Home News AUTOMATYZACJA – INTELIGENTNE OKNA
AUTOMATYZACJA – INTELIGENTNE OKNA
0

AUTOMATYZACJA – INTELIGENTNE OKNA

0
0

Siłowniki do okien zapewniają nie tylko wygodę użytkowania, ale również bezpieczeństwo. Szczególnie w letnich miesiącach, kiedy często wietrzymy pomieszczenia, automatyka w oknach okazuje się pomocna.

Idea inteligentnego, zdalnie sterowanego domu staje się niezwykle popularna. Elementy wpisujące się w tę koncepcję coraz częściej pojawiają się w domach i mieszkaniach. Jednym z nich jest montaż siłowników okiennych, dzięki którym możliwe staje się sterowanie oknem nawet z drugiego końca świata.

Funkcje siłowników

Grupa GU w szerokiej ofercie rozwiązań dla inteligentnego domu ma również siłowniki okienne. Dzieli się je na te o zasilaniu prądem stałym 24 V oraz prądem zmiennym 230 V. Zasilanie 24 V stosuje się zazwyczaj w budynkach użyteczności publicznej. W przypadku zagrożenia pożarowego systemy oddymiania automatycznie uchylają okna. W domach czy mieszkaniach, w których głównym celem montażu siłowników jest przewietrzanie, stosowane jest zasilanie 230 V. W takim przypadku istnieje możliwość wyboru pomiędzy siłownikiem ukrytym lub nawierzchniowym. Wersja ukryta jest zabudowana w profilu okna, a więc całkowicie niewidoczna. Obie łączą się z siłownikiem ryglującym.

Eltral K18 DK

Najczęściej stosowanym rodzajem siłowników są siłowniki łańcuchowe. Zasada ich działania jest prosta – silnik zamontowany w siłowniku wysuwa łańcuch. W przypadku rozwiązań proponowanych przez GU łańcuch może wysunąć się na szerokość od 200 do 800 milimetrów. Innowacyjnym rozwiązaniem jest siłownik Eltral K18 DK do okien rozwierno-uchylnych, który może być stosowany niezależnie we wszystkich oknach tworzywowych, aluminiowych i drewnianych. Włącznik klawiszowy aktywuje funkcję rozwarcia okna i umożliwia sterowanie oknem w celu przewietrzania. Bezpieczne i szczelne domknięcie zapewnia dodatkowo zabudowany napęd ryglowy VAN DK, zdalne sterowanie i czujka pogodowa. Montaż siłowników daje sporo możliwości zdalnego sterowania. Uchylić okno można za pomocą przycisku, sterowania radiowego lub smartfonu. Ta ostatnia funkcja jest najbardziej innowacyjna, daje również najwięcej możliwości. Warto wyposażyć okna w moduł sterujący GU Controller IO, który w zestawieniu z centralą zarządzającą (np. Tahoma Premium marki Somfy) „łączy” okno z te
lefonem, a my za pomocą aplikacji możemy sprawdzać, czy jest ono zamknięte/otwarte. W dowolnej chwili mamy możliwość otwarcia lub zamknięcia okna z dowolnego miejsca na Ziemi (potrzebny jest tylko dostęp do internetu). Świetnym rozwiązaniem proponowanym przez GU jest też centrala pogodowa. W przypadku deszczu lub silnego wiatru czujka automatycznie reaguje i zamyka okno. Czujkę można dowolnie zaprogramować, tak aby działała przy odpowiedniej sile wiatru czy częstotliwości opadów. To rozwiązanie jest przydatne szczególnie w letnich miesiącach, gdy w obawie przed deszczem zamykamy okna przed wyjściem do pracy, a w efekcie wracamy do nieprzewietrzonego mieszkania. Siłowniki okienne to proste rozwiązanie, które bez problemu można zainstalować w każdym domu. Niewielkie rozmiary urządzenia oraz możliwość indywidualnego dopasowania do okna dają mnóstwo możliwości.

open