Home Materiały i Technologie AKTYWNE ZARZĄDZANIE
AKTYWNE ZARZĄDZANIE
0

AKTYWNE ZARZĄDZANIE

0
0

GreenFM to nowatorski system, który pozwala na bieżąco analizować pracę budynku, umożliwiając szybką reakcję w wypadku wykrycia usterki.  Deska rozdzielcza w samochodzie informuje kierowcę o parametrach i stanie pojazdu. Prędkość, obroty silnika, zużycie paliwa, przejechany dystans są na bieżąco monitorowane.

Wszystko to przed oczami kierowcy, który, jeżeli coś jest nie w porządku, może natychmiast zareagować. A gdyby tak przenieść to rozwiązanie do nowoczesnych biurowców i zacząć monitorować je w czasie rzeczywistym? Teraz to możliwe dzięki nowej usłudze GreenFM, stworzonej i wprowadzonej na rynek polski przez firmę Go4Energy.

Siła systemu
GreenFM to nowatorski system pozwalający na automatyzację zbierania i analizowania danych o zużyciu mediów w budynku, bez względu na zastosowany system BMS (protokół komunikacyjny). Na podstawie uzyskanych danych tworzy się raporty miesięczne, w których prezentowane jest zużycie w każdym kolejnym dniu, z rozbiciem na poszczególne instalacje. Pozwala to szybko wykrywać błędy w działaniu systemów w danym budynku. Raporty prezentują zarówno zużycia mediów, jak i oszczędności wynikające z zastosowanych zielonych rozwiązań, takich jak: fotowoltaika, freecooling, odzysk wody szarej i deszczowej. W podsumowaniu znajdują się  uwagi, wskazujące problemy w działaniu instalacji i urządzeń oraz wskazówki, co należałoby usprawnić.
Informacje te w pełnej formie trafiają wyłącznie do zleceniodawcy, np. właściciela budynku. Dodatkowo przygotowana została specjalna aplikacja Dashboardingu, przedstawiająca w sposób przejrzysty i przyjazny dla użytkownika kluczowe dane o bieżącym stanie budynku. Dzięki stałej analizie danych panel zarządcy umożliwia aktywne zarządzanie nieruchomością z dowolnego miejsca na świecie. Z kolei w panelu najemcy szybko można dokonać porównania w stosunku do pozostałych najemców lub do analogicznego miesiąca rok wcześniej. Łatwy w odczycie interfejs dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.
Dashboarding umożliwia też prezentowanie wybranych parametrów budynku na ekranie w holu wejściowym, co pozwala wszystkim użytkownikom wejść w pewnego rodzaju interakcje i lepiej zrozumieć swoje środowisko pracy.
Platforma powstała, by uprościć proces informowania właścicieli, zarządców i najemców o stanie ich budynku. Użytkownicy Dashboardingu, łącząc się z Internetem, mogą w każdej chwili sprawdzić, jak wygląda sytuacja zużycia mediów oraz porównać ją z wynikami z poprzedniego miesiąca. Dla pełniejszego obrazu te go, co dzieje się w budynku co miesiąc opracowany zostaje szczegółowy raport, zawierający wnioski z eksploatacji i rekomendacje, dotyczące dalszego, optymalnego użytkowania.
Kluczowe korzyści dla najemców i właścicieli budynków korzystających z platformy to:
• łatwy i szybki dostęp do informacji dotyczących zużycia mediów w budynku
• możliwość precyzyjnego dopasowania systemów i urządzeń do rzeczywistych warunków eksploatacji na podstawie danych z analizy GreenFM
• stała kontrola funkcjonowania systemów w budynkach, pozwalająca na wykrycie nieprawidłowości w ich działaniu oraz umożliwiająca optymalizację zużycia energii
• możliwość prezentowania zgromadzonych informacji z BMS i oszczędności z odnawialnych źródeł na monitorach, np. w recepcji w budynku.
Zobrazowanie, jak funkcjonuje budynek i w jaki sposób możemy na niego wpływać, otwiera nowe możliwości dla efektywniejszego nim zarządzania i w konsekwencji oszczędzania.
GreenFM jest dedykowany właścicielom i zarządcom funkcjonujących budynków, by mogli na bieżąco analizować pracę budynku i szybko reagować na pojawiające się usterki.

 

Tomasz Augustyniak
Partner Zarządzający Go4Energy

Robert Iliński
GreenFM Project Manager Go4Energy

open