Home Builder 4Young Engineers PROFIL INŻYNIERA – PIOTR PIKUŁA
PROFIL INŻYNIERA – PIOTR PIKUŁA
0

PROFIL INŻYNIERA – PIOTR PIKUŁA

0
0

Piotr Pikuła, Kierownik Budowy firmy Warbud – urodził się 1976 r. w Rykach, gdzie uczęszczał do Technikum Budowlanego. Studia dzienne na Politechnice Warszawskiej, specjalność Mosty i Budowle Podziemne, ukończył w 2001 r.

Pracę zawodową rozpoczął od budowania mostów, początkowo w ZBM Inwestor Zastępczy, a następnie w Mostach Łódź. Zdobyte doświadczenie pozwoliło mu uzyskać uprawnienia wykonawcze w branży mostowej. Od 2004 roku jest pracownikiem firmy Warbud SA i specjalizuje się w branży kubaturowej. W 2006 r. uzyskał kolejne uprawnienia wykonawcze w branży konstrukcyjno-budowlanej, a od 2008 r. pełni funkcję Kierownika Budowy. Przez cały okres pracy zawodowej, szczególnie w Warbudzie, zdobył bogate doświadczenie zarówno przy realizacji nowych budynków, jak i przy remoncie obiektów zabytkowych (co jest szczególnie trudne i niebezpieczne). Przykładem takim jest remont konstrukcji budynku Hotelu Europejskiego w Warszawie. Równie wymagające są modernizacje Centrów Handlowych – jest to praca na „żywym organizmie”, gdyż obiekt jest tylko częściowo wyłączony z użytkowania. Do takich realizacji należały: rozbudowa CH Galeria Mokotów oraz CH Atrium Targówek. Obecnie kieruje budową biurowca Skyliner przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

1. Moja specjalizacja
Mosty i Budowle Podziemne.

2. Ulubiony przedmiot na studiach
Mechanika budowli.

3. Pierwsze i największe/najważniejsze wyzwanie inżynierskie (pierwszy projekt, rozwiązany problem na budowie itp.)
Z perspektywy 16-letniej kariery zawodowej ciężko jednoznacznie stwierdzić, co było pierwszym najtrudniejszym zadaniem. Myślę, że miało to miejsce, gdy byłem odpowiedzialny za nadzór montażu żelbetowych belek prefabrykowanych na moście nad rzeką Ner w Konstantynowie Łódzkim. Problem leżał w dokładności ustawienia łożysk elastomerowych pod każdą belką, tak aby cała płaszczyzna łożyska była równomiernie obciążona. Dodatkowa trudność wynikała z lokalizacji mostu w łuku poziomym i pionowym.

4. Moja pierwsza praca
Z uwagi na fakt, że posiadam podwójne uprawnienia mostowe i kubaturowe, to mam poczucie, jakbym dwa razy rozpoczynał pracę zawodową (śmiech). W branży mostowej zadebiutowałem w ZBM Inwestor Zastępczy na budowie Mostu i Trasy Siekierkowskiej w Warszawie, zaś moja pierwsza praca w branży kubaturowej rozpoczęła się od wykończenia kin Cinema City w CH Arkadia w Warszawie, już w barwach Warbudu.

5. Obiekt/budowa, która mnie fascynuje
Akwedukty i amfiteatry z okresu Cesarstwa Rzymskiego.

6. Marzenie inżyniera (co chciałbym jeszcze zaprojektować, wybudować itd.)
Budynek wysoki na ok. 200 metrów.

7. Ulubiony przepis budowlany
Pojęcie „sztuki budowlanej”.

8. Znienawidzony przepis budowlany
Nie mam takiego, ale zauważyłem, że funkcjonuje wiele przepisów absurdalnych, szczególnie w zakresie BHP. Ponadto bulwersują mnie przypadki pokazywania w mediach polskich budów z komentarzem, że „budowlanka ma się dobrze i rozwija w szybkim tempie”, zaś w tle widać plac budowy, gdzie brak jest podstawowych zabezpieczeń BHP, nie ma barier ochronnych lub ludzie pracują na krawędzi budynku bez żadnych zabezpieczeń. Można powiedzieć, że jest to propagowanie nieprzestrzegania przepisów BHP na budowie.

9. Moja odskocznia od problemów (jak odpoczywam, regeneruję siły itp.)
Najszybciej odpoczywam, wykonując prace na działce, jeżdżąc rowerem i surfując w internecie. Relaksuje mnie także podróżowanie oraz samo planowanie i wymyślanie destynacji i sposobu spędzenia urlopu.

10. Ostatnio przeczytana książka
„Być jak Steve Jobs” autorstwa Kahney Leander.

PORTFOLIO Piotra Pikuły
– Przebudowa i nadbudowa Centrum Handlowego Targówek Atrium, Warszawa, ul. Głębocka 15
– Remont Hotelu Europejskiego w Warszawie (prace konstrukcyjne)
– Wykonywanie rozbiórek części budynków Elektrociepłowni Powiśle w Warszawie
– Budowa osiedla mieszkaniowego Central Park Ursynów przy ul. Kłobuckiej w Warszawie
– Aranżacje powierzchni biurowych dla Banku ING w budynku Plac Unii w Warszawie
– Budowa Hoteli Ibis i Ibis Budget przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie
– Budowa budynku wielorodzinnego „Vermera” przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie
– Budowa gmachu dydaktycznego Wydziału Nauk Historycznych UKSW w Warszawie
– Budowa 22-piętrowego apartamentowca przy ul. Słomińskiego w Warszawie
– Rozbudowa centrum handlowego Galeria Mokotów w Warszawie
– Budowa centrum handlowego Fashion House w Piasecznie
– Budowa Zakładu Produkcyjnego KOFOLA w Kutnie
– Wykończenie kin Cinema City Arkadia w Warszawie
– Budowa obiektów inżynierskich na obwodnicy Jędrzejowa
– Remont mostu na rzece Ner w Konstantynowie Łódzkim
– Budowa wiaduktu autostradowego na A2
– Budowa wiaduktów na obwodnicy Sochaczewa
– Remont mostu drogowego na rzece San w Stalowej Woli
– Remont wiaduktu drogowego w mieście Ryki w ciągu drogi krajowej nr 17
– Budowa Mostu i Trasy Siekierkowskiej w Warszawie


Warbud SA to spółka będąca jednym z największych generalnych wykonawców w Polsce, o silnej pozycji na rynku. W ciągu ponad 25 lat istnienia zrealizowała 500 kontraktów ze wszystkich sektorów budownictwa – od obiektów kubaturowych, takich jak galerie handlowe, biurowce, osiedla i apartamentowce, poprzez obiekty inżynierii lądowej – stacje metra, drogi, mosty, szpitale, inwestycje kulturalne, parki naukowo-technologiczne, aż po projekty z zakresu ochrony środowiska i elektrownie.

open