Home Aktualności BAROMETR RYNKU – WYNIKI I PÓŁROCZA 2018 ROKU
BAROMETR RYNKU – WYNIKI I PÓŁROCZA 2018 ROKU
0

BAROMETR RYNKU – WYNIKI I PÓŁROCZA 2018 ROKU

0
0

Grupa PSB, w ponad 660 placówkach handlowych z materiałami budowlanymi do domu i ogrodu, oferuje klientom 360 tys. pozycji asortymentowych pochodzących od ponad 700 dostawców będących kluczowymi graczami na swoich rynkach. Skala działania oraz osiągane przez Grupę PSB wyniki stanowią swoisty barometr dystrybucji budowlanej. Prezentujemy dane za I półrocze bieżącego roku.

Dystrybucja materiałów budowlanych, jak każda branża, cechuje się swoistą sezonowością. Od lat przebieg linii obrazujących sezonowość sprzedaży jest w miarę podobny. Łączne przychody ze sprzedaży materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w sieci PSB (niemal 400 firm) w I półroczu 2018 wyniosły 3,2 mld zł
i były o 13% wyższe niż przed rokiem. To efekt wzrostu sprzedaży wolumenowej, podwyżek cen oraz większej ilości placówek. Przeciętny partner PSB zwiększył sprzedaż o 8,5% na tej samej powierzchni handlowej, którą dysponował przed rokiem; w tym przeciętna Mrówka zwiększyła przychody o 8,8%, skład budowlany o 7%, zaś Profi o 13,2%. Z kolei przychody Grupy PSB Handel SA (centrali) w omawianym okresie przekroczyły 1,4 mld zł i były wyższe o 12%.

Dynamika sprzedaży i cen

Łączny popyt za 6 miesięcy w roku 2018, w stosunku do analogicznego okresu w roku 2017, był wyższy w 18 grupach towarowych (spośród 20). Najbardziej wzrósł popyt na płyty OSB (+30%), izolacje termiczne (+24%), ściany, kominy (+23%) oraz wyposażenie, AGD (+21%). Wzrost od 10 do 20% odnotowały grupy: instalacje, ogrzewanie; ogród, hobby; narzędzia; farby, lakiery; oświetlenie, elektryka oraz che
mia budowlana. Do 10% wzrosły: dekoracje; płytki, łazienki, kuchnie; dachy, rynny; wykończenia; izolacje wodochronne; sucha zabudowa; cement, wapno oraz stolarka. Minimalnie spadła sprzedaż w grupach: otoczenie domu (-1%) oraz motoryzacja (-2%). Ceny materiałów dla budownictwa oraz do domu i ogrodu w ciągu 6 miesięcy roku 2018, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017, wzrosły również w 18 grupach towarowych. Największą dynamikę odnotowały płyty OSB (+35,6%), izolacje termiczne (+11,2%) oraz ściany, kominy (+10,9%). Od 2 do 6% wzrosły ceny w grupach: otoczenie domu; cement, wapno; izolacje wodochronne; farby, lakiery; narzędzia; dachy, rynny; chemia budowlana; wykończenia oraz instalacje, ogrzewanie. Około 1% wzrosły: stolarka; płytki, łazienki, kuchnie; wyposażenie, AGD; ogród, hobby; motoryzacja oraz sucha zabudowa. Minimalny spadek cen nastąpił w grupach: dekoracje (-0,1%) oraz oświetlenie, elektryka (-0,6%).

 

 

open