Home Firmy MIM NA RUCHOMYCH SCHODACH, CZYLI MAŁA AKADEMIA SCHINDLERA W AKCJI
MIM NA RUCHOMYCH SCHODACH, CZYLI MAŁA AKADEMIA SCHINDLERA W AKCJI
0

MIM NA RUCHOMYCH SCHODACH, CZYLI MAŁA AKADEMIA SCHINDLERA W AKCJI

0
0

Co robią mimowie na schodach ruchomych w łódzkim centrum handlowym „Manufaktura”?

Skąd te brawa i honorowy szpaler dla części osób korzystających z urządzeń? Co przedstawiają pantomimiczne przerysowane, odgrywane przez nich scenki? Skąd ten gwar, kolorowy tłum dzieci i twórcza ekspresja? I czym jest Mała Akademia Schindlera?

Nie jest tajemnicą, że dzieci uwielbiają schody ruchome. Jazda nimi to dla nich fantastyczna atrakcja i świetna zabawa – zwłaszcza podczas przeciągających się zakupów. Dorosłym mocno już spowszedniały – i niestety zdarza im się zapominać, że schody ruchome, jak każde urządzenie mechaniczne, są bezpieczne, o ile użytkujemy je w prawidłowy sposób. – Motto firmy Schindler pozostaje niezmienne od ponad 140 lat: „Bezpieczeństwo to nasz priorytet”. Nasze urządzenia wyposażone są w pakiet zabezpieczający przed wypadkiem składający się z ponad 30 elementów, ale nic nie zastąpi rozsądku, uwagi i rodzicielskiej troski. Małe dzieci korzystające ze schodów ruchomych bez opieki rodziców, wjeżdżające schodami tyłem do kierunku jazdy i do tego na siedząco, to niestety dość powszechny widok – mówi Bogumił Borkowski, Escalator Product Manager w firmie Schindler Polska.

(Nie)bezpieczne ruchome schody?

Aż 86% wszystkich wypadków na ruchomych schodach spowodowanych jest niewłaściwym zachowaniem osób korzystających z tych urządzeń. Najczęściej przyczyną jest pośpiech, nieuwaga, brak skupienia i wielozadaniowość. Wchodzimy na ruchome schody zapatrzeni w ekran smartfonu, zaaferowani rozmową, rozgorączkowani zakupami, nie patrzymy gdzie stawiamy stopy i nie zachowujemy należytej ostrożności – a wtedy o nieszczęście nietrudno.

– Konstrukcja i wygląd naszych urządzeń są odzwierciedleniem analiz setek scenariuszy potencjalnych niebezpieczeństw. Sprawne funkcjonowanie wszystkich elementów bezpieczeństwa będzie jednak niewystarczające bez odpowiedniej refleksji i edukacji użytkowników na temat podstawowych zasad korzystania z ruchomych schodów. Potencjalnie niebezpiecznie miejsce to na przykład szczelina pomiędzy cokołem a stopniami. Została zredukowana do absolutnego technicznego minimum i chroniona jest przez boczne szczotki, które mają zapobiegać wciągnięciu obuwia czy niewielkich przedmiotów. A do czego potrafią wykorzystywać je osoby przemieszczające się ruchomymi schodami? Do czyszczenia butów… – mówi ekspert firmy Schindler Bogumił Borkowski.

Mała Akademia Schindlera w akcji

Każde schody ruchome wyposażone są w pakiet piktogramów, informujących i przypominających o zasadach użytkowania tych urządzeń. – Od zawsze apelujemy i prosimy o zapoznanie się z tymi informacjami i bezwzględne stosowanie się do norm. Chwila poświęcona na refleksję może ocalić nasze zdrowie. Motto firmy Schindler zobowiązuje nas do nieustannej pracy nad udoskonalaniem systemów bezpieczeństwa, ale zawsze staramy się zrobić więcej. Poza rozwiązaniami technicznymi postawiliśmy na edukację – jednak zamiast straszyć, krytykować czy wytykać błędy, sięgnęliśmy po niestandardową, ciepłą, nieco zabawną i pełną troski konwencję. Stąd pomysł na event „Schody to nie plac zabaw” w gościnnych wnętrzach łódzkiej Manufaktury – wyjaśnia Agnieszka Szylkin, Marketing Manager w firmie Schindler Polska.

