Home News SIĘGNĄĆ CHMUR Z DOKĄ
SIĘGNĄĆ CHMUR Z DOKĄ
0

SIĘGNĄĆ CHMUR Z DOKĄ

0
0

Drapacze chmur to imponujące konstrukcje, które przyciągają coraz większą uwagę ekspertów budowlanych z dziedziny technologii, projektowania i bezpieczeństwa. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu dużym osiągnięciem wydawało się wzniesienie wieżowca o wysokości 200 metrów. Dziś tkankę miejską urozmaicają projekty 5-krotnie wyższe – znacznie bardziej monumentalne niż ich pierwowzory. Przy ich budowie niezastąpione będą innowacyjne rozwiązania deskowaniowe DOKA, które z łatwością sprostają nawet najbardziej wymagającemu projektowi czy śmiałej wizji klienta.

Począwszy od lat 90., obserwujemy dynamiczny rozwój budownictwa wysokościowego. Od zakończenia budowy Empire State Building (1931) i Sears Tower (1974; obecna nazwa Willis Tower) kolejne rekordy padały na przestrzeni całych dekad, od 1998 roku tytuł najwyższego budynku na świecie zmienia zaś właściciela zaledwie co kilka lat. Jak wynika z badań Year in Review: Tall Trends of 2017, przeprowadzonych przez międzynarodową organizację Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH), w ubiegłym roku ustanowiono nowy rekord – na architektonicznej mapie świata pojawiły się 144 wieżowce o wysokości większej lub równej 200 m. Większość z nich, aż 53%, została wybudowana w Chinach. Godny uwagi jest fakt, że rok 2017 był mimo wszystko najbardziej zróżnicowany pod względem geograficznym w historii budownictwa wysokościowego. Nowe projekty wieżowców zrealizowano w 69 miastach, w 23 krajach, co wskazuje na znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2016 (o 54 miasta i 18 krajów więcej). Obecnie na świecie istnieje więc 1319 budynków o wysokości przekraczającej 200 m, a z zaszczytnego pierwszego miejsca wśród światowych gigantów wciąż nie daje się strącić Burj Khalifa w Dubaju – wieżowiec o 163 kondygnacjach i wysokości 830 metrów. I choć z technicznego punktu widzenia maksymalna wysokość drapaczy chmur może przekroczyć 1 km, istnieje możliwość wybudowania wyższych obiektów. Co prawda ich użytkowanie wymaga opracowania nowych technologii, ponieważ ciężar tak wysokiego budynku stanowiłby znaczną część nośności. Niewykluczone jednak, że w przyszłości kolejne granice wysokości zostaną zniesione – zwłaszcza dzięki innowacjom technologicznym i zastosowaniu materiałów z tworzywa sztucznego. – Uważnie śledzimy trendy w architekturze i nieustannie powiększamy portfolio naszych produktów – podkreśla Przemysław Potysz, Dyrektor Techniczny Doka Polska. – W odpowiedzi na potrzeby nowoczesnego rynku oferujemy rozwiązania deskowaniowe „szyte na miarę”, dostosowane do wszystkich betonowych elementów monolitycznych – od fundamentu do ostatniej kondygnacji. O projektach myślimy zaś w sposób holistyczny, a z uwagi na ich różnorodność i złożoność naszym priorytetem jest szybki, bezpieczny i zoptymalizowany przebieg procesu budowlanego – dodaje Przemysław Potysz.

Wszechstronne zastosowanie systemów przestawnych

Doświadczenie i nieustanny rozwój – to prawdziwy fundament budowania pozycji Doka na rynku budowlanym. – Technika deskowania przestawnego w projektach wieżowców wykorzystywana jest przez nas od ponad 40 lat, zaś systemy deskowania samoprzestawnego trafiły do naszej oferty w roku 1989. To naturalny etap ewolucji naszych rozwiązań – system samoprzestawny łączy bowiem deskowanie ścienne z rusztowaniem lub platformą roboczą i może być przenoszony do następnego odcinka bez użycia żurawia – rekomenduje Dominik Mazur, Kierownik Zespołu Projektów Specjalnych Doka Polska. W zależności od sposobu funkcjonowania i rodzaju konstrukcji na rynku dostępne są trzy różne systemy z napędem hydraulicznym:

• Systemy przestawne prowadzone w profilach i przemieszczane z piętra na piętro za pomocą zintegrowanego lub ruchomego systemu hydraulicznego. Dzięki temu proces przestawiania przebiega bezpiecznie i szybko – nawet przy dużych prędkościach wiatru.

