DR INŻ. STANISŁAW KARCZMARCZYK – POLSKI HERKULES 2017
Aktywność zawodowa dr inż. Stanisława Karczmarczyka obejmuje trzy kierunki aktywności.
a/ Działalność organizacyjna związana z funkcjonowaniem samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Wykładnikiem tej aktywności jest pełniona obecnie funkcja przewodniczącego Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
b/ Aktywne uczestnictwo w doskonaleniu zawodowym inżynierów poprzez publikacje i opracowywanie zamawianych wykładów na cykliczne konferencje poświęcone zagadnieniom projektowania jak Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji i Warsztat Rzeczoznawcy Budowlanego. W corocznych konferencjach WPPK w Szczyrku i w Wiśle był pięciokrotnie autorem zamawianych wykładów . W przypadku warsztatów Rzeczoznawcy Budowlanego przygotował zamówione wykłady dwukrotnie.
c/ Udział w pracach projektowych i przy opracowaniu ekspertyz ze szczególnym uwzględnieniem obiektów zabytkowych,
W dorobku zawodowym laureata należałoby podkreślić jego udział w opracowaniu ekspertyz i projektu Modernizacji Muzeum Miasta Warszawy, badania i bieżące oceny stanu zachowania żelbetowej konstrukcji towarzyszące procesowi przebudowy Domu Towarowego Smyk, liczne prace badawcze i projektowe związane z bieżącym utrzymaniem Muzeum w Wilanowie oraz współprace przy opracowywaniu wymagań konserwatorskich i ocenie przebiegu modernizacji Hali Koszyki.
Pełnił funkcję kierownika programu badawczego dotyczące oceny stanu zachowania obiektów Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Do grupy znaczących przedsięwzięć należałoby również zaliczyć prace związane z zabezpieczeniem i adaptacją, ruin zamku Krzysztopór i ekspozycję konserwatorską ruin dolnego zamku w Czorsztynie.
Angażuje się również w zabezpieczenia i procesy odbudowy cennych obiektów stanowiących dziedzictwo naszej przeszłości na kresach wschodnich jak obiekty byłego Obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego na górze Pop Iwan oraz wielu obiektów klasztornych i kościołów objętych obecnie pracami ratowniczymi w Kamieńcu Podolskim, w Ołyce i w Grodnie.
Aktywne uczestnictwo w ratowaniu obiektów zabytkowych w Polsce i na kresach wschodnich dokumentuje w licznych publikacjach oraz popularyzuje i upowszechnia jako wykładowca na Studiach Podyplomowych z zakresu Konserwacji Zabytków prowadzonych bez przerwy na Politechnice Krakowskiej od ponad 40 lat.