Home Inwestycje ODNOWA OSADY FABRYCZNEJ W ŻYRARDOWIE
ODNOWA OSADY FABRYCZNEJ W ŻYRARDOWIE
0

ODNOWA OSADY FABRYCZNEJ W ŻYRARDOWIE

0
0

Zabytkowe centrum miasta stanowi ogromny potencjał Żyrardowa. Jako cenne dziedzictwo europejskiej kultury materialnej staje się fundamentem przemian społeczno-gospodarczych. Niestety obszar ten jest w dużym stopniu zdegradowany, a większość znajdujących się tu budynków jest w złym stanie technicznym.

Od 2004 roku Miasto Żyrardów we współpracy z partnerami prowadzi konsekwentną politykę dotyczącą rewitalizacji obszarów kryzysowych.

Powstała w drugiej połowie XIX wieku osada fabryczna w Żyrardowie jest niezwykle cennym świadectwem ponad stupięćdziesięcioletniej lniarskiej tradycji miasta. To jeden z pierwszych nowoczesnych ośrodków miejskich w Polsce o tak zróżnicowanym podziale na strefy funkcjonalno-przestrzenne, pięknej i konsekwentnej urbanistyce oraz interesującej architekturze. Miasto z czerwonej cegły, w którym swoje miejsce znalazła każda dziedzina ludzkiego życia, do dzisiaj zachwyca swoim rozmachem. W 2012 r. żyrardowska XIX-wieczna osada fabryczna, na podstawie rozporządzenia Prezydenta RP, dołączyła do elitarnego grona pomników historii.

CZYTAJ DALEJ >>

open