• Systemy platformowe – są maszynami szalunkowymi opracowanymi z myślą o wykonywaniu rdzeni wieżowców. Głównym elementem rozwiązania jest platforma betoniarsko-zbrojeniowa podnoszona do kolejnego odcinka jednym przyciśnięciem guzika – za pomocą kilku siłowników hydraulicznych o dużym skoku.

• Systemy osłon wiatrowych – pełne bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych czynników podczas wykonywania prac budowlanych – zwłaszcza na dużych wysokościach. Systemy osłon wiatrowych zapewniają najwyższy poziom ochrony, zwiększając produktywność i komfort pracowników – szczególnie w przypadku wykonywania zadań w obrębie krawędzi stropu.

Zoptymalizowany przebieg procesu budowlanego

Począwszy od fazy projektowania aż do zakończenia realizacji inwestycji – eksperci Doka służą wykonawcom profesjonalnym, kompleksowym doradztwem – na każdym etapie prac budowlanych. Należy bowiem pamiętać, że gwarantem pełnego bezpieczeństwa i szybkości prac jest prawidłowe zastosowanie wszystkich komponentów systemu – a tu wiedza i doświadczenie są po prostu niezastąpione. Specjaliści Doka z całego świata oraz Globalne Centrum Kompetencyjne ds. Budownictwa Wysokościowego w Amstetten zapewniają kompleksowe wsparcie w zakresie doradztwa, planowania i poprawnego wdrożenia poszczególnych systemów. W celu opracowania i doboru optymalnego rozwiązania deskowaniowego już w fazie planowania należy dokładnie przyjrzeć się takim elementom, jak długość taktu, metoda budowy, rodzaj zbrojenia, wyposażenie placu budowy i czynności związane z betonowaniem. Istotne jest przy tym projektowanie obiektów i części budowlanych w technologii 3D. Animacje i wizualizacje sprawiają, że skomplikowane konstrukcje stają się bardziej zrozumiałe, a poszczególne etapy realizacji projektu – wyjątkowo przejrzyste. Powyższe warunki ramowe tworzą całościowy model i pozwalają spojrzeć na projekt z zupełnie innej perspektywy. Ponadto firma Doka na bieżąco pracuje nad wdrażaniem kolejnych innowacji technologicznych oraz rozwojem swoich produktów. Poniższe zestawienie odzwierciedla kamienie milowe wyznaczone w dziedzinie techniki samoprzestawnej – począwszy od roku 1989 aż po dzień dzisiejszy.
• SKE – początki deskowania samoprzestawnego System SKE 30 zapoczątkował technikę deskowania samoprzestawnego w 1989 roku. Po raz pierwszy został zastosowany przy wznoszeniu Thai Wah Tower w Bangkoku.

• SCP – samoprzestawna platforma deskowaniowa i robocza dopasowana do każdego rdzenia wieżowca Platforma SCP została pierwszy raz wykorzystana ponad dwadzieścia dwa lata temu, podczas realizacji projektu Zurich Toren w Hadze. Osłonięta na całym obwodzie, gwarantuje podniesienie do następnego odcinka betonowania w najkrótszym możliwym czasie, a wszystko za pomocą siłowników hydraulicznych o dużym skoku i nośności wynoszącej 40 ton. W 2010 roku, z myślą o potrzebach rynku północnoamerykańskiego, zaprojektowano platformę Super Climber SCP, która została wykorzystana w tym samym roku do wzniesienia 2550 North
Lakeview w Chicago.

• Burj Khalifa – najwyższy budynek świata W 2005 roku powstał najwyższy wieżowiec świata – Burj Khalifa w Dubaju. Doka dostarczyła rozwiązania deskowaniowe do wykonania całego rdzenia budynku. Kształt wieży o wysokości 830 m wymagał wysokiej zdolności adaptacyjnej deskowań, a niezwykle krótki termin realizacji – przemyślanego planu wykonawczego. Pełen sukces zagwarantowały systemy przestawne SKE100 i elastyczne deskowanie dźwigarowe Top 50.

• Osłona wiatrowa Xclimb 60 – szeroki zakres zastosowania Osłona wiatrowa Xclimb 60, zastosowana pierwszy raz podczas budowy Burj Khalifa, oraz obudowa ramowa Xbright – mająca swoją premierę przy wznoszeniu siedziby Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie nad Menem – to prawdziwe synonimy komfortu i bezpieczeństwa. Oprócz pełnej obudowy najwyższych kondygnacji obiektu rozwiązanie to oferuje skrócenie czasu montażu poprzez zastosowanie wielkopowierzchniowych elementów ramowych i prostych połączeń elementów.

