Home Sport&Rekreacja ARENA OPOLE
ARENA OPOLE
0

ARENA OPOLE

0
0

Halę Widowiskowo-Sportową z czystym sumieniem można nazwać Perełką Architektury. W Opolu przy ul. Oleskiej nie może się nie rzucić w oczy specyficzna kopuła, która przez lata gościła nie tylko wydarzenia sportowe, ale również koncerty, wystawy i targi.

Budynek został oddany do użytku 20 lipca 1968 r., zatem w przyszłym roku będziemy obchodzić okrągłą 50. rocznicę funkcjonowania Okrąglaka. Same prace związane z budową hali wzbudzały duże zainteresowanie ze strony mieszkańców. W tamtych latach Okrąglak był usytuowany na obrzeżach miasta. Pomysłodawcami i projektantami są architekt Jerzy Gottfried i konstruktor Władysław Feiferek. Podczas uroczystej sesji wojewódzkiej i miejskiej rady narodowej otwarto nowoczesny w tamtych czasach obiekt, który zyskał uznanie i doroczną nagrodę ministra budownictwa. Pomysłodawcą nagrody był Józef Buziński, ówczesny Przewodniczący WRN i wielki kibic sportowy. To dzięki niemu w Olsztynie powstała identyczna hala, „Urania”, gdy Józef Buziński został I Sekretarzem KW PZPR tego miasta.

Okrąglak po modernizacji
Po czterdziestu sześciu latach użytkowania musiała zapaść decyzja: Okrąglak do modernizacji czy wyburzenia. Trzeba było uratować Perłę Opola, która wkomponowała się w krajobraz miasta, więc rozpoczął się trwający trzy lata remont. Konstrukcja budynku nie została zmieniona i charakterystyczna kopuła w dalszym ciągu jest znakiem rozpoznawczym hali. Natomiast mocno zmieniło się jej wnętrze. Trybuny, które poprzednio były ułożone po okręgu, w tej chwili tworzą prostokąt. Ale to tylko jedna ze zmian, jakie zaszły w Okrąglaku.
Opolanie w tej chwili będą mieli do dyspozycji zmodernizowaną, ultranowoczesną Halę Widowiskowo-Sportową, gdzie będą rozgrywane mecze drużyn sportowych, organizowane koncerty, gdzie mieszkańcy będą mogli przeżywać niezapomniane emocje sportowe, artystyczne i nie tylko.
Miejsce do przeprowadzania transmisji telewizyjnych, strefa VIP, doskonała akustyka, nowoczesne wnętrze i cube zawieszony pod samą kopułą to tylko nieliczne z zalet Okrąglaka.
Oprócz doskonałej infrastruktury sportowej dla wygody odwiedzających i korzystających z hali przygotowaliśmy również miejsce odnowy biologicznej i punkt gastronomiczny. Będzie to uzupełnienie funkcjonalności obiektu. Dodatkowo wokół Okrąglaka powstał parking na 253 miejsca dla samochodów osobowych. Natomiast w przyszłości na terenie obok HWS Arena powstanie Park Sportu, gdzie będzie dostępnych kilka boisk zewnętrznych do różnego rodzaju aktywności fizycznych, a także hala rozgrzewkowa. To wszystko już niedługo.
W tej chwili natomiast trwa proces komercjalizacji Okrąglaka: jeżeli marzą Państwo o tym, by być częścią naszej „Perełki”, obecnie poszukujemy firmy, która obejmie pieczę nad halą i na kilka najbliższych lat będzie mogła wpisać się w historię Opola.

Wydział Sportu Urząd Miasta Opola
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu

Fot. arch. Urząd Miasta Opola

open