12 maja w centrum handlowym o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania ze schodów ruchomych i wind przypominali mimowie. – Ta formuła sprawdza się doskonale. Przyciąga uwagę, zwłaszcza dzieci, a to one i ich rodzice są głównymi adresatami naszych działań. Zabawna i lekko przerysowana konwencja pokazu łatwo zapada w pamięć. Przypominamy o tym również za pomocą specjalnie w tym celu przygotowanych kolorowanek czy konkursów. A ponieważ schody to nie plac zabaw, zaprosiliśmy dzieci do rotundy Manufaktury, gdzie czekały na nich stoiska animacyjnetu mogły bawić się do woli – podkreśla Agnieszka Szylkin.

Mali konstruktorzy, wykorzystując swoją wyobraźnię i kreatywność, przy użyciu kartonowych pudeł, kredek, flamastrów, plasteliny i brokatu tworzyli niepowtarzalne windy. Chętni mogli również wykonać model schodów z masy solnej, zaprojektować kolaż z motywem urządzeń firmy Schindler lub wykonać zabawne, pamiątkowe zdjęcie w fotobudce – oczywiście z windą w tle. Nie zabrakło także uwielbianego przez dzieci malowania twarzy i balonowych kreacji, dzięki czemu teren eventu zmienił się w kolorową, bajkową przestrzeń.

Motyw wind i schodów ruchomych obecny był także podczas przygotowanych konkursów i gier: układania puzzli na czas, zabaw z chustą animacyjną czy rodzinnego quizu w formie „Koła fortuny”. – Uczymy bezpiecznego korzystania z wind i schodów ruchomych, proponując dobrą zabawę w miłej, rodzinnej atmosferze. Ponad 800 dzieci skorzystało z naszego zaproszenia, biorąc udział w konkursach i aktywnie korzystając ze wszystkich stanowisk animacyjnych. Nie wszyscy mogli nam poświęcić aż tyle czasu, ale przez cały dzień z przygotowanych przez nas atrakcji skorzystało ponad 2.400 osób. To zaprocentuje w przyszłości, ale zmianę postaw obserwowaliśmy już w trakcie samej imprezy: stabilna pozycja, ręka na poręczy, patrzenie pod nogi przy opuszczaniu schodów – mówi Agnieszka Szylkin.

7 ważnych zasad

O czym powinniśmy pamiętać, by bezpiecznie korzystać ze schodów ruchomych i wind? – „Trzymaj rękę na poręczy” to naczelna zasada. Nieustannie uczulamy na to wszystkich, ponieważ ten prosty gest zapewnia nam pewną, stabilną postawę – a utrata równowagi na schodach ruchomych może skończyć się bolesnym upadkiem. Na tego typu wypadki szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze, dlatego podczas jazdy powinniśmy trzymać nasze pociechy za rękę. Jeśli przewozimy maluszka w wózku, koniecznie skorzystajmy z windy – gumowe kółka wózka mogą się zablokować na stopniach schodów, co grodzi wypadkiem  – przypomina Bogumił Borkowski.

Rozwiązane sznurowadło, obcas damskiej szpilki czy luźny pasek od płaszcza mogą stać się przyczyną wypadku, jeśli utkną w złym miejscu. Dlatego przed podróżą ruchomymi schodami warto poświęcić chwilę na skontrolowanie i uporządkowanie garderoby, zwracając szczególną uwagę na wszystkie luźne elementy, które mogą zostać wciągnięte do szczeliny. Podczas wchodzenia na schody ruchome i ich opuszczania nie należy stawiać stopy w miejscu wyjeżdżania lub chowania się stopni – w całości powinna ona znajdować się na płycie wejściowej lub zejściowej. Również w trakcie jazdy nasze stopy powinny znajdować się po środku stopni, a nie na ich krawędzi. Niestabilna pozycja i zachwianie równowagi mogą doprowadzić do wypadku. Pamiętajmy także, że na schody nie należy wchodzić ani z nich schodzić w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Zamykających się drzwi windy nie powinniśmy blokować własnym ciałem, a użyć w tym celu odpowiedniego przycisku.

Naszym najważniejszym celem jest bezpieczny transport absolutnie każdego użytkownika. Dlatego nieustannie udoskonalamy obecne systemy lub szukamy zupełnie nowych rozwiązań w tym obszarze, dlatego z pewnością będziemy kontynuować działania Małej Akademii Schindlera. Bo choć my, jako producenci ruchomych schodów, wciąż śrubujemy standardy bezpieczeństwa, wypadki mogą się przydarzyć. By ich uniknąć, nasz pakiet warto wesprzeć własnym: rozwagą, uwagą i rozsądkiem – podsumowuje Bogumił Borkowski.

open