Od 2012 roku osłona Xclimb 60 służy również do rozbiórki i renowacji budynków – można ją bowiem z powodzeniem przestawiać hydraulicznie w dół – wraz z postępem prac rozbiórkowych. Dzięki temu nie narażamy się na dodatkowe koszty i czasochłonny montaż tradycyjnej obudowy z użyciem specjalnego rusztowania. – To również wszechstronny wielozadaniowiec w ofercie Doka. Na potrzeby projektu One Nine Elms w Londynie wykonaliśmy osłonę wiatrową w celu zabezpieczenia 3,5 kondygnacji budynku. W zupełnie inny sposób wykorzystaliśmy ją w przypadku inwestycji Aurora Melbourne Central w 2017 roku – dzięki zintegrowanemu systemowi jednoszynowemu można było szybko i w pełni bez piecznie zamontować poszczególne elementy elewacji budynku – podkreśla Przemysław Potysz, Dyrektor Techniczny Doka Polska.

• Od GCS do deskowania samoprzestawnego Xclimb 60 Historię rozwoju deskowań firmy Doka rozpoczyna wprowadzenie do oferty deskowania przestawnego GCS – stosowanego od 2003 roku. W tym przypadku przemieszczanie pomostów przestawnych odbywało się jeszcze przy użyciu żurawia. System samoprzestawny Xclimb 60 m to nowa generacja prowadzonego deskowania samoprzestawnego, rozszerzona o mobilny system hydrauliczny. Po raz pierwszy użyto jej w 2007 roku do deskowania elektrowni gazowo-parowej Timelkam.

• System przestawiania stolików TLS – idealne urządzenie do podnoszenia stolików stropowych Szybkość i wydajność – za pomocą systemu TLS stoliki stropowe i materiały budowlane są przesuwane pionowo – z jednego piętra na drugie – bez konieczności użycia żurawia.

• SKE plus – system do budynków o dowolnym kształcie i wysokości, przestawiany bez użycia żurawia To rozbudowany system modułowy ze zintegrowanym wyposażeniem hydraulicznym o szerokim spektrum zastosowań. SKEplus 50, o nośności wynoszącej 5 t na każdą jednostkę przestawną, dedykowany jest pracom realizowanym w obrębie rdzenia i elewacji budynku. Druga odsłona systemu – SKEplus 100, o nośności 10 ton, to wariant do zadań specjalnych, który z łatwością sprosta bardziej wymagającym warunkom budowlanym, takim jak większe rozstawy jednostek, dodatkowe pomosty robocze lub obciążenia użytkowe.

• Xclimb 60 Short track – do prowadzenia przednich rdzeni w niskich i średnich wieżowcach Kompaktowy system przestawny o krótkim, jednoczęściowym profilu pionowym Short track miał swoją premierę w ubiegłym roku i został zaprojektowany specjalnie z myślą o rynkach Azji i Bliskiego Wschodu. System ten stanowi najnowsze innowacyjne rozwiązanie firmy Doka w zakresie techniki samoprzestawnej.

• Lubeca – Doka zdobywa nowe rynki W wyniku przejęcia przedsiębiorstwa Lubeca Pty Ltd. w 2014 roku firma Doka wzmocniła swoją obecność na rynku australijskim. Nad projektami w regionie Pacyfiku pracują australijscy specjaliści ds. budownictwa wysokościowego. Tym samym do portfolio produktów firmy Doka dołączył system platformowy Lubeca Jumpform. System o nośności 20 ton na siłownik hydrauliczny to doskonałe rozwiązanie dla budownictwa mieszkaniowego, jednak sprawdzi się także w przypadku wykonywania rdzeni betonowych w wieżach biurowych i wieżowcach wielofunkcyjnych.

Marta Mojdrzejewska  Marketing Manager DOKA Polska

_____________________________________

O firmie Doka: Doka należy do wiodących na świecie przedsiębiorstw w branży projektowania, produkcji  i sprzedaży techniki deskowania we wszystkich  sektorach  budownictwa.  Utrzymując  ponad 160 zakładów dystrybucyjnych i logistycznych w ponad 70 krajach, Doka dysponuje  sprawną  siecią  dystrybucyjną, która gwarantuje szybką i profesjonalną dostawę materiałów oraz serwis techniczny. Doka należy do koncernu Umdasch Group, zatrudniającego 6700 pracowników na całym  świecie.

open