Home Realizacje SZCZECIN BUDUJE FABRYKĘ WODY
SZCZECIN BUDUJE FABRYKĘ WODY
0

SZCZECIN BUDUJE FABRYKĘ WODY

0
0

Fabryka Wody to wodny park edukacyjny w centrum Szczecina, o regionalnym i transgranicznym zasięgu. Stawiając na doświadczenie obcowania z wodą, projekt zakłada połączenie w jednym miejscu: rekreacji, rozrywki i edukacji.

Baseny, zjeżdżalnie, strefa saun, plaża, tarasy wypoczynkowe oraz edukatorium – to tylko część atrakcji, które zostały przewidziane w ramach tej inwestycji. Jeszcze w tym roku miasto planuje rozstrzygnąć przetarg i wyłonić wykonawcę prac budowlanych.

Kiedy ponad dwa lata temu ogłoszono, że w Szczecinie rozpoczyna się projekt, którego celem jest budowa nowoczesnej pływalni, więcej było głosów sceptycznych i niewierzących w powodzenie realizacji całego przedsięwzięcia. Od tego czasu wiele się zmieniło. Idea utworzenia w Szczecinie obiektu niepowtarzalnego i funkcjonalnego ewoluowała stopniowo. Począwszy od międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej, a kończąc na żmudnym okresie związanym z przygotowaniem dokumentacji projektowej. Teraz Miasto pomału zbliża się do etapu związanego z realizacją prac budowlanych. – Mamy za sobą wiele miesięcy ciężkiej pracy, ale wierzę w to, że efekt jest taki, jakiego oczekiwaliśmy. To w dużej mierze zasługa biura DreamWorlds, które przygotowało nam projekt – mówi Konrad Stępień, Prezes Spółki Fabryka Wody odpowiadającej za realizację inwestycji. – Jesteśmy teraz w blokach startowych. W czerwcu ogłosiliśmy dialog techniczny, po to by dobrze przygotować się do przetargu. Natomiast koniec wakacji to okres, w którym ruszy sam przetarg. Liczymy na to, że spotka się on z dużym zainteresowaniem ze strony firm budowlanych, ponieważ nieczęsto zdarza się okazja do budowy takiego obiektu – dodaje prezes. Ogłoszenie przetargu pod koniec wakacji i wyłonienie wykonawcy na przełomie roku 2018/2019 pozwoli rozpocząć prace budowlane w przyszłym roku. Inwestycja powstanie na terenie dawnego szczecińskiego kąpieliska Gontynka i oferować będzie odwiedzającym wypoczynek na najwyższym światowym poziomie.

Wizja nabiera realnych kształtów
Szczeciński obiekt będzie wyróżniał się wyglądem na tle podobnych tego typu instalacji. Odchodząc od najbardziej oczywistej i nieco wyeksploatowanej już stylizacji w postaci plastikowych palemek, statku piratów, rafy koralowej czy błękitnej laguny, szczecińskiej Fabryce Wody został nadany wyjątkowy design łączący wodę, elementy przyrodnicze i bezpośrednie otoczenie w jedną spójną całość, nawiązującą do idei marki miasta Szczecin Floating Garden 2050. Czerpiąc z inspiracji dwubiegunowego miasta, powstał obiekt reprezentujący zarówno człowieka, jak i naturę. Założenia projektu są ściśle związane z dawnym przeznaczeniem tego miejsca – teren rekreacyjny po byłym kąpielisku, kaskada wodna, która jest projektowanym elementem odwołującym się do historycznego elementu, jaki zlokalizowany był na działce. Idea „rzeki” nawiązuje do urbanistyki miasta Szczecin – podział na prawo- i lewobrzeże przez rzekę Odrę. „Rzeka” stanowi motyw przewodni każdej ze stref budynku:

  • zewnętrznej przestrzeni publicznej,
  • binarnego holu wejściowego,
  • edukatorium i centrum rozrywkowego,
  • hali basenowej,
  • basenów zewnętrznych,
  • strefy saunarium.

Budynek ma kształt wielokątny składający się z dwóch zasadniczych części połączonych wspólną, centralnie umiejscowioną binarną strefą wejściową. Każda z wizualnie wyodrębnionych części obiektu mieści różne funkcje obiektu. Z jednej strony jest to funkcja aquaparkowa – strefa basenowa oraz strefa wellness i saunarium (część zlokalizowana po wschodniej stronie „rzeki”) oraz strefa sportowo-rekreacyjna i niezależne edukatorium (po zachodniej stronie „rzeki”). Obrys rzutu budynku jest z zewnątrz prostokreślny, wewnątrz – pomiędzy dwoma częściami swobodny, krzywoliniowy, jakby wyrzeźbiony przez „erozyjną działalność wody”. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 130 mln zł netto. Prace budowlane powinny potrwać dwa lata.

www.fabrykawody.eu

open