Home Firmy MOSTOSTAL WARSZAWA – NOWE ROZWIĄZANIA DLA BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO
MOSTOSTAL WARSZAWA – NOWE ROZWIĄZANIA DLA BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO
0

MOSTOSTAL WARSZAWA – NOWE ROZWIĄZANIA DLA BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO

0
0

Dział Badań i Rozwoju Mostostal Warszawa zakończył prace przy projekcie H-house.

Czteroletnie prace badawcze doprowadziły do opracowania innowacyjnych, ekologicznych paneli i materiałów wykończeniowych.

Panele pozwalają zwiększyć komfort użytkowania i efektywność energetyczną budynków mieszkalnych.  Na terenie Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie Spółka, wybudowała również dwa parterowe budynki demonstracyjne z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań.

Międzynarodowy projekt badawczy realizowało 12 jednostek z czterech krajów (Polski, Szwecji, Niemiec i Francji). Liderem konsorcjum był szwedzki Instytut Badawczy Cementu i Betonu (CBI). Projekt był współfinansowany ze środków Siódmego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji.

Dział Badań i Rozwoju Mostostal Warszawa jest zaangażowany w kilka projektów, które dostarczają gotowe rozwiązania dla energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego. W tym roku zakończył się rozpoczęty w 2013 r. projekt H-house zmierzający do stworzenia zdrowszego środowiska wewnętrznego budynków dzięki zastosowaniu innowacyjnych i ekologicznych materiałów.

W ramach projektu powstały zarówno rozwiązania nadające się do bezpośredniej aplikacji na budowach (np. tynki bazujące na materiałach naturalnych) jak i bardziej zaawansowane, wymagające dalszych prac rozwojowych (np. samoczyszczący, hydrofobowy beton ultra-wysokiej wytrzymałości). Analizie podlegały elementy ścian zewnętrznych (prefabrykowane panele betonowe wraz z warstwą ocieplenia z betonu autoklawizowanego lub pianobetonu) oraz komponenty związane z wykończeniem wnętrz (ścianki działowe, tynki wewnętrzne). Podstawowe parametry, które badano to parametry wytrzymałościowe, izolacyjność cieplna i akustyczna oraz sorpcja wilgoci. Przeprowadzono również analizy środowiskowe w cyklu życia (LCA).

W ramach projektu powstały elementy fasady budynku – innowacyjne prefabrykowane panele betonowe. Mogą one zostać wykorzystane zarówno przy nowych konstrukcjach, do wykonywania przegród zewnętrznych, jak również do termomodernizacji istniejących budynków. Ich dużą zaletą jest wysoka izolacyjność cieplna połączona z całkowitą niepalnością. Są również przyjazne dla środowiska. Dział Badań i Rozwoju uczestniczył m.in. w opracowaniu konstrukcji wewnętrznej paneli. Do ich produkcji wykorzystane zostały nowo opracowane mieszanki betonowe. Na terenie Instytutu Techniki Budowlanej Mostostal Warszawa wybudował również dwa parterowe budynki demonstracyjne, które będą podlegać monitoringowi.

Rolą Mostostalu Warszawa było opracowanie elementów łączących wewnętrzne warstwy prefabrykatów betonowych oraz systemu montażu. W celu redukcji mostków termicznych, wykorzystaliśmy do tego kompozyt FRP. Łączniki i kotwy zostały wytworzone w naszym Warsztacie Kompozytowym z włókien szklanych i żywicy epoksydowej. Kolejnymi zadaniami, za które byliśmy odpowiedzialni było przygotowanie strategii wdrażania produktów na rynek (opracowanie business planu), oraz budowa obiektów demonstracyjnych – mówi Lech Własak z Działu Badań i Rozwoju.

Więcej informacji o projekcie można również znaleźć na dedykowanej stronie projektu: www.h-house-project.eu

open