Home Raporty HOTELE W POLSCE KIERUNKI ROZWOJU
HOTELE W POLSCE KIERUNKI ROZWOJU
0

HOTELE W POLSCE KIERUNKI ROZWOJU

0
0

Branża przeżywa obecnie dobry czas. W tym roku w naszym kraju przybędzie kilkanaście tysięcy miejsc noclegowych w nowych obiektach hotelowych.

Wraz ze wzrostem liczby osób odwiedzających nasz kraj rośnie w Polsce popyt na usługi hotelowe. W 2017 roku polskie lotniska obsłużyły o 17 proc. pasażerów więcej niż rok wcześniej. Na wzrastające zapotrzebowanie na noclegi wskazują również statystyki GUS, z których wynika, że liczba pokojów hotelowych wynajmowanych w obiektach na terenie naszego kraju od 2012 roku systematycznie rośnie o kilka procent każdego roku.   Notowany wzrost wskaźników operacyjnych hoteli dopinguje inwestorów do wzmożonej aktywności. Tym samym krajowe zaplecze hotelowe, które w porównaniu z krajami Europy Zachodniej nadal jest jeszcze słabo rozwinięte, wzbogaca się stale o nowe, atrakcyjne obiekty.

Wzrost sektora o 6 proc.
Baza hotelowa w Polsce, jak podają specjaliści Walter Herz, liczy obecnie ponad 2700 obiektów różnej klasy, w których dostępnych jest przeszło 135 tys. pokojów. Analitycy obliczają, że w 2018 roku w inwestycjach, które mają zostać oddane do użytkowania w kraju, powstanie około 8 tys. pokojów. Specjaliści szacują, że w tym roku branża odnotuje wzrost podaży na poziomie 6 proc. Eksperci podkreślają jednak, że mimo iż rynek konsekwentnie zwiększa swoje zasoby, w Polsce wciąż brakuje hoteli, co jest odczuwalne przede wszystkim w głównych ośrodkach biznesowych w kraju.

Największym potencjałem wzrostu wyróżnia się rynek warszawski, na którym w większym stopniu niż w innych polskich miastach popyt na noclegi generują goście biznesowi. Warszawa jest coraz mocniej doceniana przez turystów.

Rekordowo na rynku warszawskim
Z danych zawartych w najnowszym raporcie Walter Herz wynika, że rynek warszawski dysponuje obecnie 90 hotelami, które oferują 13,5 tys. pokojów. Zestawienie podaje, że nowa podaż w Warszawie osiągnie w tym roku rekordowy poziom. W obiektach, których realizacja ma się zakończyć w 2018 roku, oddanych zostanie około 2 tys. pokojów hotelowych. Analitycy Walter Herz prognozują, że w 2019 roku rynek warszawski zwiększy swoją ofertę o podobną liczbę pokojów hotelowych jak w roku bieżącym. W stolicy planowane jest w tym roku otwarcie kilku znaczących obiektów hotelowych, m.in. hotelu Four Points by Sheraton ze 192 pokojami, kolejnego hotelu Ibis Styles z 179 pokojami, hotelu Krakowska Residence z ponad 350 pokojami, hotelu Vienna House ze 164 pokojami, hotelu Renaissance z 225 pokojami, a także hotelu Raffles Europejski Warsaw ze 106 pokojami.
Wśród ostatnio odnotowanych transakcji hotelowych zawartych w Warszawie specjaliści wymieniają pięciogwiazdkowe hotele Westin i Radisson Blu oraz czterogwiazdkowy hotel Holiday Inn Warsaw City Center.

 

Kraków z nową podażą
Sporo miejsca do lokowania nowych projektów hotelowych jest jeszcze jednak nie tylko w Warszawie, ale także w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Poznaniu – w lokalizacjach, którymi najbardziej interesują się globalni inwestorzy. Drugi co do wielkości w kraju krakowski rynek hotelarski liczy obecnie 150 hoteli, w których do dyspozycji gości jest ponad 10 tys. pokojów. Zapotrzebowanie na noclegi w Krakowie jest coraz większe, bo z roku na rok stolicę Małopolski odwiedza większa liczba turystów. W 2017 roku do Krakowa przyjechało prawie 13 mln osób, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Według obliczeń specjalistów Walter Herz w obiektach, które mają zo stać oddane w aglomeracji w tym roku, przybyć ma około 500 nowych pokojów hotelowych. Pierwszych gości przyjąć ma m.in. hotel B&B, w którym znajdzie się 130 pokojów, i położony na Kazimierzu hotel Puro z 228 pokojami.

Trójmiasto w czołówce rynków regionalnych
Stabilne wyniki operacyjne krakowskich hoteli sprawiają, że aglomeracja jest atrakcyjna dla międzynarodowych inwestorów. Ostatnio przeprowadzone transakcje w tym segmencie krakowskiego rynku nieruchomości dotyczyły pięciogwiazdkowego hotelu Sheraton i trzygwiazdkowego hotelu Vienna House Easy. W Trójmieście ma przybyć natomiast w tym roku dwa razy więcej pokojów hotelowych niż w Krakowie. W 2018 roku trójmiejski rynek zasili kolejne tysiąc pokojów. Do najciekawszych projektów, jakie zostaną oddane, należą: hotel Deo z 354 pokojami, Hampton by Hilton ze 174 pokojami, IBB z 90 pokojami oraz Focus Premium w Sopocie, w którym znajdzie się 70 pokojów. Trójmiasto, w którym 44 proc. noclegów w hotelach generują goście zagraniczni, głównie ze Skandynawii i Niemiec, oferuje obecnie 80 hoteli, które dysponują 6 tys. pokojów.

