czerwca 2016 r. we Wrocławiu rozpoczęło oficjalnie działalność operacyjną Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wchodu i Afryki. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów w ramach 5 grup biznesowych: Ochrona Zdrowia, Produkty Konsumenckie, Bezpieczeństwo i Grafika, Przemysł, Elektronika i Energetyka. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ponad 500 mln USD. 3M od 25 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki, za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia m.in „Firma XX-lecia 1990-2010”, Perła Innowacji PROGRESS 2013, PremiumBrand 2014, Solidny Pracodawca 2014, Superbrand 2014/15 oraz Great Place to Work® 2016 i 2017.

open