Utytułowany Wrocław
Wrocław może się pochwalić z kolei 60 hotelami, w których znajduje się 5,1 tys. pokojów. Jak obliczają specjaliści Walter Herz, w tym roku zasoby wrocławskiego rynku hotelarskiego zwiększą się o kolejne 250 pokojów. Rynek wrocławski charakteryzuje się relatywnie niskimi średnimi cenami w porównaniu z innymi głównymi aglomeracjami w Polsce. Jak przyznają specjaliści, prognozy dla rozwoju branży w stolicy Dolnego Śląska są pozytywne, głównie ze względu na silny popyt na noclegi ze strony turystów i rosnący sektor BPO. Popularność lokalizacji potęguje także przyznany miastu w 2016 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i uznanie Wrocławia za najlepszy europejski cel podróży w 2018 roku w konkursie European Best Destination.

Poznań goni czołówkę
Rozwój poznańskiego rynku, na którym funkcjonuje obecnie 61 hoteli zapewniających 3,7 tys. pokojów, zapowiada się obiecująco. Z raportu Walter Herz wynika, że w tym roku Poznań wzbogaci swoje zasoby o około 400 pokojów hotelowych. W aglomeracji planowane jest m.in. otwarcie hotelu Hampton by Hilton ze 117 pokojami, hotelu Altus ze 109 pokojami i hotelu Focus z 94 pokojami. Popyt na noclegi generowany jest w Poznaniu głównie przez gości biznesowych i MICE, m.in. ze względu na zlokalizowany w mieście popularny międzynarodowy obiekt targowy. Znaczenie Międzynarodowych Targów Poznańskich jest jednak coraz słabsze, podobnie jak słaba jest rozpoznawalność lokalizacji wśród turystów zagranicznych.

Inwestorzy wchodzą do mniejszych miast
Nowym trendem rynkowym, jaki zauważają eksperci Walter Herz, jest coraz większe zainteresowanie inwestorów działających w segmencie hotelowym i międzynarodowych franczyzodawców mniejszymi ośrodkami miejskimi w Polsce. Jako przykład wymieniają realizację obiektu hotelowego w rewitalizowanej fabryce fortepianów w Kaliszu. W jej miejscu powstaje kompleks biurowo-hotelowo-kulturalny Calisia One, w którym w tym roku ma zostać oddany do użytku hotel działający pod marką Hampton by Hilton z ponad 100 pokojami. W Oświęcimiu w hotelu Hampton by Hilton znajdzie się zaś 120 pokojów. Z kolei w Nowym Targu w 2019 roku powstanie Ibis Styles ze 106 pokojami. Nowe obiekty międzynarodowych marek powstają też w polskich kurortach, w tym m.in. hotel Radisson Blu w Zakopanem ze 158 pokojami i 68 apartamentami oraz hotel Hilton Garden Inn w Kołobrzegu. Eksperci Walter Herz zwracają uwagę, że w strukturze polskiej ba zy hotelowej przeważają hotele indywidualne, których właścicielami są polskie firmy, zajmujące się samodzielnie ich prowadzeniem. Podobnie jest z popytem na noclegi. W naszym kraju to głównie polscy turyści napędzają koniunkturę w sektorze hotelarskim. Z usług hotelowych w naszym kraju korzysta jedna trzecia obcokrajowców i dwie trzecie  Polaków.

Katarzyna Tencza
Associate Director w Dziale Hotelowym Walter Herz

(fot. Walter Herz)


Nowe marki hotelowe w Polsce

W Krakowie – hotel Puro na Kazimierzu z ponad 200 pokojami, hotel Radisson Red z 230 pokojami, hotel B&B Kraków Centrum ze 130 pokojami i dwa butikowe hotele Ferreus oraz H15 łącznie ze 140 pokojami. W centrum Krakowa, przy ulicy Stradomskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Wawelu – Autograph Collection Hotel ze 125 pokojami lifestylowej marki należącej do Marriott International. W tym roku rozpocznie się również budowa hotelu Best Western Balice Airport oraz pierwszego w Polsce aparthotelu pod marką Adagio z 190 pokojami.
W Poznaniu – Hampton by Hilton (117 pokojów), Focus Hotel Poznań (94), hotel Moxy (120) przy lotnisku Ławica. Do sieci Best Western Hotels & Resorts dołączyć mają dwa nowo powstające poznańskie obiekty – Edison Park Hotel pod marką Premier Collection i hotel na Starym Rynku pod marką Sure Hotel, a istniejący Hotel Edison położony w miejscowości Baranowo pod Poznaniem, poddany zostanie procesowi modernizacji.

open